Kościół
W świętym towarzystwie Maryi
28/2024 2024-07-10

W świętym towarzystwie Maryi

Karmelitański szkaplerz należy utożsamiać nie tylko ze znakiem szczególnej opieki Matki Bożej, ale też z osobistym wezwaniem do naśladowania Maryi i do miłości bliźniego. Warto go przyjąć i nosić z namysłem, odpowiedzialnie i z ufnością, bo tylko wtedy przynosi owoce.

Dwa brązowe płatki z wizerunkami Serca Jezusa i Serca Maryi połączone są dwoma długimi i mocnymi sznureczkami. Jeden płatek nosimy na piersi, drugi na plecach. W ten sposób każdego dnia „żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” - jak pisał św. Paweł - między Jezusem i Maryją. - Nie ma na świecie ważniejszych i piękniejszych serc niż Boskie Serce Chrystusa i Niepokalane Serce Maryi - mówi o. Mariusz Płuciennik, karmelita posługujący w sanktuarium w Woli Gułowskiej.
Źródło wszelkiego dobra
28/2024 2024-07-10

Źródło wszelkiego dobra

Jesteśmy na półmetku Roku Modlitwy. Papież Franciszek ogłosił go nieprzypadkowo. I nie chodzi tylko o zbliżający się jubileusz 2025 roku. Może jeszcze bardziej idzie o przypomnienie tego, o czym zapomnieliśmy i co porzuciliśmy?

Nastawieni na aktywizm, na własne pomysły i działania, na wypełnianie swoich zadań, przestaliśmy doceniać wartość i sens modlitwy. Daliśmy się nabrać na to, że jest ona traceniem czasu, że nie przynosi tylu owoców, co konkretne działania. Zignorowaliśmy fakt, iż rzeczywiście można ją porównać do oddechu duszy. Nic więc dziwnego, że się duchowo dusimy, brakuje nam powietrza, że wewnętrznie upadamy i rozpadamy się, że czujemy się osamotnieni i dotknięci jakąś niezrozumiałą pustką.
27/2024 (1506) 2024-07-02
Rozmowa z s. Gertrudą Bociąg ze Zgromadzenia Misjonarek Krwi Chrystusa. Kilkanaście lat temu napisała Siostra „Modlitwę zanurzenia we Krwi Chrystusa”. Stała się ona bliska wielu ludziom.
27/2024 (1506) 2024-07-02
Uczestnicy tegorocznej, 44 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej zaczęli już odliczanie dni do wyjścia na szlak wiodący na Jasną Górę. W tym roku będzie im przyświecał temat „Jestem dzieckiem Boga”.
26/2024 (1505) 2024-06-26
Każde z wotów to albo znak prośby, albo dowód wdzięczności wobec Matki Bożej Kodeńskiej. Nie ma dnia, by ktoś nie przyjechał do Niej z jakąś sprawą.
Rozmowy
Oaza to styl życia
28/2024 2024-07-10

Oaza to styl życia

Rozmowa z ks. dr. Kamilem Duszkiem, moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła.

15 dni na rekolekcjach - wydaje się niemożliwe, żeby ktoś z młodych chciał przebywać w „kościółkowym” środowisku tak długo. A jednak oazowe wakacyjne rekolekcje cieszą się powodzeniem. Dlaczego?

Ks. Franciszek Blachnicki opracowywał metodę rekolekcji przeżyciowych, która jest fundamentem każdej oazy, w latach 50 ubiegłego wieku. Kiedy zorganizował je po raz pierwszy w 1951 r. dla ministrantów, zaproponował swoim podopiecznym rekolekcje ignacjańskie w milczeniu. Jednak szybko zorientował się, że potrzeba czegoś innego.
O wiarę trzeba się troszczyć
27/2024 (1506) 2024-07-02

O wiarę trzeba się troszczyć

Rozmowa z ks. dr. hab. Antonim Nadbrzeżnym, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, sekretarzem Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Czy wydany przed kilkoma tygodniami dokument „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności” to efekt dostrzeżenia jakiegoś szczególnego problemu w kwestii wypaczeń religijności?

Opublikowany przez Komisję Nauki Wiary dokument to przede wszystkim wyraz troski o głęboką, zdrową i dojrzałą religijność ludzi wierzących.
27/2024 (1506) 2024-07-02
Rozmowa z Adamem Bielanem, europosłem. Jak ocenia Pan kierunek, w którym zmierza Polska pod obecnymi rządami? 19 czerwca Unia Europejska objęła nasz kraj tzw. procedurą nadmiernego deficytu, co oznacza zaciskanie pasa i cięcia w wydatkach państwa.
25/2024 (1504) 2024-06-18
Rozmowa ze Stefanem Czernieckim, rycerzem i wielkim legatem Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, podróżnikiem, producentem filmowym i scenarzystą m.in. filmu „Tętno”, autorem książek, artykułów, programów telewizyjnych, przewodnikiem.
Komentarze
Anna Wolańska

Jak dobrze nam…

Starsi czytelnicy zapewne pamiętają jeszcze dosyć koszmarną, ale popularną w latach 60 zabawę dzieci w „wywołuję, wywołuję III wojnę światową”. I choć - z grubsza rzecz ujmując - chodziło w niej o zabranie terytorium jakiemukolwiek państwu, to dobrze było zagrabić je Niemcom.

To oczywiście pokłosie nie tylko świeżych wtedy jeszcze wspomnień o II wojnie światowej, ale też zawiłych relacji z tym krajem na przestrzeni wieków. Końcówka lat 60 to robiące zawrotną karierę telewizyjne seriale „Czterej pancerni i pies” czy „Stawka większa niż życie”, które w dużym stopniu ukształtowały nasze - dalekie od rzeczywistości - postrzeganie Niemców jako tych, których z pomocą radzieckich przyjaciół bez większego wysiłku można „robić w konia”.
Ostatnimi czasy, słuchając różnych wypowiedzi króla Europy i jego paziów dumnie reprezentujących wszystkie 56 płci, uświadomiłem sobie, co też mają oni na myśli, mówiąc o uśmiechniętej Polsce.

Ba, ja nawet z ich powodu nie tylko zacząłem się uśmiechać, ale nawet szczerze śmiać. Dziś okazuje się, że ludzie głosujący za obecną władzą są paradoksalnie bardziej smutni i agresywni, natomiast pozostali, obserwując ich głupotę, mają jakby więcej powodów do nieskrywanej radości. Radości choćby z tego, że całe to polityczno-medialno-celebryckie towarzystwo coraz bardziej gubi się w postrzeganiu realiów otaczającego ich świata.
Leszek Sawicki

Fikołek kadencji

Leszek Sawicki

Czas ufaków

Opinie
Wszystko już było
28/2024 2024-07-10

Wszystko już było

Tradycyjnie wakacje to sezon „ogórkowy” - czas szukania tematów, które w upalne dni zachęcą rozleniwionych czytelników, widzów do kliknięcia artykułu w internecie, obejrzenia podcastu czy przeczytania tekstu prasowego. Chodzi o kasę, ale też ugranie większej stawki. A to już nie przelewki.

Polityki wszyscy mają serdecznie dość, tak jak absurdów wymyślanych przez sejmowe komisje śledcze, kolejnych postulatów „je...ć PIS” i poczynań bodnarowców. Poza tym Polacy sukcesywnie dostają nowe rachunki za energię elektryczną i gaz, zaczynają liczyć i nie zgadza się im to, co widzą na papierze, z tym, co słyszeli niedawno z ust rządzących.
Wiara i ateizm w parze
28/2024 2024-07-10

Wiara i ateizm w parze

Historia tego francuskiego małżeństwa opowiada przede wszystkim o wielkiej miłości katoliczki i antyklerykała. Bo gdyby nie miłość, ona nie byłaby dzisiaj kandydatką do wyniesienia na ołtarze, a on nie przeżyłby nawrócenia i nie wstąpił do dominikanów…

