Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Zostań żołnierzem!

Trwa nabór żołnierzy do formowanego batalionu zmechanizowanego zlokalizowanego w Białej Podlaskiej.

Docelowo w mieście będzie stacjonowało ponad 2,5 tys. żołnierzy. Obecnie dobiega końca budowa miasteczka kontenerowego na terenie po byłym lotnisku wojskowym. Pierwsi żołnierze pojawią się w Białej Podlaskiej w czerwcu. To kolejny etap rozwoju 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, której celem jest wzmocnienie obronności wschodniej części kraju. Proces formowania batalionu zmechanizowanego rozpoczął się już w zeszłym roku. Żołnierze wcieleni do tej jednostki szkolą się obecnie w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, której ten batalion podlega. - Do batalionu może się zgłaszać każdy, kto ma uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli: osoby, które ukończyły służbę przygotowawczą. Przeszkolenie trwa cztery tygodnie i jest prowadzone kilkanaście razy w roku przez różne jednostki wojskowe w całej Polsce. Mogą zgłaszać się także żołnierze rezerwy, którzy ukończyli służbę zasadniczą. Mówiąc w skrócie: na kwalifikacje do Białej Podlaskiej mogą przyjść te osoby, które złożyły przysięgę wojskową - tłumaczy mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Każdy, kto chciałby ukończyć służbę przygotowawczą, powinien zgłosić się do swojej macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień bądź zarejestrować się na stronie internetowej zostanzolnierzem.pl – portalu rekrutacyjnym do Wojska Polskiego. – System naboru jest tak skonstruowany, że na kwalifikacje do konkretnej jednostki przychodzą osoby z przynajmniej podstawowym przeszkoleniem wojskowym, które w skrócie rozpoczyna się wręczeniem broni, a zakończone jest przysięgą wojskową. Musztra, strzelanie, taktyka, budowa broni – te umiejętności elewi, bo tak się mówi o żołnierzach kształcących się na szeregowego, muszą zdobyć podczas służby przygotowawczej. Kiedy przejdą kwalifikacje i zostaną przyjęci na konkretne stanowisko, np. mechanik czołgu leopard czy kierowca wozu piechoty, wtedy kierujemy taką osobę na specjalistyczny kurs wojskowy, podczas którego zdobywa potrzebne umiejętności – tłumaczy P. Lipczyński. I podkreśla, że służba wojskowa jest przede wszystkim atrakcyjną ofertą dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad tym, co chcą w życiu robić. – Patrząc ze swojej perspektywy, to jest wielka przygoda, możliwość rozwijania się. To też pewna i stabilna praca, a przede wszystkim służba ojczyźnie i duma z noszenia munduru żołnierza Wojska Polskiego – zaznacza rzecznik prasowy 18 DZ.

 

Na wzór misji zagranicznych

Obecnie powstający batalion będzie liczył kilkuset żołnierzy. Ale w przyszłym roku rozpocznie się formowanie drugiego batalionu zmechanizowanego, również zlokalizowanego w Białej Podlaskiej. – Ponadto będzie tam stacjonował batalion transportowy podlegający 18 pułkowi logistycznemu w Łomży. Do niego potrzebni będą głównie kierowcy z dodatkowymi uprawnieniami. W przyszłości będzie tam również rozlokowana kompania rozpoznawcza i kompania saperów – wylicza P. Lipczyński. Cały kompleks ma być jednym z większych garnizonów wojskowych we wschodniej Polsce. Miasteczko kontenerowe, jak podkreśla rzecznik prasowy 18 DZ, powstaje na wzór tych zakładanych na misjach zagranicznych: z pełnym zabezpieczeniem socjalno-bytowym, kwaterunkowym, sztabowym, z doprowadzonymi mediami. Ma ono być całkowicie samowystarczalne do czasu wybudowania stałej infrastruktury. – Żołnierze, którzy zaczną szkolenie w Białej Podlaskiej, będą mogli skupić się na tym, żeby rozwijać swoje umiejętności, doskonalić i rozwijać batalion zmechanizowany – podsumowuje P. Lipczyński.

HAH