Kościół
Cui bono?
21/2023 (1449) 2023-05-24

Cui bono?

W minionych dniach głośno zrobiło się w Polsce o rzekomym cudzie w Parczewie. Oto, jak twierdzą świadkowie, na korze drzewa przy ul. Spółdzielczej można zobaczyć twarz… Jezusa. Dociekliwsi potrafią nawet wskazać wyraźne rysy twarzy, aureolę, szczegóły postaci!

Ciekawość sprawia, że w miejscu „objawień” ciągle ktoś jest, ludzie modlą się, palą znicze. Próby tłumaczenia dziwności, nieadekwatności sytuacji, skonfrontowania jej z prostymi kryteriami pozwalającymi weryfikować tego typu wydarzenia spotykają się z niezadowoleniem. Większość osób pytanych o prawdziwość „cudu” wzrusza ramionami, zachowując daleko idący sceptycyzm, ale nie brakuje gorliwych obrońców. Sprawą zainteresowały się lokalne i krajowe media, oficjalne stanowisko kurii przedstawił rzecznik prasowy diecezji siedleckiej. Rzecz jasna, wydarzenie stało się też okazją do „beki” z rzekomego objawienia. „Wystawiam na licytację świeży, prawdziwy...
Prymas i kobiety
21/2023 (1449) 2023-05-24

Prymas i kobiety

O kobietach i ich roli bł. kard. Stefan Wyszyński mówił wielokrotnie. Jego osobiste doświadczenie najpierw straty ukochanej matki, a potem życie w bliskości kobiet służących na różne sposoby Kościołowi pozwoliły mu dostrzec rzeczy, o jakich być może dziś wielu nie pamięta.

Od najmłodszych lat S. Wyszyński otoczony był towarzystwem kobiet. Przede wszystkim w domu rodzinnym. Wychowywał się bowiem wśród sióstr: Anastazji, Janiny, Stanisławy, a później także przyrodniej Julii. Miał również przyrodniego brata - Tadeusza. Jednak to przewaga płci pięknej nadawała kobiecy klimat całemu domowi. - Najważniejszą osobą w jego życiu była jednak mama Julianna. To przez jej pryzmat patrzył później na wszystkie kobiety - uważa Anna Rastawicka, która przez 12 lat była współpracowniczką kard. Wyszyńskiego jako członkini założonego przez niego Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła, zwanego popularnie Ósemkami.
18/2023 (1446) 2023-05-10
W sobotę 29 kwietnia w lubelskiej parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka odbyła się uroczysta sesja inaugurująca proces beatyfikacyjny sługi Bożego br. Kaliksta Kłoczki OFMCap w diecezji lubelskiej.
Opinie
Pewnych rzeczy nie da się usprawiedliwić
21/2023 (1449) 2023-05-24

Pewnych rzeczy nie da się usprawiedliwić

Od ponad 30 lat zajmuje się tematyką wschodnią. Barbara Włodarczyk, dziennikarka, autorka programu „Szerokie tory”, jest swoistą encyklopedią, jeśli chodzi o kraje byłego Związku Radziecko i samej Rosji. W piątek 19 maja swoimi spostrzeżeniami podzieliła się z mieszkańcami Siedlec.

Spotkanie odbyło się w Muzeum Regionalnym. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło miejsc. Nic dziwnego, bo na reportażach Barbary Włodarczyk wychowały się całe pokolenia. - Rosja to temat, który zawsze był mi bardzo bliski - podkreśliła, witając się z gośćmi. - Co może być ciekawszego niż wschód, największy kraj świata pełen absurdów, niesamowitych ludzi i historii, których nie wymyśli żaden scenarzysta? Widziałam, jak się walił Związek Radziecki, jak wyglądał okres bandyckiego kapitalizmu, jak przychodził Putin i jakie nadzieję z nim wiązano. Jak nastały złote czasy, kiedy dzięki koniunkturze na gaz i ropę rosły dochody ludzi, a potem polityczne wydarzenia zaczęły przesłaniać wszystko.
Region pełen atrakcji
21/2023 (1449) 2023-05-24

Region pełen atrakcji

Nie masz pomysłu na weekend? Mazowsze to idealny kierunek! To region niezwykle urokliwy i malowniczy, pełny wyjątkowych i ciekawych miejsc. Znajdziemy tu parki krajobrazowe, zamki, pałace i dwory, szlaki rowerowe i piesze… Słowem - szeroki wachlarz propozycji dla każdego!

