Rozmowy
Jesteśmy sobie potrzebni
14/2025 (1543) 2025-04-02

Jesteśmy sobie potrzebni

Rozmowa z bp. Grzegorzem Suchodolskim, przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich przy Konferencji Episkopatu Polski.

Księże Biskupie, spytam trochę przewrotnie: po co są świeccy w Kościele?

Świeccy są nie tylko w Kościele, ale są Kościołem. Wraz z pozostałymi ochrzczonymi - osobami duchownymi i zakonnymi - tworzą jedno Mistyczne Ciało Chrystusa, którego zadaniem jest szerzenie Królestwa Bożego na ziemi. Każda z tych grup ma swoją specyficzną misję. O ile zadaniem osób duchownych i żyjących we wspólnotach zakonnych jest przepowiadanie Ewangelii w obszarach utożsamianych z Kościołem, o tyle wierni świeccy są powołani, by tę samą Ewangelię głosić poza murami świątyni, czyli w świecie, w którym żyją.
Dobry film jest jak lustro
14/2025 (1543) 2025-04-02

Dobry film jest jak lustro

Rozmowa z ks. dr. Mateuszem Czubakiem, kapelanem siedleckiego Zakładu Karnego oraz duszpasterzem osób bezdomnych i doświadczających różnych kryzysów, głoszącym katechezy wprowadzające w ramach filmowych rekolekcji.

„Filmowe rekolekcje” - co kryje się pod tą nazwą?

Tak naprawdę pojęcie to zawiera w sobie pewną sprzeczność. Rekolekcje rozumiane w sensie ścisłym nie są jedynie czasem refleksji czy wzruszeń, ale głębokim doświadczeniem spotkania z Bogiem, które dokonuje się poprzez słowo Boże, liturgię, sakramenty i wspólnotę Kościoła. Łacińskie „recollectio” oznacza „ponowne zebranie, odzyskanie, zgromadzenie na nowo”.
11/2025 (1540) 2025-03-12
Rozmowa z dr. Damianem Jarnickim z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach.
10/2025 (1539) 2025-03-05
Rozmowa z watykanistą Michałem Kłosowskim, zastępcą redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, szefem działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów.
Opinie
„Nie” dla takiej szkoły
14/2025 (1543) 2025-04-02

„Nie” dla takiej szkoły

Oddanie w ręce Lewicy kwestii edukacji spowodowało sporo zawirowań w polskiej szkole. Szkoda tylko, że konsekwencje poniosą młodzi ludzie.

Minął rok od wprowadzenia zakazu zadawania uczniom prac domowych. I choć prawie wszyscy gołym okiem widzą, że pomysł nie był zbytnio przemyślany (według badań aż 80% Polaków uznaje go za nietrafiony), resort edukacji nie potrafi przyznać się do błędu. Pytana o komentarz w tej sprawie minister Barbara Nowacka powiedziała, że „zostanie przeprowadzona ewaluacja tego, jaki efekt edukacyjny przyniosło wprowadzenie nieobowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych.
Sacrum contra profanum!
14/2025 (1543) 2025-04-02

Sacrum contra profanum!

Amerykański katolicki portal internetowy LifeSiteNews.com (wpis z 5 marca br.) podał wiadomość, iż senat stanu Waszyngton w USA uchwalił ustawę zakładającą karę przynajmniej roku więzienia dla księży, którzy posiadając informację (pozyskaną podczas spowiedzi) o popełnieniu przez penitenta przestępstwa molestowania seksualnego czy pedofilii, nie zgłosili tego faktu władzom federalnym. Wedle nowej normy dotrzymanie zasady tajemnicy sakramentu pokuty będzie… przestępstwem ściganym z urzędu!

