Kościół
Źródło: MAREK BORAWSKI - NASZ DZIENNIK
Źródło: MAREK BORAWSKI - NASZ DZIENNIK

Zwróćcie się ku Maryi!

W dniach 12-15 września br. papież Benedykt XVI z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes odbył pielgrzymkę do Francji. Odwiedził stolicę tego kraju – Paryż oraz sanktuarium maryjne w Lourdes.

Przesłanie papieskie dotknęło fundamentalnych dla obecności Kościoła w tym kraju kwestii, którymi są dialog ze współczesną i coraz bardziej zlaicyzowaną kulturą oraz swoboda w wykonywaniu swej misji w systemie definiowanym jako ,,oficjalna świeckość”, a w istocie konserwującym znane upiory Rewolucji Francuskiej. Papież podbił ,,Francję głęboką, Francję katolicką”, ale słuchała go również ,,Francja filozofów, krytyczna i pozbawiona złudzeń” – skomentował jeden z włoskich publicystów.

Pozytywna laickość

Niezwykła wymiana myśli na temat roli religii oraz o tym jaki kształt powinna przyjąć dziś zasada świeckości państwa była głównym wątkiem oficjalnego powitania Benedykta XVI przez prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego w Paryżu 12 września. Prezydent podkreślił, że papieska pielgrzymka jest wyjątkowym wydarzeniem dla francuskich katolików. Dlatego całkiem naturalne jest, że prezydent, rząd i odpowiedzialni za całość polityki kraju, podzielają ich radość. ,, Szaleństwem byłoby odrywanie się od religii, a mówiąc wprost błędem przeciwko kulturze i myśli. Oto dlaczego mówię o świeckości pozytywnej” – zadeklarował Sarkozy. Podobnych słów nie ośmielił się wypowiedzieć żaden z jego poprzedników zasiadających w fotelu prezydenta laickiej republiki.

Benedykt XVI odpowiadając prezydentowi zgodził się z potrzebą podjęcia na nowo refleksji nad sensem zasady ,,świeckości”. ...

(xaa)

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł