Diecezja
Źródło: XMCH
Źródło: XMCH

Złożyć życiem świadectwo wiary

W sobotę, 5 października, prawie 500 mężczyzn wzięło udział w III Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina. Centralnym punktem uroczystości była celebracja Eucharystii, której przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

Droga Krzyżowa oraz różaniec były pierwszymi punktami spotkania. Przewodniczył im ks. dr Jacek Sereda – diecezjalny duszpasterz rodzin. Następnie wszyscy zgromadzili się w kościele na celebrowaniu Mszy św., podczas której asystę liturgiczną pełnili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, a o oprawę muzyczną zatroszczył się chór „Oremus” z parafii św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim. 

Przekazywać mądrość

W homilii bp Kiernikowski mówił o roli ojca, która jest niezwykle istotna w przekazywaniu wiary i mądrości młodemu pokoleniu. – Dzisiejsze czytanie z Księgi Barucha zawiera w sobie pocieszenie i ostrzeżenie – powiedział w homilii pasterz Kościoła siedleckiego. – „Bądź dobrej myśli” – to jest niesamowicie ważne, aby w trudnej sytuacji mieć kogoś, kto stanie obok nas, pocieszy i zapewni nam bezpieczeństwo. Szczególnie ma to znaczenie w dzisiejszych czasach, gdy człowiek zwraca się ku różnym bożkom, aby swoim planom zapewnić pomyślność. Dlatego Pan Bóg czasami pozwala na nasze uwikłanie, które przejawia się w doświadczeniu kryzysu materialnego, czy też dotyka naszych relacji z bliskimi. Dzięki temu możemy żyć w przeświadczeniu, że to nie my jesteśmy panami historii. Boży dopust trudności czy krzyża zawiera również możliwość powrotu do Pana – nauczał biskup.

– Dzisiaj zwracam się głównie do mężczyzn: ojców i dziadków, abyście umieli przekazywać mądrość młodemu pokoleniu. Jesteśmy narodem ochrzczonym, ale wielu z nas wyłamuje się spod prawa Bożego. Nie ma też sensu narzekanie na młodzież, gdy wcześniej sami nie uderzymy się w piersi. Samo mówienie o Bogu to za mało, dzisiaj potrzeba nam czytelnego życia według Bożego planu. Dlatego woła dzisiaj prorok Baruch: „Ufajcie, dzieci, ufajcie!”. Niech taka postawa towarzyszy nam w doświadczeniach największych kryzysów, które dotykają naszych wspólnot, szczególnie rodzinę. Wtedy też możliwe będzie nawrócenie, przebaczenie i pojednanie. W sytuacjach, które wydają się nam bez wyjścia, szukajmy Pana Boga. Nie chowajmy głowy w piasek, zwróćmy swe serca ku Panu Bogu naszemu. Taką wiadomość powinien usłyszeć dorastający syn czy córka od swoich rodziców – głosił bp Kiernikowski.

Poddać się Bożemu prowadzeniu

– Wsłuchując się w słowa dzisiejszej Ewangelii, postawmy sobie pytanie: kiedy możemy zobaczyć szatana, który jak błyskawica spada z nieba? To będzie miało miejsce, gdy z naszych rąk zostanie wytrącony mój interes, moja wizja życia, która jest odległa od Boga. Gdy jako ludzie wierzący poddamy się Bożemu prowadzeniu, także w doświadczeniu krzyża, diabeł zniknie z horyzontu naszego życia. Czasami potrzeba nam zamilknąć wobec swoich koncepcji, a stanąć w cichości i pokorze u stóp krzyża Chrystusowego – stwierdził ordynariusz siedlecki i zachęcał: – Drodzy ojcowie, jest konieczne, abyście wprowadzali w wiarę swoje dzieci. Nikt tego lepiej nie przekaże od ojca, a on swoim życiem musi składać świadectwo wiary. Przemieniajmy naszą mentalność, korzystajmy z mądrości przekazywanej przez Kościół i nie traćmy nigdy nadziei.

Agapa oraz wydarzenia towarzyszące Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn wypełniły drugą część spotkania, która miała charakter rekreacyjny. Na rywalizację sportową złożyło się kilka konkurencji: piłowanie pieńka na czas, przeciąganie liny, przerzucanie opony traktorowej, bieg w workach, przenoszenie snopków na czas, rzut beretem sołtysa. Odbyły się również: projekcja filmu „Pratulin”, rozstrzygnięcie otwartych zawodów spinningowych o Puchar Wójta Gminy Rokitno, wystawa maszyn rolniczych oraz wiele innych.

ks. Michał Chromiński