Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Zmniejsz ryzyko

Pod hasłem promocji zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych, które przyświeca temu konkursowi, nie kryje się nic innego, jak troska o to, by rolnicy byli bezpieczni.

To już 14 edycja konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Instytucje, które wspomagają rolników, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Nieruchomości Rolnych i Państwowa Inspekcją Pracy kolejny raz ogłosiły rozpoczęcie zmagań. A jest o co powalczyć, bo główna nagroda to zazwyczaj wysokiej jakości ciągnik rolniczy! Zasady konkursu są proste. Zgłoszone gospodarstwa oceniane będą przez komisje konkursowe na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i centralnym. W ich skład wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie, reprezentujący organizatorów, ośrodki doradztwa rolniczego, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim.

Wypełniony i podpisany formularz (dostępny na stronie KRUS, w placówkach terenowych i oddziałach regionalnych KRUS) należy złożyć w najbliższej placówce terenowej lub oddziale KRUS do 31 marca.

Nie jest różowo

W roku 2015 na terenie Mazowsza regionalne komisje konkursowe oceniły 102 gospodarstwa rolne. Ocenie podlegały m.in. zabezpieczenia schodów i drabin, stan instalacji i urządzeń elektrycznych, wyposażenie urządzeń w osłony ruchomych części, stan techniczny i zabezpieczenia pilarek, odpowiednie zabezpieczenie środków ochrony roślin, warunki bytowe i obsługi zwierząt gospodarskich, a także stan i jakość środków ochrony osobistej. Mimo wieloletniej kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa na wsi, nadal nie jest idealnie. W 2015 r. na terenie powiatu siedleckiego doszło do 263 wypadków w gospodarstwie rolnym, czyli o dziewięć wypadków więcej niż w roku 2014.

Sprawdź się

W 13 dotychczasowych edycjach konkursu BGR udział wzięło ponad 16 tys. gospodarstw indywidualnych. Do udziału w tegorocznej zaproszeni są właściciele zarówno dużych, jak i małych gospodarstw rolnych. Konkurs jest szansą na zaprezentowanie własnego warsztatu pracy i osiągnięć zawodowych, a także poddanie gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy. W ten sposób każdy rolnik może przekonać się, czy jego gospodarstwo jest bezpieczne. 


3 PYTANIA 

Marek Zając – kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego PT KRUS w Siedlcach

To już 14 edycja konkursu – jakie wnioski płyną z ubiegłych?

Stan bezpieczeństwa w gospodarstwach zgłaszanych do konkursu ulega systematycznej poprawie. Większość z nich specjalizuje się w określonej produkcji (zwierzęcej lub roślinnej), a to powoduje spadek występujących w danym gospodarstwie zagrożeń. W tych zgłoszonych do konkursu warunki bytowania zwierząt uległy znacznej poprawie, wyeliminowano wiele zagrożeń występujących podczas ich obsługi. Także stan maszyn i urządzeń będących na wyposażeniu uległ poprawie, wiele z nich jest nowych lub niedawno zakupionych. Większość z gospodarstw ma utwardzoną powierzchnię podwórek, co niewątpliwie poprawia stan bezpieczeństwa.

Z którymi aspektami bezpieczeństwa w gospodarstwach nadal nie jest najlepiej?

Rolnicy wciąż zbyt małą uwagę przywiązują do ubrań i obuwia roboczego, co w powiązaniu z największą grupą przyczyn wypadków zgłaszanych do KRUS, czyli złym stanem nawierzchni podgórzy, ciągów komunikacyjnych, powoduje, że liczba wypadków z grupy upadki jest od wielu lat największą grupą wypadkową. Drugą co do wielkości grupę wypadkową stanowią zdarzenia podczas obsługi zwierząt gospodarskich. Tutaj jedną z głównych przyczyn stanowi reakcja zwierząt na nieznane bodźce i otoczenie. Na trzecim miejscu są wypadki zaliczane do grupy „pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń”.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Odpowiedź nasuwa się sama: chociażby dla nagród. Oprócz głównej, którą zazwyczaj jest ciągnik wysokiej klasy, nagrody przyznawane są także na szczeblu regionalnym i wojewódzkim. Myślę jednak, że ważniejsza od nagród jest możliwość sprawdzenia swojego gospodarstwa pod względem występujących w nim zagrożeń. Eliminacja ich zminimalizuje ryzyko wypadku przy pracy, a przecież nie ma nic cenniejszego niż zdrowie.

JAG