Ten region ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zadowoleni będą zatem zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i relaksu na łonie natury czy fani zwiedzania zabytkowych budynków. Bogactwo mazowieckiej krainy pod względem turystycznym będziemy pokazywać w kolejnych odcinkach naszego nowego cyklu pt. „Kierunek: Mazowsze”. Podpowiemy - gdzie zaplanować rodzinny wyjazd, jakie historyczne miasto warto odwiedzić, którym szlakiem przyrodniczym pójść, jakimi trasami spokojnie przemierzać województwo mazowieckie na jednośladzie… Zachęcamy zatem do lektury, a po szczegóły - zapraszamy do internetowego przewodnika: mazowsze.travel.pl.
20/2023 (1448) 2023-05-17
„Niewierzący rodzice szukają alternatyw dla aktywności związanych z przystąpieniem dziecka do pierwszej komunii.
20/2023 (1448) 2023-05-16
Kiedy Krzysztof Bogdan Bęgowski w klinice w Bangkoku przeszedł proces korekty płci i ogłosił, że jest Anną Grodzką, zyskał nie tylko polską, ale i europejską sławę.
18/2023 (1446) 2023-05-10
Nie jadę tam, aby walczyć, nie noszę broni. Mam ze sobą tylko kamerę albo aparat. Zawsze też powtarzam, że w pierwszej kolejności jestem człowiekiem, a dopiero potem dziennikarzem i prawnikiem.
Rozmowy
Duch Święty jest duszą Kościoła
21/2023 (1449) 2023-05-24

Duch Święty jest duszą Kościoła

Rozmowa z ks. dr. Andrzejem Kuliberdą, wykładowcą teologii pastoralnej, rekolekcjonistą, wikariuszem biskupim ds. duszpasterskich i dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Księże Doktorze, Duch Święty wydaje się być ciągle nieznaną i niedocenianą Osobą Trójcy Świętej. Wspominamy o Nim najczęściej w kontekście bierzmowania i uroczystości Pięćdziesiątnicy, ale potem gdzieś gubimy.

Zgadzam się. Wielki teolog Kościoła Rene Laurentin napisał książkę, którą zatytułował „Nieznany Duch Święty”. Przez ten wymowny tytuł, jak i same dzieło zachęcał do głębszego poznawania Trzeciej Osoby Trójcy Świętej, z którą nierozerwalnie złączone jest życie Kościoła i każdego chrześcijanina. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego Duch Święty jest ciągle tak mało znany, ale wiem na pewno, że trzeba to zmieniać poprzez najpierw nauczanie o Nim.
To powołanie daje Bóg
21/2023 (1449) 2023-05-24

To powołanie daje Bóg

Rozmowa z diakonem prof. Waldemarem Rozynkowskim z Torunia.

Jest Diakon jednym z 88 diakonów stałych w Polsce, szóstym mężczyzną wyświęconym do tej posługi w Kościele w naszym kraju. Kim jest diakon stały?

Odwołam się najpierw do pojęcia „diakonat”. To powołanie i urząd, który był obecny w Kościele od jego początków. Wystarczy otworzyć Nowy Testament, aby się o tym przekonać. Dla przykładu św. Paweł, charakteryzując wspólnotę chrześcijan, wymienia m.in. diakonów, pisząc o nich tak: „Diakonami winni być ludzie godni, w mowie nieobłudni, nie nadużywający wina, niechciwi brudnego zysku, [lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu. I oni niech będą najpierw poddawani próbie, i dopiero wtedy niech spełniają posługę, jeśli są bez zarzutu. (…) Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami” (1Tym 3,8-10,12).
Komentarze
Aby zupełnie nie pogubić się w otaczającej mnie rzeczywistości, w miarę systematycznie staram się czytać to, co napisali inni, oraz słuchać tego, co inni mieli do powiedzenia.