„Żyli długo i szczęśliwie” - to scenariusz, jakiego - składając przysięgę małżeńską - oczekuje każda para. Ale wspólna droga zaskakuje, przynosząc mnóstwo niespodzianek i nieoczekiwane zwroty akcji. Tak też było w przypadku Elżbiety i Feliksa Leseurów.  
26/2024 (1505) 2024-06-26
„Oto siewca wyszedł siać…” - tak zaczyna się jedna z najbardziej znanych przypowieści ewangelicznych. Znamy ją doskonale. Można powiedzieć, że siewca - z punktu widzenia ekonomii - jest rozrzutny. Rzuca ziarna szerokim ruchem: jedne padają w przygotowaną, żyzną glebę, inne na skały, między ciernie, na drogę. Dlaczego to robi?
26/2024 (1505) 2024-06-26
Przez dobrowolną abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich! Ideą Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest dążenie do tego, aby jak najwięcej ludzi - motywowanych miłością do Boga i bliźniego - podjęło decyzję o abstynencji.
25/2024 (1504) 2024-06-18
Lekarz, chirurg - prof. dr hab. n. med. Kryspin Mitura - 20 maja stanął na najwyższym szczycie świata, czyli Mount Evereście (8848 m n.p.m.).
25/2024 (1504) 2024-06-18
Pełniąc straż przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, czuję, że jestem na właściwym miejscu. I tutaj ładuję duchowe akumulatory - mówi Ignacy Kicki z Siedlec.
Diecezja
Mamy na kogo liczyć!
28/2024 2024-07-10

Mamy na kogo liczyć!

7 lipca parafia św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej obchodziła jubileusz 20-lecia istnienia. Okrągła rocznica była okazją do podziękowania Bogu i ludziom za całe dobro, które wydarzyło się w tej wspólnocie.

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Do jej sprawowania włączył się również ks. prałat Mieczysław Lipniacki, pierwszy proboszcz parafii. Pasterz Kościoła siedleckiego przypomniał w homilii, iż bialska parafia św. Michała Archanioła została powołana 8 lipca 2004 r. dekretem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.
Powołani do komunii i braterstwa
28/2024 2024-07-10

Powołani do komunii i braterstwa

2 lipca w kodeńskim sanktuarium odbył się Diecezjalny Dzień Chorego. Pielgrzymka osób chorych, cierpiących i osłabionych wiekiem tradycyjnie od lat jest łączona z odpustem ku czci Matki Bożej Kodeńskiej.

Zgromadzonych na Kalwarii powitali ks. Paweł Siedlanowski, diecezjalny duszpasterz chorych, oraz o. Mariusz Bosek OMI, rzecznik prasowy sanktuarium. Pierwszym punktem spotkania była modlitwa różańcowa. Potem uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. P. Siedlanowskiego. Była ona oparta o słowa Hioba: „Dał Pan i zabrał Pan. Niech imię Pańskie będzie błogosławione” (Hi 2,21).
27/2024 (1506) 2024-07-02
Dziękujemy dzisiaj Bogu za historię tej świątyni, że zechciał wpisać ją w pejzaż międzyrzeckiej ziemi i miasta jako miejsce kultu i uświęcenia człowieka - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas uroczystości odpustowej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim.
Region
Bezpieczeństwo to priorytet
28/2024 2024-07-10

Bezpieczeństwo to priorytet

Podczas czerwcowej sesji radni ocenili działalność zarządu w 2023 r., rozmawiali o zadłużeniu szpitala i wysokich kosztach utrzymania Dziennego Domu Senior+ i Centrum Edukacji Historycznej Stacja Sobibór.

Kiepski nadzór nad Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej zarzucił poprzednim władzom Wiesław Holaczuk. - Sytuacja szpitala przy niemal 60 mln zł zadłużeniu jest tragiczna, a państwo mieliście szerokie pole do działania. Druga sprawa to złe przygotowanie organizacyjne DD Senior+ przy ul. Sztabowej we Włodawie. Do jego utrzymania powiat musi sporo dokładać. Gdzieś popełniono błąd - powiedział.
Od wieku niosą pomoc
28/2024 2024-07-10

Od wieku niosą pomoc

6 lipca OSP w Miętnem świętowała 100-lecie powstania. W urodzinowym prezencie strażacy otrzymali od władz gminy nowy samochód ratowniczo - gaśniczy. Jednostka uhonorowana została najwyższym strażackim odznaczeniem oraz medalem „Pro Masovia”, młodzieżowa drużyna pożarnicza otrzymała proporzec.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w miejscowym kościele pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Grzegorza Kamińskiego. Następnie strażackie pododdziały ze sztandarami i orkiestrą dętą OSP Pilawa przemaszerowały na plac przed strażnicą, gdzie kontynuowano uroczystości zgodnie z ceremoniałem strażackim.
27/2024 (1506) 2024-07-02
Są jeszcze wolne etaty dla żołnierzy zawodowych i stanowiska do terytorialnej służby wojskowej w formowanym 23 Batalionie Lekkiej Piechoty w Bezwoli, który rozpoczął działalność 1 lipca.
27/2024 (1506) 2024-07-02
Kolejki ciężarówek do terminalu w Koroszczynie utrudniają życie mieszkańcom położonych przy trasie miejscowości. Policja ma pomysł, jak - przynajmniej częściowo - rozwiązać ten problem. Zmiany mają wejść w życie już w te wakacje.
Kultura
Szlakiem bieszczadzkich legend
28/2024 2024-07-10

Szlakiem bieszczadzkich legend

Tomik poezji „Biała Dama z Sobienia i inne legendy Bieszczadu” Adama Faluszczaka, a także niezwykle ilustracje Agaty Karpińskiej zabierają czytelnika i widza w niezwykłą podróż do świata bieszczadzkich legend i tradycji.

Mieszkaniec Ryk od czterech lat - niemal w równych odstępach czasu - wydaje własną poezję. Po debiutanckim tomiku „Wyszedłem z siebie” i kolejnym pt. „Przed siebie” oraz zbiorze fraszek przyszedł czas na legendy.
Powrót do wspomnień
28/2024 2024-07-10

Powrót do wspomnień

Z okazji 50-lecia powstania gminy Międzyrzec Podlaski ukazała się książka przypominająca wydarzenia i ludzi, którzy kształtowali historię.

Wydanie publikacji pt. „50 lat Gminy Międzyrzec Podlaski” było możliwe dzięki środkom pozyskanym z projektu dotowanego przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim.
27/2024 (1506) 2024-07-02
Leśnik, patriota, społecznik, dobry człowiek - tak najkrócej można scharakteryzować postać leśnika inż. Tadeusza Szenejki, którego izbę pamięci otwarto niedawno w Zespole Szkół.
26/2024 (1505) 2024-06-26
Zuzanna Duda, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach, została laureatką konkursu „Ośmiu wspaniałych” - najpierw na etapie miasta, a potem w skali kraju!
26/2024 (1505) 2024-06-26
Widowisko ,,Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu”, które miało premierę podczas uroczystości 40-lecia obrony krzyża w Miętnem, uwrażliwia, że to, co było, wcale nie minęło.
Historia
Miejsce, które powinno łączyć
28/2024 2024-07-10

Miejsce, które powinno łączyć

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęło pismo, w którym dr hab. Elżbieta Janicka żąda m.in. usunięcia z terenu Muzeum Treblinka krzyży oraz pomnika „rzekomego polskiego Sprawiedliwego”.

Memorandum - jak zatytułowano dokument - poprzedziła publikacja w „Gazecie Wyborczej” artykułu pt. „Negacjonizm po polsku”, w którym E. Janicka, badaczka antysemityzmu i Zagłady, nie tylko pisze o „tłumach okolicznych mieszkańców z butelkami wody w dłoniach, w nadziei na złoto i brylanty”, ale też że „dawne śmiertelne targowisko przypomina dzisiaj powierzchnię reklamową”.
Z „Jackiem” na pierwszym planie
27/2024 (1506) 2024-07-02

Z „Jackiem” na pierwszym planie

Ciekawy, barwny, przystępny i nowoczesny - to tylko niektóre walory nowego przewodnika po Siedlcach wydanego przez PTTK Oddział „Podlasie”.

Ukazał się on pod tytułem „Walory turystyczne miasta Siedlce”, a jego promocja odbyła się w połowie kwietnia. Warto przypomnieć o tej publikacji tuż przed wakacjami - mamy teraz więcej wolnego czasu i na czytanie, i na zwiedzanie. A jest to kompendium wiedzy nie tylko dla turystów, ale i dla siedlczan, bo już pobieżne przekartkowanie przewodnika uświadomi mieszkańcom, jak niewiele wiedzą o swoim mieście.
26/2024 (1505) 2024-06-26
21 czerwca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej otwarto wystawę poświęconą miejscowej straży pożarnej, która w tym roku obchodzi 150-lecie swego istnienia.
25/2024 (1504) 2024-06-18
Podczas pożaru pałacu w Korczewie w 2021 r. płomienie dotarły do pokoju z obrazami Wandy Ostrowskiej, żony przedwojennego właściciela majątku Krystyna Ostrowskiego.
Rozmaitości
Nowe pomysły na przyrodę
28/2024 2024-07-10

