Kultura
Ziemia Najbliższa i orkan Ksawery

Ziemia Najbliższa i orkan Ksawery

6 grudnia w Łosickim Domu Kultury odbył się koncert podsumowujący XVIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im Romualda III Mikoszewskiego ph. „Ziemia Najbliższa”.

Jury, któremu po raz kolejny przewodniczył Ernest Bryll, wyłoniło najlepsze spośród 160 nadesłanych prac. Zwyciężyła Mariola Kruszewska z Mińska Mazowieckiego, autorka wierszy opatrzonych godłem „Poplon”. Mirosław Puszczykowski z Mogilna i Ewa Włodarska z Krakowa to laureaci drugiego miejsca. Na trzecim znalazła się twórczość Marty Jurkowskiej z Olkusza. Dwoma równorzędnymi wyróżnieniami nagrodzono Sławomira Sadowskiego z Grodziska Mazowieckiego oraz Andrzeja Ziobrowskiego z Nowej Huty. Nagrodę dla autora wierszy o tematyce regionalnej odebrała Marianna Pawłowska z Niemojek, zaś nagroda specjalna w kategorii „szkoły” powędrowała do Natalia Kozak z Chotycz.

Na zewnątrz hulał orkan Ksawery, co spowodowało nieobecność przewodniczącego jury. E. Brylla zastąpił Jan Zdzisław Brudnicki, który dokonał podsumowania konkursu. Grono jurorskie reprezentowali Joanna Obrępalska i Tomasz Dobrowolski.

Nagrody laureatom wręczyli wicestarosta Mariusz Kucewicz oraz przewodniczący rady miasta i gminy Łosice Zbigniew Jaszczuk. Utwory uznane przez jury za najlepsze zaprezentowała łosicka młodzież. Wydarzenie uświetnił występ Justyny Grzywaczyk, której akompaniował Paweł Odoszewski.

– Tegoroczny konkurs okazał się dużym sukcesem. Nadesłano rekordową ilość prac, a jurorzy mieli kłopot z wyłonieniem laureatów z powodu wysokiego poziomu utworów – podkreśla Dorota Kozłowska, kierownik ds. kultury w ŁDK.

Niezbyt zadowalająca była jedynie frekwencja, co w pewnym stopniu mogło być spowodowane warunkami atmosferycznymi. Poza tym, jak powiedziała Marta Jurkowska, laureatka trzeciego miejsca w konkursie, poezja nie jest dla wszystkich…

DK