Kilka dni temu, owinięty po czubek nosa w koc (rzecz jasna za sprawą globalnego ocieplenia, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze w pierwszej połowie maja), przeglądając tzw. internety, na jednej ze stron zauważyłem nagłówek o treści: „Uwaga nowe! Jak sikać prawidłowo? Wiele osób popełnia przy tym masę błędów”. Przyznam, że w pierwszej chwili kusiło mnie nawet, by przestudiować ów - oparty zapewne na wnikliwych badaniach naukowych - tekst na temat profesjonalnego załatwiania podstawowej potrzeby fizjologicznej. Na szczęście w mej głowie szybko zderzyły się jakieś dwie bile i uświadomiłem sobie, że przecież już najstarsi górale tłumaczyli ceprom, „że sikać każden może sobie jako chce, i kajsik chce, byle tylko nie pod wiater i nie w gacie”.
Anna Wolańska

Prawdziwe zwycięstwo

Kiedy w 1977 r. demoludowy Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie przerobiliśmy na - w ambitnym założeniu konkurencyjny - Konkurs Piosenki Interwizji, poczuliśmy się bardzo blisko wytęsknionej Europy.

Występy Boney M. czy Demisa Roussosa uchylały rąbka tajemnicy niedostępnego Zachodu. Polskie uczestnictwo - sporo lat później - w Konkursie Piosenki Eurowizji uznaliśmy za milowy krok w dołączeniu do prawdziwie europejskiej wspólnoty. Więc choć - poza wysoką notą Edyty Górniak - eurowizyjne konkursy nie były dla nas łaskawe, nie zgłaszaliśmy pretensji. Zwłaszcza że i format nie tylko nam się mocno po latach już opatrzył. Tegoroczne, niedawno zakończone zawody wygrała Szwedka Loreen, ale zwyciężczynią ogłosiła się zdobywczyni trzeciego miejsca, 22-letnia reprezentantka Izraela Noa Kirel, która przez pięć komisji jurorskich (w tym z Polski) została uhonorowana najwyższymi notami (od 11 nie otrzymała żadnych punktów).
Ks. Paweł Siedlanowski

Gdy życie boli

Kinga Ochnio

Mrówcza praca

Anna Wolańska

O odpowiedniości

Leszek Sawicki

To już jest koniec?

Diecezja
Wstań i idź!
21/2023 (1449) 2023-05-24

Wstań i idź!

To okazja do spotkania wspólnot młodych ludzi z całej diecezji, którzy chcą umacniać wiarę i nią się dzielić - mówi ks. Radosław Piotrowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zachęcając do udziału w Jerychu Młodych, które odbędzie się w dniach 9-11 czerwca w Pratulinie.

Historia cyklicznych spotkań młodzieży diecezji siedleckiej ma już kilkanaście lat. Jerycho Młodych służy podsumowaniu rocznej pracy formacyjnej we wspólnotach parafialnych i jest okazją do tego, by z Bogiem i Jego błogosławieństwem rozpocząć wakacje. Tegoroczne Jerycho Młodych przeżywane będzie w duchowej łączności ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się na początku sierpnia w Portugalii. Hasłem - w nawiązaniu do tematu zaproponowanego przez papieża Franciszka „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” - będą słowa „Get up and go!” - „Wstań i idź!”.
Maryja i miłosierdzie
21/2023 (1449) 2023-05-24

Maryja i miłosierdzie

17 maja w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Horodyszczu odbyło się doroczne spotkanie formacyjne zelatorów kół Żywego Różańca z dekanatu wisznickiego.