Nowe pomysły na przyrodę

Unijne porozumienie o odbudowie zasobów przyrodniczych - mimo sprzeciwu Polski - zostało przyjęte. Założenia, choć szczytne i w dobrej wierze, będą miały wpływ na pracę rolników w Polsce.

Ponad 80% siedlisk w Europie jest w złym stanie. Stąd nowe prawo zakładające szereg działań, które mają na celu odbudowanie przyrody niszczonej systematycznie w ostatnich latach w całej Europie. Za najważniejsze cele Unia stawia sobie przywrócenie do 2030 r. co najmniej 20% obszarów lądowych i 20% morskich, a do 2050 r. wszystkich ekosystemów wymagających odbudowy.
Im bardziej kolorowo, tym lepiej
28/2024 2024-07-10

Im bardziej kolorowo, tym lepiej

O roli warzyw w codziennej diecie, ich wpływie na zdrowie i pomysłach na urozmaicenie codziennego jadłospisu - w rozmowie z Beatą Mońką, dietetyczką i promotorką zdrowego stylu życia.

O warzywach mówi się, że są fundamentem zdrowego żywienia. Proszę o przypomnienie, dlaczego ich regularne spożywanie jest tak ważne?

Warzywa są podstawowym elementem naszej diety, a ich wartość odżywcza jest niezrównana. Od czasów starożytnych do dzisiaj odgrywają one zasadniczą rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia ludziom na całym świecie.
25/2024 (1504) 2024-06-18
Rozmowa z Aleksandrą Gruszką, dietetykiem z Akademii Zaburzeń Metabolicznych u Dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.
25/2024 (1504) 2024-06-18
Nigdy nie jest za wcześnie, by przypominać o bezpieczeństwie przy pracy. A ponieważ przed rolnikami sezon żniw, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad, których przestrzeganie jest ceną spokoju.
Sport
Zasłużyłem na sukces!
25/2024 (1504) 2024-06-18

Zasłużyłem na sukces!

Dominik Marczuk, gracz Jegiellonii Białystok, po debiutanckim sezonie może cieszyć się tytułem mistrza Polski w piłce nożnej.

Urodził się w listopadzie 2003 r. Jego kariera zaczęła się w Huraganie, później grał m.in. w juniorach Górnika Łęczna czy Stali Rzeszów. Nie pochodzi ze sportowej rodziny, a mimo to od najmłodszych lat interesował się piłką nożną. - Mój brat także lubił grać w piłkę - mówi D. Marczuk. - Często graliśmy razem, jednak to właśnie dla mnie okazała się ona wielkim hobby.
Osoba od spinania klubu
20/2024 (1499) 2024-05-15

Osoba od spinania klubu

Rozmowa z Grzegorzem Koprukowiakiem, dyrektorem sportowym siedleckiej Pogoni od lipca 2021 r.

Kim właściwie jest dyrektor sportowy?

W mojej opinii dyrektor sportowy to osoba, która od strony sportowo-administracyjnej długofalowo próbuje spinać klub. To taki łącznik pomiędzy kadrą a zarządem klubu. Ma za zadanie wybierać i nadzorować pracę trenera zgodną z wizją klubu.
18/2024 (1497) 2024-05-01
Jazda od wschodu do wschodu - tak miłośnicy dwóch kółek mówią o ultramaratonie, który zaczyna się we wczesnych godzinach rannych i kończy następnego dnia.
18/2024 (1497) 2024-05-01
Zmiany, jakie nastąpiły po kwietniowych wyborach samorządowych w regionie, niosą nowe nadzieje na rozwój wielu aspektów życia, w tym także związanych ze sportem i kulturą fizyczną.
17/2024 (1496) 2024-04-25
Rozmowa z Weroniką Zielińską-Stubińską, najlepszą polską sztangistką, aktualną mistrzynią Europy w kategorii wagowej 81 kg.