Aktualności
Zwiedzanie kościoła

Zwiedzanie kościoła

Odbyło się trzecie z cyklu spotkań pt. „Na ścieżkach sztuki w kościele św. Mikołaja ”, poświęcone historii międzyrzeckiego kościoły.

– Pragnę rozbudzić w sercach zadumę nad piękną historią parafii św. Mikołaja. Dostaję też wiele wiadomości, że nasze spotkania, których pomysłodawcą jest ksiądz dziekan Dariusz Parafiniuk, są po prostu interesujące. Myślę, że powinna być to zachęta dla innych parafii – mówi D. Pikula-Kuziak, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach prowadząca zwiedzanie. W jego trakcie zwróciła uwagę, że gdy w 1752 r. wybuchł w mieście pożar, spowodował duże zniszczenia również w kościele. Mieszkańcom, którzy rzucili się ratunek świątyni, udało się wiele ocalić, ale ucierpiał strop. To wydarzenie zrodziło pomysł odbudowy świątyni, która trwała cztery lata. Ówczesny proboszcz ks. Heronim Szeptycki i August Aleksander Czartoryski zdecydowali o wyglądzie przestrzeni prezbiterialnej. – Już w tamtym latach zdawano sobie sprawę, że zmysł artystyczny i elementy dekoracyjne – obrazy i rzeźby – przybliżają do Boga i dodają mocy – mówiła D. Pikula-Kuziak. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że nie ma drugiego ołtarza o takim układzie, jak ten w kościele św. Mikołaja, i że wszystko, co jest na nim umieszczone, ma swoją funkcję. – Mamy tutaj coś w rodzaju budowania bliskości z Bogiem poprzez sztukę. W centrum ołtarza mamy obraz, który przypomina o pomocy innym i dawaniu czegoś z siebie. Rzeźby przedstawiające świętych pokazują, jaką drogą należy pójść, by osiągnąć zbawienie – tłumaczyła przewodniczka.
– Trzecie zwiedzanie naszego kościoła dowodzi niesłabnącego zainteresowania, co nastraja optymistycznie. Dwa wcześniejsze spotkania były zbiorem wielu ciekawostek i nieznanych faktów. Jest to uczta duchowa i artystyczna – mówi proboszcz parafii ks. D. Parafiniuk.
Pomysł zwiedzanie kościoła z przewodnikiem zrodziła nadchodzący jubileusz 550-lecia budowy kościoła. Założono organizację około 20 spotkań, których punkt kulminacyjny nastąpi w 2027 r. W planach są prelekcje na temat wszystkich obiektów zabytkowych w kościele. – To piękna idea, która przybliża wiernych do poznania niezwykłej, bardzo ciekawej historii parafii – podsumowuje D. Pikula-Kuziak.

Magdalena Frydrychowska