Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Zjechały kabarety…

Kabaretowe spotkania organizowane są już od 13 lat. Na dwa dni ze śmiechem i zabawą zjeżdżają na „Kąkolewisko” grupy kabaretowe nie tylko z województwa lubelskiego.

Tegoroczne pokazy kabaretów przyciągnęły wielu widzów, którzy jak co roku przyszli się pośmiać z szarej rzeczywistości widzianej oczami prześmiewców. W ciągu dwóch dni, 6 i 7 października, na scenie zaprezentowało się kilkanaście kabaretów, których skecze były ocenione przez jury. Każda z grup zaprezentowała swoje najlepsze numery. Kąkolewnica gościła kabarety o różnych formach i stylach scenicznych oraz zróżnicowanym składzie wiekowym i ilościowym. Zdaniem jurorów, poziom spotkań był wysoki i wyrównany.

6 października scenę kabaretowej imprezy opanowała młodzież. Ja co roku na przeglądzie nie zabrakło kabaretu „Młode Lisy” z Łobaczewa Małego koło Terespola. Młodzi kabareciarze pod kierunkiem Jolanty Gawryluk zaprezentowali skecze na czasie pt. „Chrzest córki”, „Edukacja” i „Szukam pracy”. Wystąpił także kabaret „Giez” z Goraja w powiecie biłgorajskim. Jak co roku odbył się także konkurs skeczy w wykonaniu uczniów szkół z Turowa, Grabowca, Brzozowicy Dużej, Polskowoli, Kąkolewnicy i Olszewnicy.

W niedzielę – w drugim dniu kabaretowego przeglądu – wystąpiły dorosłe kabarety. Grupa „To i owo na ludowo” z Gródka w powiecie hrubieszowskim podjęła temat służby zdrowia. Wystąpiły także grupy z Gołębia i Suchyni z powiatów puławskiego i kraśnickiego raz z Trzcińca i Brzostówki w powiecie lubartowskim. Na przegląd przyjechały znane już miejscowym kabarety „Fifa – Rafa” z Bełżyc w powiecie lubelskim i „Szara eminencja” z Werbkowic w powiecie hrubieszowskim oraz „Szuje” z Ostrołęki. Nie zawiodły organizatorów „Tradycja” z Ulana oraz „Ovo” z Kąkolewnicy. Występy kabareciarzy oceniało jury, na którego czele w tym roku stanął znany satyryk Stanisław Zygmunt.

Pierwsze miejsce zajął Kabaret „Szara Eminencja” z Werbkowic koło Hrubieszowa z programem na chińską nutę. Drugie miejsce komisja konkursowa przyznała „Brzostowiakom” z Brzostówki, który zaprezentował „Wiejskie Kłopoty”. Zwycięskie kabarety otrzymały nagrody pieniężne po 750 i 400 zł. Pozostali dostali po 200 zł. Były też nagrody za aktorskie kreacje i zapowiedzi – bo zgodnie z tradycją przeglądów w Kąkolewnicy każdy występujący kabaret zapowiada następny. Jak co roku, organizację przeglądu wsparli miejscowi sponsorzy.

BZ