Diecezja
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

Życie ludzkie darem od Boga

W przededniu Dnia Świętości Życia ulicami Garwolina wyruszył marsz różańcowy. Jego celem był cmentarz parafialny, gdzie w ubiegłym roku poświęcono krzyż - zaczątek pomnika pamięci o dzieciach, które nie mogły się narodzić lub przedwcześnie zmarły.

W marszu, któremu przyświecało hasło: „Każde życie jest święte, każdy człowiek jest świątynią Boga”, udział wzięło ponad 100 osób. Wyruszył on po Eucharystii sprawowanej w kolegiacie Przemienienia Pańskiego.

Pamięć – nie tylko w sercach

Biały krzyż, który w ubiegłym roku procesyjnie posadowiono na cmentarzu, jest zaczątkiem pomnika pamięci o dzieciach, które nie mogły się narodzić lub przedwcześnie zmarły. Inicjatorem budowy pomnika oraz niedzielnego marszu jest Stowarzyszenie „Rodzina Rodzinie”, którego powstanie zyskało aprobatę zarówno ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego, jak i błogosławieństwo bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Pomnik jest w całości finansowany z datków ludzi dobrej woli. Do tej pory w kwestach zebrano ok. 23 tys. zł. Przy pomniku ukończone zostały już wszystkie prace ziemne. Przed tegoroczną Uroczystością Wszystkich Świętych planowane jest zamknięcie pierwszego etapu budowy. Przewiduje on postawienie ściany kolumbarium oraz zainstalowanie dwóch płyt, które stanowią główną część pomnika. – Do niedawna nie mieliśmy szansy pochować tych dzieci, a pamięć o nich nosimy jedynie w naszych sercach. Pragnęliśmy takiego miejsca, żeby łatwiej nam było zmierzyć się ze stratą, porozmawiać z dziećmi i z Panem Bogiem – mówi Tomasz Górski, prezes stowarzyszenia.

Pamiętamy o świętości życia

– Życie nie pochodzi od nas, tylko od Boga, i jest dla nas darem. Powinniśmy je szanować jako świętość – każdy człowiek jest świątynią Boga – mówi Krzysztof, jeden z uczestników marszu. Udział w różańcowej procesji wynagradzającej to dla niego szczególny rodzaj modlitwy i zarazem ofiary wynagradzającej za grzechy przeciwko życiu. – Życie człowieka jest darem od Boga, naszego Stwórcy, więc walczymy o to, żeby każde poczęte dziecko mogło się narodzić – dodaje młoda dziewczyna. Inny z uczestników marszu podkreśla, że ma rodzinę, dlatego potrafi docenić wartość życia. – W moim odczuciu to oczywiste, niemniej warto wracać do tej zasadniczej kwestii, co oznacza świętość życia – dowodzi.

Na zakończenie modlitwy przed pomnikiem ks. Andruszczak powiedział, że potęga Polski leży w polskich kołyskach. – Dlatego w szczególny sposób dziękuję Stowarzyszeniu „Rodzina Rodzinie” za przypomnienie nam tego wołania Prymasa Tysiąclecia, za przypomnienie, w czym tkwi potęga naszej ojczyzny, chrześcijaństwa, parafii. Mamy nadzieję, że Bóg nam pobłogosławi, na naszej drodze postawi dobrych ludzi, że jeśli w przyszłym roku przyjdziemy z procesją, to już będzie tutaj piękny pomnik – spuentował duszpasterz.

JAWA