Diecezja
Źródło: Dariusz Dybciak
Źródło: Dariusz Dybciak

Zgromadzeni przez Nieobecną Obecność

W środę, 2 kwietnia, minęła 3. rocznica śmierci Jana Pawła II. Miejmy nadzieję, że Światło Pamięci, które tego wieczoru rozświetliło centrum miasta, zagości w sercach wszystkich jego mieszkańców.

Tego dnia katedrze siedleckiej o 18.00 została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik. W swej homilii sięgnął on wspomnieniami do radosnych chwil, kiedy to papieżem ogłoszono Polaka. Wspominając pontyfikat Ojca Świętego, Jego nauczanie, pielgrzymki, a przede wszystkim wizytę na ziemi siedleckiej, celebrans przypomniał, iż pragnieniem Karola Wojtyły było, aby Polacy byli zawsze wierni Chrystusowi. – Na ile słuchaliśmy Ojca Świętego? Co po Nim zostało w naszych sercach, rodzinach, domach? Na ile jest On obecny w naszym życiu? – pytał biskup.

Po Mszy św. miał miejsce uroczysty koncert w wykonaniu Zespołu Kameralnego Chóru Katedralnego im. ks. A. Hoffmana w Siedlcach. Na harfach wsparli go Barbara Witkowska i Michał Ferenc. Zespół pod batutą ks. Michała R. Szulika wykonał 9 utworów w 4 językach, za co został nagrodzony owacjami na stojąco i równie serdecznym słowem bp. Tomasika.

Wzniosłym świadectwem siedlczan był przemarsz w blasku świec pod pomnik Jana Pawła II. Tam o 20.15 rozpoczął się program przygotowany przez Parafię św. Teresy w Siedlcach „Godzina refleksji i modlitwy”. Uroczystość rozpoczęła się „Barką”, ulubioną pieśnią Papieża, która wprowadziła zebranych w nastrój rozrzewnienia. Rozważania związane z osobą Wielkiego Rodaka na nowo wzbudziły emocje i przywołały na myśl wspomnienia o ukochanym Ojcu. O 21.00 wierni zgromadzeni na placu odśpiewali Apel Jasnogórski, pieśń niezwykle bliską Papieżowi, który całe swoje życie zawierzył Maryi – Królowej Polski.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru biskup ordynariusz Zbigniew Kiernikowski, kierując swoje słowo do zgromadzonych, nazwał Jana Pawła II „Nieobecną Obecnością”. Przypomniał, iż Ten, którego tak kochaliśmy jest wśród nas, nieustannie czuwa nad nami i otacza swą opieką. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski serdecznie podziękował przybyłym za obecność i pamięć o Ojcu Świętym, a organizatorom za trud i wysiłek włożony w przygotowania. O 21.37 licznie zgromadzeni na placu siedlczanie oddali hołd Nieobecnemu, modląc się o rychłą jego beatyfikację.

Beata Szczygieł