Zmiany uderzą w warsztaty
Rozporządzenie przygotowane przez resort finansów określa szczegółowo, jaki rodzaj usługi zostanie objęty obowiązkiem ewidencjonowania w kasie fiskalnej. Są to: naprawy samochodów, motocykli, motorowerów, wymiana opon lub kół, bieżnikowanie i regenerowanie ogumienia, a także badania i przeglądy techniczne pojazdów.
Na dostosowanie się do nowych wymogów ministerstwo finansów daje dwa miesiące od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Oznacza to, że kasę fiskalną należy posiadać od 1 marca 2015 r.
W przypadku warsztatów powstałych po 1 stycznia ich właściciele mają obowiązek posiadania urządzenia już w momencie wykonania pierwszej usługi.
Wyeliminować szarą strefę
Zmiany najbardziej uderzą w warsztaty samochodowe, które do tej pory starały się ukrywać część swoich dochodów i wymuszały na klientach decyzję – droższa usługa z VAT albo tańsza – bez podatku. Zdaniem Witolda Rogowskiego, zastępcy dyrektora handlowego ds. wsparcia technicznego warsztatów firmy Moto-Profil, dystrybutora części samochodowych, czas najwyższy wyeliminować z rynku szarą strefę, bo nie opłaca się to ani mechanikom, ani klientom.
– To bardzo dobrze, że wchodzą kasy fiskalne. Oszczędności na ukrywaniu dochodów są tylko pozorne i na krótką metę. Wcześniej czy później mechanik będzie chciał kupić na kredyt albo wziąć w leasing profesjonalny sprzęt i wtedy okaże się, że nie jest wiarygodny dla banku czy firmy leasingowej. Zwróci się wówczas do firmy udzielającej szybkich i bardzo drogich pożyczek i cała sytuacja obróci się przeciwko niemu – wyjaśnia W. Rogowski, dodając, że klienci tracą, korzystając z warsztatów proponujących im tańsze usługi bez wystawiania rachunku. Odbierają sobie w ten sposób szanse na reklamacje i dochodzenie roszczeń, jeśli naprawa nie zostanie wykonana prawidłowo.
Będzie drożej
W. Rogowski ocenia, że po wejściu w życie obowiązku posiadania kas fiskalnych część warsztatów będzie próbowała więcej zarobić na klientach, przerzucając na nich koszty i podwyższając ceny usług o podatek VAT, który muszą odprowadzić do urzędu skarbowego. Myślę, że rynek szybko wyeliminuje takie praktyki – podsumowuje W. Rogowski. Z drugiej strony niewykluczone, że część najmniejszych, jednoosobowych warsztatów może nawet zaprzestanie działalności.
Masz prawo do odliczenia
Jeżeli kupujemy kasę fiskalną po raz pierwszy, możemy skorzystać z odliczenia. Urząd skarbowy zwraca koszty poniesione na zakup urządzenia fiskalnego do 90% ceny netto, ale nie więcej niż 700 zł.
MD