Kultura
Źródło: archiwum
Źródło: archiwum

Zostawić wirtualny ślad

Pewien czas temu na forum poświęconym Mordom powstał pomysł stworzenia internetowego albumu miasta. I oto jest. Grupie fascynatów udało się zgromadzić stare i współczesne fotografie przedstawiające różne zakątki miejscowości.
Na zdjęciach i reprodukcjach dawnych pocztówek oraz rycin można zobaczyć mordzki pałac w latach świetności, członków rodziny Przewłockich i pracowników majątku w okresie międzywojennym. – Jest mi droga idea zachowania od zapomnienia miejsc i wydarzeń związanych z miastem mojego dzieciństwa. Czuję sentyment do tego skrawka ziemi – mówi Artur Soszyński, jeden z forumowiczów, kiedyś uczeń Szkoły Podstawowej w Mordach, który zajmował się pozyskiwaniem zdjęć do „Albumu”. – Chciałbym, aby do naszej akcji przyłączyło się więcej osób, które posiadają stare (ale nie tylko) fotografie, mapy i inne materiały dotyczące Mordów i okolic. Kilkoro użytkowników forum zadeklarowało, że udostępnią swoje zdjęcia ze starych albumów. Niestety, do tej pory ich nie przekazali. Ja również posiadam jeszcze materiały, które, mam nadzieję, wkrótce umieszczę w „Albumie” – dodaje.
„Album – Mordy” podzielony jest na 2 części. Pierwsza zawiera materiały sprzed 2000 r., druga – zdjęcia powstałe w tym wieku. Do tej pory udało się pozyskać fotografie ze zbiorów: Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Janusza Przewłockiego i Sławomira Kordaczuka. Zamieszczono również zdjęcia wykonane przez A. Soszyńskiego oraz reprodukcje starych pocztówek ze zbiorów Bogusława Mitury. Stroną techniczną zajmuje się Konrad Gaworek, inicjator powstania forum miejscowości.
Wielkim marzeniem twórców projektu jest to, aby mieszkańcy Mordów i okolic włączyli się w akcję zbierania materiałów dotyczących miasta. Chęć współtworzenia mogą zgłosić wszystkie zainteresowane osoby. Wystarczy wypełnić formularz, do którego można dotrzeć przez link na stronie „Albumu”. Twórcy chcieli w pewien sposób zabezpieczyć stronę przed zamieszczaniem zdjęć o wątpliwej treści.
Wirtualny album ma pozostawić pewien ślad, przypominać o przeszłości miasteczka, być powodem do dumy. To, co już udało się stworzyć kilku pasjonatom, którym droga jest ich mała Ojczyzna, można, a na pewno warto zobaczyć na stronie internetowej: www.album.mordy.pl.


3 PYTANIA
Artur Soszyński, współtwórca „Albumu”
 
Poświęcił Pan wiele czasu i energii, aby zdobyć zdjęcia do albumu?
Kosztowało mnie to trochę zachodu. Wiele zdjęć pochodzi ze zbiorów J. Przewłockiego, który zmarł jakiś czas temu. Obecnie znajdują się w zbiorach Ośrodka Karta. Jakiś czas trwało ustalenie, kto ma obecnie do nich prawa, tym bardziej że większość wykonano w I połowie XX w. Ale, jak widać, udało się i wszyscy możemy oglądać te przepiękne fotografie.
 
Czy kontaktował się Pan w jakiś, inny niż za pośrednictwem forum, sposób z osobami i instytucjami w Mordach czy okolicach, które mogą posiadać jakieś ciekawe materiały?
Zwracałem się do różnych instytucji, ale tylko za pośrednictwem forum. Niestety na razie nie otrzymałem żadnych materiałów, wiem jednak, że link do strony „Albumu” znajduje się na stronie mordzkiego gimnazjum. Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni, wszyscy zainteresowani mogą się ze mną kontaktować bezpośrednio przez e-mail: artur_soszynski@interia.pl.
 
A czy w planach jest wydanie książkowe?

Do tej pory nie było takich planów. Kiedyś ten pomysł przewinął się na forum, ale z racji tego, że publikacja w formie książkowej wymaga znacznych nakładów finansowych i jeszcze więcej pracy, nie został podjęty. Ale trzeba się nad tym zastanowić.

Magdalena Szewczuk