Żołnierze wyklęci upamiętnieni
Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Słowo do zebranych powiedział ks. Stanisław Chodźko. Potem goście przeszli w miejsce, które od dziś będzie przypominać o żołnierzach wyklętych. NSZ to konspiracyjna formacja, o której milczano w czasach komunizmu. – Walcząc z komunistami, zyskali przydomek żołnierzy wyklętych – tłumaczy swój wybór Kamil Sulej, członek NSZ oraz doktorant historii, badający działalność tej organizacji na ziemiach łukowskich i Lubelszczyźnie.
Senator Stanisław Gogacz podczas wystąpienia powiedział, że odsłonięcie tablicy przy rondzie podkreśla fakt, że Polska nie zapomina o swoich bohaterach. – Dzięki tej pamięci zachowana jest ciągłość między pokoleniami. Dawni żołnierze przekazują młodym członkom NSZ wartość umiłowania ojczyzny. To oni, młodzi, doprowadzili do dzisiejszego spotkania – dodał.
Odsłonięcia tablicy dokonali: senator Stanisław Gogacz, burmistrz Łukowa Dariusz Szustek, przewodnicząca rady miasta Urszula Bancerz oraz radny Marek Żurawski. Następnie ks. Tadeusz Danieluk poświęcił rondo. Ostatnia część uroczystości miała miejsce w Muzeum Regionalnym w Łukowie, gdzie można było obejrzeć wystawę „Ostatni leśni żołnierze wyklęci w walce o niepodległą Polskę”.
EW