Zostań dawcą!
Z danych Fundacji DKMS Polska wynika, iż koronną przeszkodą w decyzji o byciu dawcą szpiku jest… niewiedza. Większość osób, które chciałyby pomóc innym, nie czyni tego w obawie, iż ratując życie drugiemu człowiekowi, narażą swoje. Jest to nieprawda - podkreślają przedstawiciele fundacji i wskazują na drugi zniechęcający czynnik: finanse.
Badania potencjalnych dawców to spory koszt, który pokrywają nie środki ministerialne, ale własne, tj. darowizny. Na etapie rejestracji i badania materiału genetycznego w celu określenia cech zgodności antygenowej dawca nie ponosi nakładów finansowych. Także kolejny krok, czyli pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej bądź szpiku z talerza kości biodrowej, nie wiąże się z kosztami. Zostanie dawcą – co akcentują przedstawiciele DKMS – jest wolontaryjne, w związku z czym nie może być z tego tytułu pobierane wynagrodzenie, zwracane są natomiast koszty m.in. dojazdu do kliniki, ewentualnego pobytu w hotelu czy nieobecności w pracy.
Dwie metody pobrania
O czym powinna pamiętać osoba decydująca się zasilić bazę dawców fundacji? – Rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4 ml krwi bądź wymazu z policzka nie boli. Należy mieć jednak na uwadze, że za rok, pięć czy dziesięć dawca otrzyma telefon z informacją, iż jest pacjent, któremu może uratować życie – tłumaczą przedstawiciele DKMS.
Istnieją dwie metody: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (80% przypadków) i pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O wyborze jednej z nich decyduje lekarz. Zabieg poprzedzają badania, zaś pięć dni przed przeszczepieniem pacjentowi podawana jest chemioterapia celem obniżenia jego odporności, by organizm mógł przyjąć obce komórki.
W przypadku pobrania komórek z krwi obwodowej – pięć dni wcześniej dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku. Samo pobranie odbywa się na drodze tzw. aferezy. Siedząc lub leżąc, mamy wbite igły: jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa do czterech godzin, a ilość pobranego płynu wynosi mniej niż puszka coli.
Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już dwudniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu – dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej. Pobrany szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.
Kropla w morzu potrzeb
Dołączając do bazy fundacji, możemy zostać dawcą dla pacjenta zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Dane w postaci anonimowej są bowiem przekazywane do bazy światowej BMDW, dzięki czemu osoba spoza kraju może też uratować życie pacjentowi z Polski.
Fundacja DKMS Polska ma swoje korzenie w Niemczech, gdzie działa od 21 lat. Jest największą bazą na świecie, liczącą ponad 3,5 mln potencjalnych dawców. Swoje komórki oddało już ponad 37 tys. osób. Każda z zarejestrowanych w fundacji osób jest ubezpieczona i przez pięć lat od momentu pobrania monitorowana pod kątem stanu zdrowia.
W Polsce w ciągu trzech lat działalności zarejestrowanych i przebadanych zostało już ponad 400 tys. potencjalnych dawców, a 900 osób z bazy fundacji oddało swoje komórki macierzyste, ratując życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb – stąd apel! Rejestracja jest pierwszym krokiem. Wyrażona zgoda może uratować komuś życie!
APEL
Pomóż Asi!
Dwuletnia Asia Mazurek do niedawna była zdrową, radosną, pełną życia dziewczynką. W lutym tego roku zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę szpikową. Obecnie dziewczynka jest leczona w warszawskiej klinice. W maju została zakwalifikowana do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Obecnie trwają poszukiwania genetycznego bliźniaka małej mieszkanki Siedlec. Z myślą o uratowaniu życia dziewczynki organizowana jest akcja „Pomóż Asi i Innym”.
W niedzielę, 6 lipca, między 10.00 a 16.00, w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa przy ul. Floriańskiej w Siedlcach będzie prowadzona rejestracja potencjalnych dawców. Może nim zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 lat, ważący minimum 50 kg. Proces rejestracji polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości z numerem PESEL.
Celem pokrycia kosztów rejestracji Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego. Darowiznę można przekazywać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.
WA