Diecezja
Źródło: KO
Źródło: KO

Zrodzeni w sercu Boga

Przekroczyć siebie - to tytuł cyklu comiesięcznych spotkań formacyjnych skierowanych zarówno do wierzących, jak i poszukujących, osób starszych i młodych.

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Siedleckiej oraz Fundacja Nieprzeciętni. Celem spotkań jest pogłębienie formacji ludzi wierzących, przypomnienie nauki Kościoła dotyczącej antropologii chrześcijańskiej, eklezjologii, teologii formalnej i fundamentalnej, zachęta do odkrycia, czym jest Kościół, odnalezienie w nim dla siebie miejsca, dotarcie do ludzi wątpiących i poszukujących oraz stworzenie przestrzeni do dyskusji.

Chcemy w ten sposób podjąć się systematycznej formacji ludzi wierzących oraz wspierać wciąż poszukujących i stawiających pytania dotyczące istoty ludzkiej, sensu istnienia świata i człowieka oraz miejsca Kościoła w życiu człowieka – mówi ks. Radosław Piotrowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

 

Nie tylko pogłębienie formacji

– Pragniemy dotrzeć nie tylko do ludzi młodych, ale też starszych. Spotkania w ramach projektu są prelekcjami otwartymi, czyli każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł przyjść – zaznacza kapłan. I przyznaje, że wzoruje się na projekcie „Duchowość dla Warszawy”, czyli cyklu wykładów otwartych organizowanych przez Akademią Katolicką. – Podczas nich poruszane są kwestie nie tylko z dziedziny duchowości, ale też psychologii. My na pierwszy cykl obraliśmy kwestię bardziej dogmatyczną. Pomyśleliśmy, żeby zacząć od tematów związanych z człowiekiem i wiarą, Kościołem i wolnością człowieka. Dalej będziemy przechodzić do innych tematów – zapowiada ks. R. Piotrowski.

Skąd wziął się pomysł? – Wielu jest katolików, którzy chodzą do Kościoła, ale nie są do końca świadomi swojej wiary. Chodzi nam o formację i uświadomienie pewnych rzeczy, ale też wyjście do tych, którzy są daleko od Kościoła, ale zadają sobie pytania. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi usłyszało o naszych spotkaniach. Prelegentami będą osoby są dość znane z internetu, więc to może kogoś zainteresuje i zachęci – podkreśla ks. R. Piotrowski. I dodaje, że założeniem jest, aby podczas spotkań była przestrzeń na zadawanie pytań prelegentom i dyskusję. – Nie mają to być wykłady na zasadzie: ktoś stanie za amboną, wyłoży i odjedzie. Chcemy, żeby to było spotkanie z tą osobą – podkreśla diecezjalny duszpasterz młodzieży.

 

Kim jesteś i dokąd zmierzasz?

Comiesięczne spotkania będą odbywały się w auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Wiosenny cykl zaplanowano pod hasłem „Zrodzeni w sercu Boga”. Wśród prelegentów są osoby znane z przestrzeni medialnej czy naukowej, działające w mediach katolickich. – Zaprosiliśmy dwóch ojców zakonnych, trzy kobiety świeckie i jednego świeckiego mężczyznę – wylicza ks. Radosław. Tematy, które będą poruszać, związane są z ich działalnością, zainteresowaniami czy codzienną pracą.

Pierwszym prelegentem będzie o. Leonard Bielecki – franciszkanin, katecheta, prowincjał i dziennikarz. Od 2008 r. współprowadzi wideoblog „Bez sloganu”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 stycznia. – Czy można uchwycić pędzącą rzeczywistość, która wymyka się spod kontroli? Coraz mniej rozumiemy świat, który tworzymy i który tworzy nas. Czy w tym wszystkim jest jeszcze miejsce na wiarę i Kościół? – podkreśla o. Leonard na ulotce zapowiadającej spotkanie.

Na 9 lutego zaplanowano wystąpienie dr Agaty Rujner. – W internecie prowadzi kanał „Prawie morały”. Współpracowała już z nami, bardzo szybko nawiązuje relacje z tymi, do których mówi. Z racji tego, że jest teologiem moralistą, powie o wolności: czym ona jest dla człowieka i jak z niej dobrze korzystać – zapowiada ks. R. Piotrowski.

Na marzec przewidziano spotkanie z dr Moniką Białkowską, dziennikarką tygodników „Więź” i „Przewodnik Katolicki”, która zmierzy się z tematem Kościoła: po co w ogóle jest i komu jest potrzebny dzisiaj. W kwietniu w auli I KLO pojawi o. Tomasz Zamorski, dominikanin, prowadzący audycje w internecie, w tym serial dla dzieci „Pandziochy”. – Chcemy poruszyć temat aborcji i eutanazji, ale też zechcemy, aby o. Tomasz powiedział również o tym, jak Kościół podchodzi do metody in vitro, bo to dziś temat bardzo drażliwy i rzadko kiedy mówi się o nim tak, jak powinno – zauważa ks. Radosław. W maju świadectwem odnalezienia swojego miejsca w Kościele podzieli się Tomasz Samołyk. Cykl zakończy w czerwcu spotkanie z prof. Moniką Przybysz z UKSW, która powie o byciu apostołem oraz dawaniu jako osoba wierząca świadectwa w przestrzeni publicznej.

Początek wszystkich spotkań o 19.00.

KO