Zgromadzonych przywitał proboszcz horodyskiej parafii ks. Andrzej Głasek. Potem głos zabrał ks. Grzegorz Koc, diecezjalny moderator ŻR, który zachęcał do wytrwałej modlitwy różańcowej. Później o obowiązkach zelatora mówiła diecezjalna zelatorka Agnieszka Chudzik. Konferencję wygłosiła s. Klara, loretanka. Najpierw wyraziła radość z tego, że patronem jednego z rejonów ŻR uczyniono bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela jej zgromadzenia. Siostra przypomniała zebranym jego życiorys i zaangażowanie w kult maryjny. Wskazywała, że troszczył się o biedne dzieci, młodzież i osoby starsze. Jednocześnie pracował jako wykładowca w seminarium i rozwijał działalność wydawniczą.
20/2023 (1448) 2023-05-17
14 maja w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim po raz 15 odbyła się wieczornica ku czci św. Jana Pawła II.
Region
Papież patronem miasta
21/2023 (1449) 2023-05-24

Papież patronem miasta

Miniony weekend niewątpliwie zapisze się na kartach historii miasta. 21 maja św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem Międzyrzeca Podlaskiego.

Na decyzję Watykanu międzyrzeczanie czekali trzy lata. Z inicjatywą wyszli mieszkańcy, a stosowny wniosek przygotowali wierni z parafii św. Józefa. Koncepcję pozytywnie zaopiniowali i przegłosowali radni podczas wrześniowej sesji w 2020 r. - 21 maja, o 15.00, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Przyjęta na niej uchwała podkreśliła wyjątkowość tego dnia w historii Międzyrzeca oraz oficjalnie wyznaczyła dzień patrona na 18 maja każdego roku - mówi zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk. Duchowe przygotowania do uroczystości rozpoczęły się 13 maja procesją fatimską, której trasa wiodła spod pomnika papieża do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła.
Na ratunek finansom
21/2023 (1449) 2023-05-24

Na ratunek finansom

Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała znowelizowany pod koniec marca budżet miasta Siedlce. Powodem jest niedobór 10,5 mln zł po stronie dochodów.

Jednocześnie RIO zwróciła się do rady miasta o szybkie wprowadzenie zmian w budżecie. Skąd wzięła się kwota zakwestionowana przez RIO? - W zeszłym roku dostaliśmy od państwa ponad 19 mln zł wyrównania za utracone dochody z PIT-u. Wykorzystaliśmy tylko część, a 10,5 mln zł odłożyliśmy na 2023 r. i uwzględniliśmy w tworzonym jesienią projekcie budżetu. Niestety, na przełomie roku nastąpił wysyp wydatków i te wolne środki w kwocie 10,5 mln zł musieliśmy wydać - tłumaczył skarbnik miasta Kazimierz Paryła podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta. W samym projekcie budżetu pozostało jednak wspomniane 10,5 mln zł.
18/2023 (1446) 2023-05-10
Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Kultura
Uwierzyć poetom
21/2023 (1449) 2023-05-24

Uwierzyć poetom

Okazją do spotkania literatów był V Międzynarodowy Trójstyk Literacki, który odbył się we Włodawie 16 i 17 maja.

Pomysłodawcą wydarzenia jest poeta, prozaik, eseista, regionalista, założyciel Poleskiego Towarzystwa Medialnego we Włodawie, zastępca prezesa oddziału lubelskiego Związku Literatów Polskich Aldon Dzięcioł. - Niedaleko od Włodawy, może 5 km od miasta, stykają się granice Polski, Ukrainy i Białorusi. Miejsce to - z granicznymi słupami i przecudną panoramą nadbużańskiego krajobrazu - urzeka jakimś tajemniczym pięknem. Nazywamy je trójstykiem granicznym. W 2017 r., gdy tam się zatrzymałem, pomyślałem sobie, że powinno stać się nie tylko granicznym symbolem, ale przede wszystkim miejscem współpracy i pojednania Polaków, Ukraińców i Białorusinów - mówi A. Dzięcioł.
Zagrał z tysiącami gitarzystów
21/2023 (1449) 2023-05-24

Zagrał z tysiącami gitarzystów

Międzyrzeczanin Arkadiusz Jakubowicz wziął udział w biciu gitarowego rekordu Guinnessa, który po raz 21 odbył się na wrocławskim rynku.

