Kultura
Źródło: Archiwum
Źródło: Archiwum

Zjazd krasowiaków

a festyn kulturalno-sportowy „Krasowiacy - spotkanie po latach” dawni mieszkańcy miejscowości przybyli z najodleglejszych zakątków kraju.

Część kulturalną imprezy przeprowadzono na scenie obok remizo-świetlicy, zaś zmagania sportowo-rekreacyjne odbyły się w Okunince nad Jeziorem Białym.

Podczas festynu zaprezentowała się Nadbużańska Kapela Janka z Jabłecznej, białoruski zespół „Bursztyn” z Kobrynia oraz lokalne „Kresowianki”. Pomiędzy występami zgromadzona publiczność miała również okazję obejrzeć popisy zapaśników MLKS Włodawianka, którzy prezentowali się pod okiem trenerów Roberta Lenarta i Arkadiusza Wolińskiego. Nie zabrakło także pokazu sprzętu służb mundurowych: policji, straży granicznej i pożarnej. Podczas festynu częstowano przygotowaną przez miejscowych mistrzów sztuki kulinarnej przepyszną grochówką. Imprezę zakończyła składkowa biesiada, podczas której do tańca przygrywał zespół „Ren-Box”.

Dzień wcześniej w Okunince odbyły się zmagania sportowo-rekreacyjne. W turnieju plażowej piłki siatkowej tryumfowała para Anton Owsianik i Stanisław Owsianik z Awangard Miedno z Białorusi. Podczas części sportowej festynu rozegrano również konkurencje typowo rekreacyjne. W wyciskaniu ciężarka 17,5 kg zwyciężył Artur Kurowski z Suchowoli, a w konkurencji żonglerki piłką gumową w wodzie tryumfował Ernest Sawosz z Rzeszowa. Bieg w wodzie wokół łódki zakończył się zwycięstwem Marcina Brodeckiego z Lublina, zaś w rzucie lotką bezkonkurencyjną okazała się Marcelina Świątek z Terespola.

Festyn „Krasowiacy – spotkanie po latach” zorganizowali byli mieszkańcy Krasówki: Stanisław Hołod, Stanisław Hondra, Stanisław Leszuk, Czesław Kowalczuk, Ryszard Nilipiuk, Waldemar Torbicz, Stanisław Wawryszuk i Mirosław Zdolski, przy współudziale obecnych mieszkańców miejscowości na czele z sołtysem Kazimierzem Nielipiukiem oraz przy wsparciu włodawskiej gminy i starostwa.

Andrzej Dynkiewicz