Komentarze
Znów matura

Znów matura

Pocą się, sapią, stękają srogo - można by rzec za poetą. A chodzi oczywiście o maturzystów, którzy w tak pięknych okolicznościach przyrody... i niepowtarzalnej, przystąpili do egzaminu dojrzałości.

W ramach treningu umysłu polecamy sprawdzić się w poniższych zadaniach i pytaniach, które z dużym prawdopodobieństwem mogą pojawić się w tegorocznych arkuszach egzaminacyjnych:

Historia starożytna

Opisz życie codzienne i zwyczaje w czasach, kiedy benzyna w Polsce kosztowała 3 zł.

Poziom rozszerzony

Przypomnij na przykładach sukcesy polskiej reprezentacji w piłce nożnej.

Historia nowożytna

Czego książę William nie będzie nosił:

A) żony na rękach;

B) obrączki na palcu;

C) parasola przy pogodzie.

Fizyka

W komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej do spraw obywateli pojawia się kwestia temperatury nie niższej niż 55 stopni. Chodzi o:

A) prognozę pogody na najbliższy weekend;

B) temperaturę zapłonu podpałek do grilla;

C) standardową liczbę schodów w dwukondygnacyjnym obiekcie handlowym.

Geografia i ekonomia z elementami science fiction

W jakim polskim mieście już od 16 maja bilety na pociągi będzie można kupować przez komórkę, a w bliżej nieokreślonej przyszłości w przedziałach będzie można korzystać z bezprzewodowego internetu oraz automatu z kawą? Przeprowadź symulację strat finansowych Polskich Kolei oraz wpływ pociągowej rewolucji na zwiększenie sprzedaży aut.

Matematyka

Rozwiąż zadania:

1.UOKiK ukarał firmę produkującą pasztety za zachęcanie do udziału w loterii bez podania informacji o terminie jej zakończenia. Jeżeli wiemy, że kwota kary to ponad 117 tys. zł, a firma osiąga obroty na poziomie 750 mln zł, oblicz, o ile wzrosną ceny produktów oraz czas ich przydatności do spożycia.

2. W jednym z banków wprowadzono konto za zero złotych. Jeżeli wiemy, że gdy na konto nie wpłynie kwota 2 tys. zł w skali miesiąca, naliczona zostanie opłata za rachunek w wysokości 6,90 zł, a oprocentowanie środków zgromadzonych na rachunku wynosi tylko 0,01% w skali roku, oblicz, ile za udział w reklamie wziął Szymon Majewski.

Język polski

Znajdź błędy w zdaniach:

1. Jednoczymy się w bulu i nadzieji.

2. To nie jest dobry czas na masowe i powszechne podwyżki w sferze budżetowej.

3. Mamy dobry skład z dużymi perspektywami na przyszłość. Nie ma zatem wyjścia, w przyszłym sezonie trzeba grać w II lidze.

Interpretacja utworu:

Jesteś, a nie ma cię,

błądzę i nie wiem gdzie

szukać mam twoich oczu.

W 20 zdaniach odkryj przesłanie tekstu, oceń stan świadomości autora oraz odtwórz historię jego relacji z adresatem.

A ci, którzy czekali błyskawic i gromów, znaczy odpowiedzi, mogą czuć się zawiedzeni. Komisja, która je ustali, jest dopiero w fazie powoływania.

Kinga Ochnio