Rozmaitości
Źródło: MORGUEFILE
Źródło: MORGUEFILE

Zioła pod choinkę

Nazywane są świętami obfitości - i nie bez powodu. W tradycję świętowania wpisane są spotkania przy stole - uginającym się od przysmaków. Bo gdzie tak dobrze - jak nie przy nim - rozmawia się z rodziną...

Biesiadowanie ma jednak to do siebie, że często kończy się niestrawnością. Nazwijmy rzeczy po imieniu – jest ona efektem przejedzenia. Wprawdzie lekarze uspokajają, zapewniając, że tego rodzaju dolegliwości to jeszcze nie choroba, warto być przygotowanym, aby szybko sobie z nimi poradzić.

Więcej żółci – pomoc od ręki

Zaopatrzmy się wcześniej w aptece w – dostępne bez recepty – gotowe preparaty ziołowe pozwalające od ręki pozbyć się nieprzyjemnych objawów niestrawności. Zawierają zazwyczaj środki intensyfikujące wydzielanie żółci, co pomaga usprawnić trawienie. Najpopularniejsze z nich to: Raphacholin – zawierający kwas dehydrocholowy, Sylimarol z wyciągiem z czarnej rzodkwi i karczocha, jak też Boldaloin, skuteczny dzięki wyciągowi z aloesu oraz południowoamerykańskiej rośliny boldoi aromatycznej.

Woda i herbatki ziołowe

Objawy niestrawności usuniemy, a przynajmniej znacząco złagodzimy, popijając ciepłą wodę. Chodzi jednak o to, by nie wypić całej szklanki naraz; może to tylko spotęgować złe samopoczucie. Popijamy po dwa-trzy łyki co kilka minut.

Przy niestrawności pomocne jest również picie naparów ziołowych. Przewidujący w swojej domowej apteczce zawsze mają susz: mięty pieprzowej, dziurawca, nasion kolendry, kminku i kopru włoskiego oraz kwiatów nagietka. Zaparzone – przywracają równowagę w przewodzie pokarmowym i potwierdzają, że naprawdę warto zaufać ziołom.

Świetny w nagłej potrzebie okazuje się również korzeń imbiru, np. świeży, pokrojony w plasterki i dodany do herbaty, lub sproszkowany, którego szczyptę możemy wsypać do wody.

Dieta i spacer

Niezawodnym sposobem na buntujący się przewód pokarmowy jest bezwzględne odsunięcie na bok: alkoholu, kawy oraz napojów gazowanych, jak też słodyczy i tłustych pokarmów. Oczywiście ostre stany wymagają bardziej surowych reguł żywienia, czyli diety, której podstawą będą kleiki i suchary oraz słaba herbata.

Równowagę w zmęczeniu spowodowanym niestrawnością, ale też migreną czy ogólnym rozbiciu, które bywa efektem sporej dawki wrażeń, spotkań, itd. jest solidny łyk świeżego powietrza. Warto odejść od stołu, telewizora, może też wyciągnąć z domu całą rodzinę – i zażyć ruchu na świeżym powietrzu. Taka aktywność wspomaga pracę układu pokarmowego.

KL