Aktualności
ZUO nadal edukuje mieszkańców

ZUO nadal edukuje mieszkańców

Na ulicach: Żuławska, Romanówka oraz Unitów Podlaskich w Siedlcach jeszcze w tym roku zostanie zainstalowane ledowe oświetlenie uliczne. To zwycięski projekt w ramach trzeciej edycji Eko Budżetu.

Choć konkurs zorganizowano po raz ostatni, Zakład Utylizacji Odpadów przyznaje, że w temacie segregacji odpadów jest jeszcze dużo do zrobienia.

W ramach Eko Budżetu powstała lista 12 inwestycji dotyczących zagospodarowania terenu o wartości ok. 100 tys. zł każdy. Siedlce podzielono na cztery sektory odbioru odpadów, a na każdy z nich przypadały początkowo po trzy propozycje. W internetowym głosowaniu mieszkańcy wybrali po jednym projekcie na każdy sektor. Przypomnijmy: w sektorze pierwszym były to solarne stacje ładowania, w drugim – pumptrack, w trzecim – rodzinna strefa relaksu nad zalewem, a w czwartym – wymiana oświetlenia na ledowe. O tym, który projekt wygra rywalizację i zostanie zrealizowany, miał zadecydować najwyższy współczynnik segregacji odpadów osiągnięty w danym sektorze. Zwycięzcą okazał się sektor trzeci ze współczynnikiem segregacji 25,09%.

 

Ostatnia edycja Eko Budżetu

– Jesteśmy trochę zdziwieni małą aktywnością siedlczan dotyczącą konkursu. W głosowaniu wzięło udział 7 tys. 768 mieszkańców. Dla porównania w 2018 r. była to liczba ponad 13 tys. – mówi Anna Goś-Pszczółkowska, prezes ZUO. Skąd taka bierność wśród siedlczan? – To już pytanie do mieszkańców. Ogólnie można powiedzieć, że Eko Budżet się przyjął. To superinicjatywa, wspaniałe działanie proekologiczne, tym bardziej że efekty są dla wszystkich namacalne i do osiągnięcia. Każdy może skorzystać z inwestycji zrealizowanych w ramach projektu. Niestety, statystyki wskazują na spadek zainteresowania konkursem, pomimo wartościowej nagrody. Była to ostatnia edycja Eko Budżetu – przyznaje prezes spółki.

 

Liczby mówią co innego

A. Goś-Pszczółkowska przyznaje, że ZUO mimo zakończenia projektu Eko Budżet prowadzi i będzie nadal prowadziło działania edukacyjne skierowanie do mieszkańców miasta, zwłaszcza że zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy w Polsce muszą w tym roku osiągnąć 50% poziom recyklingu odpadów. – Do zakładu w Woli Suchożebrskiej trafia z terenu miasta tylko 25% odpadów segregowanych w stosunku do odpadów zmieszanych. Tymczasem od 2020 r. wszyscy mieszkańcy są zobligowani do selektywnej zbiórki odpadów „u źródła”, co wynika z przepisów prawa. Stąd potrzeba jeszcze lepszej segregacji, większego zaangażowania mieszkańców. Bardzo dużo pracy przed nami – podkreśla A. Goś-Pszczółkowska. I dodaje, że spółka poprzez działania edukacyjne chce pokazać, jak ważna jest selektywna zbiórka, wiedza na temat odpadów i możliwości ich wtórnego wykorzystania. – Działania ekologiczne prowadzone przez ZUO są kierowane do mieszkańców Siedlec oraz ościennych gmin, uczniów szkół, przedszkoli. Są to projekty związane z gospodarką odpadami. Na stronie internetowej zuo.siedlce.pl od połowy lutego dostępna jest aplikacja, która po wpisaniu nazwy odpadu wskazuje, do jakiego pojemnika go wrzucić – mówi prezes ZUO. Aplikacja to również quiz, którym można sprawdzić swoją wiedzę z zakresu selektywnej zbiórki.

 

Weź udział w akcjach

Kolejne działania wdrażane przez spółkę to warsztaty „Ekologia z klasą”, które są prowadzone razem z Nadleśnictwem Siedlce, oraz „Wielkie igrzyska ekologiczne” skierowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich. – Zachęcamy do udziału w poszczególnych działaniach, gdyż dla wszystkich uczestników mamy gadżety, a dla zwycięzców konkursów interesujące nagrody – podkreśla A. Goś Pszczółkowska. Spółka będzie także współorganizatorem akcji na Międzynarodowy Dzień Ziemi, podczas której zaplanowano m.in.: plogging, czyli połączenie joggingu z podnoszeniem śmieci. Tworzony jest także film o drodze śmiecia, który ukaże poszczególne etapy i formy przetworzenia i zagospodarowania odpadów.

HAH