Kultura
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

Złote basy dla najlepszych

Szesnaście kapel i tylu śpiewaków oraz dziewięciu instrumentalistów zaprezentowało się podczas XIX Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”.

„Powiślaki” to konkurs przeznaczony wyłącznie dla mistrzów! Uczestniczący w nim: kapele, śpiewacy i instrumentaliści mają na swoim koncie nagrody zdobyte podczas ogólnopolskich festiwali.

 Na rynku w centrum stolicy gminy prezentowało się 92 artystów z nadwiślańskich terenów środkowej Polski. – Przez dwa dni Maciejowice stają się stolicą piosenki ludowej, gdzie pielęgnowane są regionalne tradycje. Cieszymy się, że możemy gościć wszystkich, którzy swoim głosem, ale również kulturą przekazują młodszym walory obyczajowości sprzed kilkudziesięciu lat – mówi Sylwester Dymiński, wójt gminy Maciejowice.

I rzeczywiście przez dwa dni można było usłyszeć muzykę we wszystkich odmianach – od regionalnej z szeroko pojętego Powiśla, po ogólnopolskie kawałki, jak oberki, kujawiaki czy pieśni obrzędowe. – Tradycje ludowe są dziś przywoływane przy okazjach świątecznych, jak festiwale. Konkurs jest okazją, by zaprezentować muzykowanie i instrumenty szerszej publiczności – zauważa przewodniczący jury prof. Jan Adamowski z UMCS.

Kochają śpiew i taniec

Mama Barbary Kietlińskiej z Gałek Rusinowskich od 35 lat kieruje zespołem śpiewaczym. Córka przyjeżdża do Maciejowic jako solistka; jest też mistrzynią tańca. – Bardzo lubię śpiewać, tańcować – przyznaje pani Barbara. – Obchodziliśmy jubileusz 25-lecia. Osobiście występowałam kilkanaście razy jako solistka – wtóruje jej Marianna Rokicka z Rudzienka. A Małgorzata Makowska podkreśla, że festiwale tego typu powinno się organizować jak najczęściej, aby młodzi mogli poznać rodzimą muzykę, a nie tylko interesować się tym, co płynie do nas z Zachodu.

„Złote basy” rozdane

Najwyższą nagrodą maciejowickich konkursów są „Złote basy” – okazała, mosiężna statuetka przyznawana w trzech kategoriach: kapela, solista śpiewak i instrumentalista. W tym roku otrzymali je: kapela w składzie Jan Kmita i Sławomir Lesiak, Bronisław Bida oraz Maria Siwiec.

W kategorii kapele komisja w składzie: J. Adamowski, Anna Michalec i Remigiusz Mazur-Hanaj pierwszym miejscem wyróżniła ponadto kapelę w składzie: Stanisław Lewandowski i Piotr Sikora oraz zespół Stacha z Dzwoli, który tworzą: Stanisław Głaz i Bronisław Rawski. Druga lokata przypadła kapeli braci Cicheckich, Jana Wochniaka, Rawianom, kapeli Marcina Drabika oraz Mateusza Niwińskiego. Trzecie miejsce zajęli: kapela Tarnowskich, Powiślaki i kapela Szczotków.

W kategorii solistów instrumentalistów zwyciężyli Julia Migdalska i Stefan Maziarczyk. Drugą nagrodę przyznano Zdzisławowi Radzikowskiemu, a trzecią – Czesławowi Zarzyckiemu i Adamowi Mazurkiewiczowi.

W kategorii solistów śpiewaków wygrały: Janina Chmiel, Elżbieta Kamińska i Alina Myszak, wyprzedzając Krystynę Ciesielską, Barbarę Chmielak, Mariannę Król i Janinę Pydo (miejsce drugie) oraz Mariannę Rokicką, Zofię Pracz i Barbarę Kietlińską (trzecia nagroda).

JAWA