Kościół
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Zobowiązująca i poważna posługa

„Jesteście ludźmi szczególnego zaufania, którym powierza się troskliwą odpowiedzialność za eucharystyczne ciało i krew Chrystusa i godne rozdzielanie Komunii świętej wiernym” - mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas adwentowego dnia skupienia dla szafarzy z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii św. została wprowadzona w naszej diecezji w 2008 r. Kandydaci do tej funkcji przechodzą formację w Diecezjalnej Szkole Liturgicznej, a następnie, przed obrzędem upoważnienia, biorą udział w dniu skupienia. Upoważnienie udzielane jest przez biskupa na jeden rok, potem może zostać przedłużone. Obecnie w naszej diecezji posługuje 23 szafarzy. – Najwięcej, bo aż trzech, jest w parafii św. Józefa w Siedlcach, po dwóch w parafiach: katedralnej, bł. Honorata w Białej Podlaskiej, Komarówce Podlaskiej i Hańsku. Jeden szafarz posługuje w parafiach: Ducha Świętego i Bożego Ciała w Siedlcach, NMP Matki Kościoła w Łukowie, Trójcy Świętej w Terespolu, Kodniu, Piszczacu, Przegalinach, Żeliszewie, Okrzei, Próchenkach, Janowie Podlaskim, oraz parafii MB Częstochowskiej w Garwolinie – wylicza ks. Waldemar Mróz, diecezjalny duszpasterz NSKŚ.

Zaszczyt i radość

Mariusz Horoszko jest szafarzem od 2008 r. Posługuje w Parafii Trójcy Świętej w Terespolu. Jak mówi, propozycję proboszcza przyjął z zaskoczeniem. – Pierwsza myśl była taka, że nie jestem godny, by pełnić tę funkcję; mówiłem: na pewno są inni, którzy bardziej zasługują na ten zaszczyt. Bałem się, czy sprostam tak poważnemu zadaniu i byłem daleki od radości żony. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy przyjęcie tej posługi zmieni nasze życie i czy narzuci nowe wymagania. Snuliśmy przypuszczenia, jak to wszystko zostanie przyjęte przez nasze otoczenie. Nie była to łatwa decyzja, w modlitwie oddawałem ją Duchowi Świętemu – opowiada. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł