Aktualności
Zielona sieć

Zielona sieć

Międzyrzec Podlaski bierze udział w edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast. Celem programu jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie kształtowania i prowadzenia zielonej polityki miejskiej.

Partnerska Inicjatywa Miast kładzie nacisk na działania integrujące i rozwijające potencjał partnerów w niej uczestniczących. Z trzech możliwych obszarów tematycznych Międzyrzec, podobnie jak Lublin czy Gdańsk, należy do sieci zielonej. Ma ona wspierać miasta we wdrażaniu rozwiązań proklimatycznych opartych na naturze. Tym samym zwiększać odporność miast na ekstremalne zjawiska klimatyczne i atmosferyczne oraz stanowić odpowiedź na wyzwania społeczne i środowiskowe. – Bardzo nas to cieszy, ponieważ możemy czerpać dobre praktyki i inspirować się projektami w zakresie obszarów zielonych – mówi Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza Międzyrzeca. – Rozwój zieleni w miastach w dobie zachodzących zmian klimatycznych jest obecnie priorytetem. Przynosi korzyści środowiskowe, społeczne, bo wpływa na wygląd miasta i jakość życia mieszkańców – dodaje.

Międzyrzecki zespół projektowy tworzą: P. Łysańczuk oraz Piotr Kamasa, inspektor ds. utrzymania dróg, placów i miejskich terenów rekreacyjnych. Miasto jest w trakcie opracowywania dokumentu pn. Miejska inicjatywa działań, w którym zostaną zawarte konkretne zadania. W planach są konkursy, szkolenia, akcje edukacyjne, a przede wszystkim tworzenie nowych przestrzeni zielonych np. rabat, zielników, ogródków, zielonych przystanków.

Pierwsza akcja w ramach inicjatywy odbyła się 5 listopada. Było to wspólne sadzenie tulipanów na terenie zielonym przy postoju taksówek w centrum miasta. – Przyświecały nam trzy zasady. Po pierwsze: zielonym do góry, po drugie: trzeba było się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia, a po trzecie: zadbać o odpowiednią atmosferę. Wszystkie te trzy zasady udało się z sukcesem wdrożyć w życie – komentuje P. Łysańczuk.

– Szkoda, że na efekt naszej dzisiejszej pracy trzeba będzie poczekać kilka miesięcy, ale będzie warto. Już widzę tłumy międzyrzeczan podziwiających piękne tulipanowe dywany w centrum miasta. Wpłynie do dobrze na nasze samopoczucie, a także piękny wygląd naszego miasta – zauważa Zofia Kępa, uczestniczka akcji. I uzupełnia: – Już teraz zapraszam do Międzyrzeca na wiosnę. W centrum miasta będzie można zrobić piękne zdjęcia na tle kolorowych kwiatów.

Magdalena Frydrychowska