Opinie
Źródło: MS
Źródło: MS

Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska

W każdym mieście i miasteczku można odnaleźć ulicę, plac lub pomnik, przypominające mieszkańcom o bohaterze, którego imię jest nierozerwalnie związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Po okresie komunizmu, kiedy imię Józefa Piłsudskiego było systematycznie oczerniane, od lat osiemdziesiątych XX w. ponownie nabierało należnego mu szacunku. I, mimo że badacze wciąż spierają się o słuszność wielu decyzji Marszałka, nie zmienia to faktu, iż jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych postaci w historii naszego kraju.

Wielu zadaje sobie pytanie: dlaczego za Józefem Piłsudskim podążyły tłumy, jakie przymioty charakteru spowodowały, że jego głos był słyszalny dla Polaków w całej Europie? Trudno jednoznacznie na nie odpowiedzieć, tak jak trudno ocenić postawę „Komendanta”, który dla jednych jest bohaterem I wojny światowej oraz wojny o granicę wschodnią, a dla innych – jedynie żądnym władzy człowiekiem. Jedno wiadomo na pewno: J. Piłsudski był człowiekiem obdarzonym wielką charyzmą i wzbudzał szacunek żołnierzy, którzy gotowi byli pójść za nim choćby na kraniec świata. W okresie Polski Ludowej wymazano go ze szkolnych podręczników, ponieważ był znany z niezwykle nieprzychylnych wypowiedzi na temat Rosjan i Rosji. – Kiedy zdobędę Moskwę, każę na murze Kremla napisać: „Zakazuje się mówić po rosyjsku”- miał stwierdzić Piłsudski tuż przed początkiem I wojny światowej. Słynne są też słowa, które po powrocie z Magdeburga wypowiedział o socjalistycznym rządzie utworzonym kilka dni wcześniej. – Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić – ocenił wtedy. „Komendant” słynął z kontrowersyjnych wypowiedzi, a czasem wręcz wulgarnego języka, ale czy osoba o łagodnym usposobieniu i słownictwie pensjonarki byłaby w stanie zdobyć posłuch i szacunek walczących na froncie żołnierzy?

Co ukształtowało poglądy przyszłego naczelnika państwa, spróbujemy ustalić przyglądając się nieco jego biografii.

Kresowiak…

Urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie niedaleko Wilna. Pochodził z zamożnej ziemiańskiej rodziny, w której kultywowano polskie tradycje i propagowano postawy patriotyczne. Jego ojciec, również Józef, brał udział w Powstaniu Styczniowym. Może trudno w to uwierzyć, ale młody Piłsudski nie planował kariery wojskowej – chciał zostać lekarzem. W 1885 r. dostał się na studia medyczne do Charkowa. ...

Magdalena Szewczuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł