Aktualności
Zielone światło dla ośrodka onkologii

Zielone światło dla ośrodka onkologii

Po szeregu analiz otwiera się zielone światło dla budowy ośrodka onkologii przy szpitalu wojewódzkim. - Będziemy chcieli realizować inwestycję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Spółka rozpocznie poszukiwania partnera strategicznego do tego przedsięwzięcia – stwierdził marszałek Adam Struzik.

Inwestycja szacowana jest na ok. 100 mln zł, należało więc, jak zaznaczył marszałek, najpierw sprawdzić, czy taki ośrodek jest potrzebny. – Z analiz przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Higieny wyszło, że tak – potwierdził A. Struzik. W międzyczasie ministerstwo zdrowia przygotowało mapy potrzeb zdrowotnych, które warunkują inwestycje w ochronie zdrowia. – Przewidziano na niej w Siedlcach miejsce na dwa akceleratory do radioterapii, czyli budowa ośrodka ma sens. Oczywiście warunkiem będzie późniejsze kontraktowanie usług – podkreślił marszałek.

Problem pojawia się jedynie w kwestii finansowania przedsięwzięcia. Koszty budowy ośrodka w połowie mają pochodzić ze środków unijnych, które sfinansują sprzęt. Samorząd miałby wznieść budynek. – Na wyposażenie będziemy mogli pozyskać środki unijne i postaramy się o nie aplikować, ale część budowlaną musimy wykonać sami. Zastanawiamy się, jak przygotować jej montaż finansowy – mówiła Elżbieta Lanc z zarządu województwa pod koniec stycznia. Podczas tej samej konferencji prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Marcin Kulicki potwierdził, że do inwestycji podchodzi z determinacją i wraz z zarządem województwa poszukuje sposobu finansowania. Władze Mazowsza przyznają, że nie uda im się przeznaczyć na ten cel 50 mln zł. – Nie jesteśmy w stanie wyłożyć tych pieniędzy z budżetu województwa ani zapewnić w Regionalnym Programie Operacyjnym, bo tam kwoty na służbę zdrowia na całym Mazowszu wynoszą ok. 30 mln euro – podkreślił A. Struzik podczas konferencji, która odbyła się 5 lutego w Siedlcach. – W związku z tym będziemy iść w stronę partnerstwa publiczno-prywatnego. Spółka zacznie więc wkrótce poszukiwać partnera do tego przedsięwzięcia – zaznaczył marszałek. – Są ludzie i instytucje zainteresowane takim przedsięwzięciem. Kiedy kapitał zainwestuje wraz ze spółką, jaką jest szpital, będą mogli taką działalność uruchomić, mając zagwarantowane kontraktowanie usług. Takie formy współpracy są dopuszczalne i potrzebne. Kapitał nie musi pochodzić z naszego budżetu, może pochodzić z prywatnych środków. W tym kierunku będziemy szli. Wkrótce zaproszę prezesa szpitala na posiedzenie zarządu. Damy mu zielone światło – podsumował A. Struzik.

HAH