Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Życie zawsze ma głos

W zgiełku, zamieszaniu i dezinformacji związanej z odchodzącą w cień pandemią i siejącą lęk wojną życie niezmiennie idzie do przodu.

Jedni giną, umierają, drudzy rodzą się, wychodzą za mąż. Z zimowego snu budzi się do życia przyroda. Na naszych oczach realizuje się jakiś rodzaj walki pomiędzy życiem a śmiercią. Odpowiedzią na okrucieństwo wojny i spustoszenia jest ogromna fala dobra i miłosierdzia. Nie wolno nam w tym czasie zapominać o zagrożeniu czyhającym na życie - to najbardziej bezbronne, niewidoczne początkowo dla oka, bo nienarodzone, rozwijające się pod sercem matek. Okazją do opowiedzenia w jego obronie będą inicjatywy podejmowane w ramach zbliżającego się Dnia Świętości Życia.

Przypomnijmy zatem: Dzień Świętości Życia obchodzony jest 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Stanowi odpowiedź na apel Jana Pawła II, który w swojej encyklice „Evangelium Vitae” z 25 marca 1995 r. wyraził potrzebę powołania święta, które obudzi w ludziach wrażliwość na szacunek do życia na każdym jego etapie. Odpowiedzią na ten apel było powstanie Dnia Świętości Życia trzy lata później. Tego dnia głoszona jest prawda, że życie jest wartością i należy mu się ochrona, szacunek od poczęcia do naturalnej śmierci. 
Wyrazem naszej troski o życie poczęte może być podjęcie w tym dniu Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Polega ona na zobowiązaniu do dziewięciomiesięcznej modlitwy za dziecko, którego imię zna Bóg. Jest to modlitwa o ocalenie życia tego dziecka przed grożącą mu aborcją oraz za jego rodziców, by mieli siłę przyjąć to poczęte już życie. Odmawiamy wówczas codziennie dziesiątkę Różańca św. oraz specjalną modlitwę. Warto w tym czasie podjąć też jakieś dodatkowe postanowienie, które będzie rodzajem umartwienia: post bądź czyny miłosierdzia. Dla osób, które cierpią z powodu aborcji, duchowa adopcja może stanowić formę zadośćuczynieni, a tym samym pomocy na drodze uzdrowienia z ran zadanych przez grzechy przeciwko życiu.

Z szacunkiem do każdego
Tegoroczny Dzień Świętości Życia w naszej diecezji będzie w wielu parafiach poprzedzony tygodniem modlitw w intencji ochrony życia, który rozpocznie się 19 marca, w uroczystość św. Józefa. Inicjatywa pojawiła się w zeszłym roku, a zapoczątkowało ją Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia. Na stronie internetowej stowarzyszenia zamieszczono potrzebne materiały, które dostępne są zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej. Można je otrzymać za darmo. Przygotowano na tę okazję film promocyjny oraz broszurę zawierającą rozważania na każdy dzień.
Zachęcamy wszystkich, którym troska o ochronę życia leży na sercu, do włączenia sie w to dzieło. Tegoroczne hasło Dnia Świętości Życia w naszej diecezji brzmi: „Życie ma głos”. Inspiracją była dla nas inicjatywa Fundacji „Życiu Tak”, która zwróciła się z prośbą do papieża Franciszka o poświęcenia dzwonów nazwanych „Głos Nienarodzonych”. Ojciec Święty uczynił to w październiku 2021 r. Dzwony zostały przekazane m.in. na Ukrainę, by tam wzywały do pełnej mobilizacji w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W kontekście działań zbrojnych w tym kraju odczytaliśmy to jako szczególnie wymowny znak, który może być wezwaniem, by wbrew wszystkiemu upominać się o obronę życia. W tym miejscu przywołam słowa Karoliny z Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie. W odpowiedzi na pytanie, czym dla niej jest obrona życia, odpowiedziała: „to codzienne próby patrzenia na ludzi z szacunkiem. (…) Myślę że budowanie relacji z osobami, które nic mi nie dają, jest bardzo konkretnym i trudnym zadaniem”.

Cywilizacja życia – dołączcie!
Kontekst pomocy uchodźcom, którzy stają się coraz częściej naszymi sąsiadami, współdomownikami, kolegami ze szkoły czy z pracy, bardzo mocno wpisuje się w temat troski o szeroko pojęte życie. Gdy na naszych oczach szaleje zawierucha cywilizacji śmierci, mocno wyostrza się potrzeba szerzenia cywilizacji życia. Dlatego zapraszamy, by 25 marca włączyć się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i razem z nami dawać wyraz prawdzie, że tak naprawdę niezmiennie życie ma głos. Bo Bóg sam jest miłośnikiem życia jako jego stwórca i nie chce śmierci grzesznika, ale „by się nawrócił i żył” (Ez 33,11). Tam, gdzie wybiera się śmierć, potrzeba zmiany myślenia, nawrócenia – i o to cały czas możemy się modlić.

Katarzyna Suchoń
Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie