Ziemia najbliższa
Do literackich zmagań od 19 lat stają twórcy nieprofesjonalni i niezrzeszeni w związkach twórczych, pochodzący z różnych stron Polski, którzy prezentują nigdzie dotąd niepublikowane ani nienagradzane wiersze. Zgodnie z hasłem przewodnim tematyka prac nawiązywała do ziemi ojczystej, której przed laty z powodzeniem służył Łosicki Zespół Aukcyjny „Starostwo”.
Kierował nim Romuald III Mikoszewski – pedagog, historyk, artysta plastyk, literat, malarz i wielki społecznik. Wzorując się na jego życiu i działalności artystycznej, twórcy konkursu zachęcają do skupienia większej uwagi na pięknie regionu, jego krajobrazie, wspaniałych i niestety ginących zabytkach oraz chlubnej historii i tradycjach patriotycznych.
Napisali z całej Polski
W tegorocznej edycji konkursu, na którą wpłynęło 85 zestawów wierszy z całej Polski, prace oceniało pięcioosobowe jury: przewodniczący Ernest Bryll – poety, pisarza, autor piosenek, dziennikarz i krytyk filmowy, Jan Zdzisław Brudnicki – krytyk literacki, eseista, poeta, Ryszard Kornacki – poeta i prozaik, Tomasz Dobrowolski – historyk, regionalista, oraz Joanna Obrępalska – nauczyciel języka polskiego.
Pierwsze miejsce zajęła Anna Piliszewska z Wieliczki, drugie przyznano Lechowi Grali z Płocka, zaś trzecie ex aequo – Małgorzacie Januszewskiej z Częstochowy i Milenie Rytlewskiej z Myszkowa. Nagrodę specjalną za wiersze o tematyce regionalnej otrzymał Marek Pietrzela z Białej Podlaskiej. Wyróżnienia trafiły do: Grażyny Grasa Nowackiej z Poznania, Marii Szafran ze Świebodzina, Michała Witolda Gajdy z Wrześni i Eli Galochy z Turku. Nagrodę specjalną dla literata z powiatu łosickiego otrzymał łosiczanin Ryszard Chojecki.
Wyróżnienia w kategorii „szkoły” wręczono: Weronice Szpurze i Katarzynie Filipiuk ze Starej Kornicy oraz Natalii Kozak z Chotycz.
Muzyczna puenta
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. Jurorzy wyrazili uznanie dla mecenasów życia duchowego i tych wszystkich, którzy doceniają rolę kultury w życiu człowieka. Bez ich pomocy nie doszłoby do organizacji konkursu, którego rozpisanie zaproponował przed laty literat z Siedlec Sławomir Leopold Wysocki, przyjaciel R. Mikoszewskiego.
Spotkanie finałowe zakończył koncert „Najpiękniejszy list miłosny” w wykonaniu: Kingi Suchory – śpiew, Pawła Odoszewskiego – fortepian, Michała Wąsika – gitara basowa.
Tadeusz Nieścioruk