Rozmaitości
arch. T. Bylina
arch. T. Bylina

Zielone perełki

137 drzew, cztery głazy narzutowe i jedno stanowisko wawrzynka wilczełyko - liczba pomników przyrody na terenie nadleśnictwa Biała Podlaska jest imponująca.

W ciągu ostatnich pięciu lat bialscy leśnicy wnioskowali do gmin: Biała Podlaska, Rokitno, Łomazy, Janów Podlaski, Konstantynów i Leśna Podlaska o nadanie statusu pomnika przyrody ponad 40 okazałym drzewom. - Spośród sześciu gmin na terenie jurysdykcji nadleśnictwa najszybciej reagowała gmina Rokitno - podkreśla Tomasz Bylina, wieloletni nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.

– O to, by jakiemuś drzewu, wąwozowi czy kamieniowi narzutowemu nadać status pomnika przyrody, nadleśnictwo wnioskuje do gminy, na obszarze której dany obiekt się znajduje. Po dokonaniu przez leśników odpowiednich pomiarów i analiz stosowną decyzję podejmuje rada gminy. To na samorządzie lokalnym, choć najczęściej we współpracy z nadleśnictwem oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, spoczywa obowiązek troski o pomnik przyrody – dodaje.

 

Kiedy pomnik przyrody?

Aby drzewo mogło być uznane za pomnik przyrody, w przypadku sosny musi mieć obwód o wielkości co najmniej 250 cm, mierzony na wysokości pierśnicy. Sosna na terenie leśnictwa Szadek ma ok. 320 cm. Gdy dotarłam z T. Byliną w głąb lasu, zauważyłam, że obok niej rosną dwie kolejne, jeszcze grubsze. – Mamy tu stary drzewostan, który zgodnie z przyjętym wcześniej planem urządzenia lasu trzeba wyciąć. ...

Małgorzata Kołodziejczyk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł