Kultura
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Zwieńczenie wiśniowego sezonu

XVI Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” kolejny raz stał się okazją do smakowania, rozmów i dobrej zabawy.

Połowa lipca to czas, kiedy do Wiśniewa zjeżdżająnie nie tylko miłośnicy wiśni, ale i dobrej zabawy, sportowej rywalizacji czy regionalnego folkloru. Tym razem festiwal odbył się 14 lipca, tradycyjnie dopisała też pogoda. Gości - jak co roku - polką wiśniewską, która korzeniami sięga 1936 r., powitał zespół Wiśniewiacy.

Następnie w roli gospodarza zadebiutowała wójt gminy Wiśniew Barbara Rybaczewska. – Zacznę moje powitanie od tych, którzy na co dzień tu mieszkają – podkreśliła. – Którzy przybyli, by pochwalić się tym, że wiśnie są słodkie, że wiśnie są gorzkie, że wiśnie są smaczne – mówiła, witając także koła gospodyń wiejskich, wystawców potraw regionalnych, lokalnych samorządowców, radnych gminy, sołtysów, a także członków młodzieżowej rady gminy Wiśniew, która tego dnia służyła organizatorom pomocą.

 

Najlepsi w biegach

Po chwili scena zapełniła się zwycięzcami zawodów, które odbyły się tego samego dnia przed południem. Laureatami XI Biegu Ulicznego „Z wiseinką w tle” zostali: w kategorii przedszkole – Alicja Strus oraz Aleksander Dziedzic, w kategorii szkoła podstawowa rocznik 2013-2016 (dystans 1 tys. m): Malwina Kostyra oraz Paweł Cielemęcki, w kategorii szkoła podstawowa rocznik 2009-2012 ( dystans 2,25 tys. m): Kinga Orzyłowska oraz Dawid Jarczak, w kategorii open (dystans 3,5 tys. m): Kinga Bobryk oraz Rafał Golec. Nagrodzono również najmłodszego uczestnika biegu – Agnieszkę Hołubiec oraz najstarszego – Tadeusza Serbistę. Choć to czas wakacji, festiwal co roku jest także okazją do wręczenia statuetek i odznaczeń najlepszym i najzdolniejszym uczniom szkół z terenu gminy Wiśniew.

 

Smaki i smaczki

Po części oficjalnej przyszedł czas na główny punkt festiwalu, czyli drylowanie i zasypywanie wiśni pochodzących z terenu całej gminy. Każdy miał okazję wziąć udział w pierwszym etapie powstawania tradycyjnej nalewki. Kiedy gąsior był pełen, przyszedł czas na zabawę, degustacje, rozmowy i tańce. Koła gospodyń wiejskich prezentowały swoje wyroby – koniecznie z wiśniową nutą, z kolei na scenie można było podziwiać występy lokalnych grup artystycznych. Ale XVI Festiwal Kuchni Regionalnej nie mógłby przejść do historii bez rozstrzygnięcia zmagań kulinarnych, jakie mają miejsce co roku. Przekąska z galaretką z wiśniowego wina, nalewka z liści wiśni, strucla makowa z wiśniami – to tylko niektóre potrawy, jakie w tym roku stanęły w szranki w ramach konkursu „Z wiśniowym smakiem”. Uznanie jury i trzecie miejsce otrzymał torcik z kremem wiśniowym (Koło Gospodyń Wiejskich z Wólki Wiśniewskiej), drugie – ciasto z kaszy jaglanej z wiśniami (Koło Gospodyń Wiejskich Dwórki Heleny z Helenowa), zaś triumfowała łobianka wiśniowa w formie tortu (Koło Gospodyń Wiejskich Mościanki Borki Kosiorki i Mościbrody).

JAG