1 maja gitarzyści z całej Polski zabrali ze sobą swoje instrumenty, aby spotkać się na corocznej imprezie organizowanej we Wrocławiu. Aby wziąć w niej udział, wystarczyło mieć gitarę lub ukulele i zagrać pięć podstawowych akordów C, G, D, A, E utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. W sumie na rynku spotkało się 7 967 gitarzystów. Dzięki temu pobito rekord z 2022 r., kiedy to wspólnie zagrało 7 677 muzyków. - Rok temu nie udało mi się wziąć udziału w imprezie. Tym razem wybrałem się z synem. Muzyka jest moją pasją od wielu lat. Zacząłem przygodę z gitarą w wieku kilkunastu lat, ale gdy byłem młody, zapał minął. Dziś tego żałuję - opowiada A. Jakubowicz.
18/2023 (1446) 2023-05-10
O początkach radzyńskiej szkoły muzycznej i planach na przyszłość opowiada Zbigniew Czuryło, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.
Historia
Mały, ale duży jubileusz
21/2023 (1449) 2023-05-24

Mały, ale duży jubileusz

Już nie tylko imię i sztandar, ale też pieśń będzie wizytówką Szkoły Podstawowej w Czernicu. Placówka posiada własny hymn.

W tym roku minęło pięć lat od nadania szkole imienia Orła Białego. Nazwa przyjęła się, podobnie jak sztandar, który stale towarzyszy szkolnym uroczystościom. - Oba elementy mają charakter ponadczasowy i dotyczą każdego z nas. Jednoczą naszą społeczność i pomagają pielęgnować tradycje - przyznaje dyrektor SP w Czernicu Beata Kania. O roli patrona przypomniało szkolne przedstawienie. Młodzież ukazała symboliczne losy Orła Białego oraz piosenki patriotyczne. Dwie z nich zaprezentował także zespół Czerniczanki. Części artystycznej przysłuchiwali się zaproszeni goście, nie kryjąc uznania dla talentu dzieci. - Ten jubileusz, choć mały, nie tylko buduje postawy patriotyczne, ale i podnosi dumę z bycia Polakami - zaznacza wójt gminy Kłoczew Zenon Stefanowski.
Czekając na kolejne muzeum
21/2023 (1449) 2023-05-24

Czekając na kolejne muzeum

Trudno jeszcze mówić o terminie otwarcia Muzeum Powstania Listopadowego w budynku dworu w Nowych Iganiach, który wymaga generalnego remontu, ale prace przygotowawcze trwają cały czas.

Przypomnijmy: w grudniu 2020 r. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zakupił nieruchomość w Nowych Iganiach i przekazał ją Muzeum Regionalnemu w Siedlcach. W kwietniu 2022 r. muzeum zaprosiło na spotkanie podsumowujące etap prac archeologicznych w najbliższym otoczeniu dworu. Oprócz zabytków militarnych znalezione zostały różne przedmioty ze szkła i odkryte fundamenty budynków gospodarczych dziś już nieistniejących. Archeolodzy natrafili też na szkielet młodego człowieka. Trwają specjalistyczne badania, które być może wyjaśnią, czy był on uczestnikiem bitwy powstańczej stoczonej pod Iganiami 10 kwietnia 1831 r.
20/2023 (1448) 2023-05-17
Walczył o Wielkopolskę i Śląsk, a w 1919 r. bronił Polski przed nawałą bolszewicką. Po latach spoczął blisko wnuków i prawnuków.
20/2023 (1448) 2023-05-17
21 maja wspominamy św. Jana Nepomucena. Jego figury zwane nepomukami można spotkać przy drogach w sąsiedztwie mostów i rzek.
Rozmaitości
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców
21/2023 (1449) 2023-05-24

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców

Rozmowa z Albiną Łubian, burmistrz Pilawy, odznaczoną Krzyżem św. Floriana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie otrzymała Pani z rąk prezydenta Krzyż Św. Floriana za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Czym dla Pani jest to odznaczenie?

