Kultura
Źródło: RADZYN
Źródło: RADZYN

Zima w obiektywie dzieci

W Radzyńskiej Izbie Regionalnej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Zaszroniona historia. Swoje prace zaprezentowali młodzi członkowie szkolnego Klubu Miłośników Fotografii Zoomik wraz z opiekunem Januszem Wlizło.

Wystawa to plon sesji zdjęciowej podczas krótkiej tegorocznej zimy, w której uczestniczyli autorzy prac - podkreślał Tomasz Pietrzela z Radzyńskiego Ośrodka Kultury, otwierając ekspozycję. Została ona podzielona na dwie części: jedna dotyczy pałacu Potockich i jego zimowych uroków. Druga pokazuje proces odnawiania przez konserwatorów pałacowych rzeźb.

– Inspiracją było to, że chcieliśmy się zaprezentować, natomiast pomysł zrodził się w mojej głowie, kiedy zobaczyłem prace mojej wychowanki Dominiki Matuszewskiej – tłumaczył J. Wlizło. – Dominika zrobiła świetną, wręcz życiową sesję. Teraz nie ma takich zim, jak kiedyś i żeby zrobić takie zdjęcia, trzeba naprawdę trzymać aparat przy sobie i w dniu, kiedy coś się dzieje, rzucić wszystko i działać – dodał. Na wystawie swoje prace zaprezentowało sześcioro członków klubu: Dominika Matuszewska, Oliwka Wlizło, Kacper Głos, Monika Pawlina, Natalia Klimiuk oraz Inga Górna. – Dzieci patrzą i fotografują świat w sposób naturalny, szczery, prawdziwy i nie do powtórzenia przez nas, dorosłych – podsumował J. Wlizło. W trakcie wernisażu można było nabyć pocztówki ze zdjęciami pałacu Potockich. Wystawa będzie czynna do 8 czerwca.

Co to jest „Zoomik”?

– Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” z Radzynia tworzy grupa ludzi, którzy dzielą moją pasję. Wspólnie rozkochujemy się w fotografowaniu. Wyostrzamy intuicję, poznajemy tajniki i piękno fotografowania na plenerach oraz autorskich warsztatach – zwraca uwagę fotografik i opiekun grupy J. Wlizło. Klub, który działa od 2013 r., tworzą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, ale są też młodzi miłośnicy fotografii z innych placówek: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podstawą działania grupy są systematyczne autorskie warsztaty fotograficzne, prowadzone pod okiem opiekuna oraz liczne programy, plenery i wystawy. – Realizujemy różne, krótko- i długoterminowe projekty autorskie, w tym m.in. „Wehikuł czasu” – tajemnice analogowej fotografii tradycyjnej z plenerami, na których posługujemy się starymi aparatami na błony filmowe oraz warsztatami ciemniowymi. Inny to bardo obszerny i wymagający czasu projekt „Portret artysty rodzimego”, w którym fotografujemy z artystami – fotografikami ziemi radzyńskiej. Jego finałem będzie duża wystawa w Galerii Oranżeria oraz album – wylicza opiekun grupy.

„Zoomiki” uczą się fotografować na amatorskich aparatach cyfrowych i na profesjonalnych lustrzankach w studiach fotograficznych z oświetleniem studyjnym. Podczas licznych sesji portretowych w trzech niezależnych studiach fotograficznych wykonali prace, których nie powstydziłby się niejeden dorosły fotografik. Biorą udział w licznych konkursach ogólnopolskich, poddając swoje prace ocenie renomowanych fotografików i specjalistów z dziedziny sztuki.

Z nagrodami i wyróżnieniami

W ciągu ponad dwóch lat „Zoomiki” wykonały w ramach zorganizowanych warsztatów ponad 60 tys. zdjęć. Ich prace były prezentowane na 16 wystawach – m.in. zbiorowej ekspozycji na Węgrzech, w Radzyniu Podlaskim, autorskiej w Kocku, w Kazimierzu Dolnym, w Lublinie, Sosnowcu, Koszalinie i innych miastach w Polsce. W 2015 r. młodzi fotograficy wydali 14-stronnicowy kalendarz ścienny o Radzyniu ze swoimi fotografiami, rozpoczęli także prace nad albumem z najlepszymi pracami członków koła, który ukaże się w tym roku. Prace „Zoomików” zostały wyróżnione na różnych konkursach ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych.

MAKO