Kultura
Źródło: GBP w Wyrykach
Źródło: GBP w Wyrykach

Znów zaśpiewają wniebogłosy

31 stycznia odbędzie się III Gminny Przegląd Kolędników i Grup Kolędniczych „W niebo głosy”. Jego organizatorami są wójt oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrykach.

Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz całych rodzin, a jego cel to upowszechnianie polskiej tradycji kolędowania oraz promocja śpiewu i kultury muzycznej. Organizatorzy zaznaczają, że na terenie gminy żywe są tradycje kolędnicze, a każdego roku z tzw. gwiazdą „wieś przemierzają kolędnicy, inni noszą szopkę, jeszcze inni to przebierańcy, a niemal wszyscy śpiewają «Gloria, gloria in exelcis deo»…”. - Tradycję podtrzymujemy, zapraszając do udziału w konkursie kolędniczym, którego organizacji podjęła się biblioteka we współpracy z wójtem Mirosławem Torbiczem - mówi dyrektor GBP Hanna Czelej. - Mimo pandemii w tym roku również śpiewać będziemy kolędy i pastorałki. W ubiegłych latach przegląd odbywał się 6 stycznia, w święto Trzech Króli, w tym roku zmieniamy datę i formę występów, które odbędą się online - dodaje.

W ubiegłym roku pierwsze miejsce w Gminnym Przeglądzie Kolędników i Grup Kolędniczych „W niebo głosy” wyśpiewał rodzinny zespół kolędniczy pod kierunkiem Wojciecha Niedzielaka. – Wystąpiłem z czterema wnukami, najstarszy był wtedy uczniem czwartej klasy szkoły podstawowej, a najmłodsze dziecko było w zerówce. Dwa lata temu również kolędowaliśmy w gminnej bibliotece – opowiada pan Wojciech. – Decyzję o występach podjęliśmy wspólnie w rodzinie, a kolędowanie to nasza tradycja. Najmłodsi członkowie rodziny także już chodzą z gwiazdą w okresie świąt Bożego Narodzenia, chętnie śpiewają kolędy i pastorałki, dlatego nie było problemu ze zorganizowaniem prób i udziałem w konkursie – zapewnia.

Drugą nagrodę w 2020 r. zdobyło trio dziecięce. – Dziewczynki przygotowywały się same, bez udziału rodziców – mówi Marta Benabderrahmane, mama najmłodszej uczestniczki. – Wyśpiewały kolędę „Hola, hola, pasterze z pola” oraz pastorałkę „Od serca do ucha”. Lena, która miała wtedy sześć lat, chętnie śpiewa i bierze udział w różnych konkursach muzycznych. Nagroda, jaką zdobyło trio, jest dla dzieci ważnym wyróżnieniem – podkreśla. Co ciekawe, statuetka, jaką otrzymały za drugą lokatę, krąży od stycznia po domach trójki dziewcząt, przebywając u każdej z nich miesiąc. Potem jest przekazywana kolejnej. – Lena z koleżankami kolędowała również po wsi, a dzięki temu że matki niektórych dziewcząt są członkiniami lokalnego zespołu Swańki, śpiew jest obecny w życiu rodzin w ciągu całego roku – zapewnia M. Benabderrahmane.

 

Tylko online

W tegorocznej edycji uczestnicy zaśpiewają online. Zadaniem osób biorących w konkursie jest przygotowanie i wykonanie wybranej kolędy, pastorałki lub piosenki świątecznej w języku polskim. Zgłoszenia przyjmowane będą w kategoriach: „soliści 4-6 lat, 7-9 lat, 10-13 lat” oraz „zespoły rodzinne wokalne lub wokalno-instrumentalne” składające się minimum z trzech osób. Utwory należy nagrać w formie video i przesłać na adres biblioteki do 28 stycznia. Nagrodzone prezentacje zostaną opublikowane na stronie GBP 31 stycznia, dzięki czemu kolędników będą mogli zobaczyć i wysłuchać nie tylko mieszkańcy gminy. 

JS