Nie ukrywam, że już samo zaproszenie na ogólnopolskie obchody Dnia Strażaka z informacją, że mam być uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, było dla mnie olbrzymim zaskoczeniem. A odznaczenie jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem, tym bardziej że Krzyż św. Floriana został przyznany po raz pierwszy, a ja znalazłam się w gronie pięciu osób z całej Polski, które go otrzymały.
Pomóc potrzebującym
21/2023 (1449) 2023-05-24

Pomóc potrzebującym

Rozmowa z Teresą Flak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rykach.

Niebawem będziemy obchodzili Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. PCPR w Rykach organizuje z tej okazji wydarzenie kulturalne. Na czym będzie ono polegało?

Obchody tego dnia organizujemy od 2009 r., a zatem to nasza wieloletnia tradycja. Święto dedykowane rodzicom zastępczym jest formą podziękowania za ich trud i poświęcenie, dowodem uznania dla ich pracy. Przypomina o losach dzieci odrzuconych i osieroconych. W tym dniu bardziej zastanawiamy się nad rolą rodzicielstwa zastępczego. Dlatego 1 czerwca, o 14.30, na scenie przy CKiS zostaną zorganizowane Powiatowe Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.
20/2023 (1448) 2023-05-17
Jeśli w swoim bukszpanie znajdziesz zielono-czarną gąsienicę, nie czekaj. To ćma bukszpanowa, która w błyskawicznym tempie pożera krzew.
Sport
Dalej w grze
21/2023 (1449) 2023-05-24

Dalej w grze

Trener Marek Saganowski nieoczekiwanie odszedł z II-ligowej Pogoni Siedlce. Zespół nadal pozostaje w grze o udział w barażach o awans do I ligi.

Kiedy po 16 kolejkach II ligi obecnego sezonu piłkarze Pogoni zajmowali przedostatnie, 17 miejsce w ligowej tabeli, władze klubu z Siedlec postanowiły coś z tym zrobić. Jak to często bywa w sytuacjach, kiedy zespołowi nie idzie, zapadła decyzja o zmianie trenera i tym samym zaczęto szukać następcy Damiana Guzka. Wybór padł na Marka Saganowskiego, byłego znanego zawodnika występującego w wielu polskich i zagranicznych klubach oraz mającego na koncie 35 występów w naszej reprezentacji. W dorobku trenerskim Saganowski miał za sobą pracę w roli asystenta trenera w Legii Warszawa oraz pierwszego szkoleniowca II-ligowego Motoru Lublin.
Na kolejne dwa sezony
20/2023 (1448) 2023-05-17

Na kolejne dwa sezony

Rozmowa z Arturem Renkowskim, trenerem III-ligowego Podlasia Biała Podlaska.

Gratuluję przedłużenia umowy z Podlasiem Biała Podlaska na prowadzenie pierwszego zespołu w kolejnych dwóch sezonach.

Dziękuję. Cieszę się, że będę miał możliwość kontynuacji rozwoju drużyny według wcześniej przyjętej wizji. Obecny sezon przebiega mniej więcej tak, jak przewidywałem. Od początku mówiłem, że na realizację wizji drużyny, jaką mam w głowie, będziemy musieli poczekać do wiosny. Myślę, że po zimowym okresie przygotowawczym widać postęp zarówno w grze, jak i wynikach zespołu. Jesteśmy na tyle ambitni, że to, co jest obecnie, nas nie zadowala. Będziemy pracowali, by ta tendencja wzrostowa się utrzymywała.