Jest to trzecia próba wprowadzenia ustawy - w ubiegłym roku upadł projekt aktu prawnego poparty przez Waszyngtońską Konferencję Katolicką.
13/2025 (1542) 2025-03-27
To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 r., było wielkie i niepowtarzalne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy.
13/2025 (1542) 2025-03-27
Powiedziałam lekarzowi, z którym rozmawiałam, że jestem osobą samotną, nie mam męża. Odpowiedział mi wtedy: „Poradzi sobie pani”. I wszystko potoczyło się jak w kalejdoskopie - mówi pani Mirosława, która stworzyła dom pięciorgu dzieciom.
12/2025 (1541) 2025-03-19
Nie znamy jego imienia. Nie wiemy, czy jest człowiekiem białym czy czarnym. Nie wiemy, kim będzie: mężem stanu, uczonym, duchownym, świętym, a może przeciętnym człowiekiem?
12/2025 (1541) 2025-03-19
„Jestem Patti. Kiedyś przeprowadzałam aborcje dla Planned Parenthood, ale zostałam wybawiona i uwolniona dzięki Krwi Jezusa” - wyznaje.
Kościół
Nie potrzebują lekarza zdrowi
14/2025 (1543) 2025-04-02

Nie potrzebują lekarza zdrowi

Jezus jest nadzieją chorych. Ewangeliczną prawdę pani Sabina potwierdza wyznaniem: - I ja potrzebuję lekarza i miłosierdzia, jakie Zbawiciel okazuje grzesznikom. I ja pragnę być powołana do pójścia za Nim, do nawrócenia i do zajęcia obok Niego miejsca przy stole…

Czas Wielkiego Postu staje się kolejną okazją - i zaproszeniem! - do wejścia na drogę nawrócenia: pójścia za Jezusem - wzorem Szymona, zwanego Piotrem, i jego brata Andrzeja, rybaków, którzy na słowo Nauczyciela natychmiast zostawili swoje sieci. Chrystus jest naszym jedynym światłem. Jak w dzisiejszym świecie nie zagłuszyć w sobie wezwania do bycia Jego uczniem?
Aby mężczyźni dojrzeli i zmężnieli
14/2025 (1543) 2025-04-02

Aby mężczyźni dojrzeli i zmężnieli

Pojmowanie męskości w świecie i Kościele różni się diametralnie. Wielu współczesnym panom daleko dziś do postawy przewodnika, stróża i głowy rodziny, bo stali się zniewieściali i obojętni na to, co naprawdę ważne. Czy da się jeszcze odwrócić ten niebezpieczny trend?

Kanadyjski dziennikarz Kennedy Hall twierdzi, że jest to możliwe, choć bardzo trudne. Dzieląc się świadectwem swego życia - jako męża i ojca czwórki dzieci - pisze o duchowości katolickiej dla mężczyzn. W publikacji „Święty Józef. Pogromca duchów piekielnych” proponuje panom konkretne ćwiczenia duchowe, które mają im pomóc w stawaniu się prawdziwymi wojownikami i bohaterami - na wzór św. Józefa.
13/2025 (1542) 2025-03-27
Cisza, medytacja słowa Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu, systematyczna praca i zegarmistrzowska precyzja. Owocem tak spędzonego czasu jest ikona.
12/2025 (1541) 2025-03-19
Szukamy prawdy i sprawiedliwości, badając przypadki przestępstw seksualnych duchownych popełnionych od 1945 r. OK.
Komentarze
Leszek Sawicki

Patrioci w natarciu

Partyjne wojny, wzajemne oskarżenia o hańbę i zdradę, wolty wedle własnego interesu trwają w najlepsze.

Słuchając naszych wybrańców narodu, wydaje się, że obie strony sporu konsekwentnie pozostają zgodne w jednej sprawie. Mianowicie - w zależności od tego, o co parlamentarzyści toczą spór - druga, mająca odmienne zdanie połowa sali zawsze zostaje uznana za agenturę Putina. Niewykluczone, że jest w tym sporo racji. A skoro mamy tyluż zdrajców, co i patriotów, to doprawdy idzie zwariować lub pogubić się kto z kim i co z czym. Nie inaczej jest w przypadku przeszło 40 osób, które zdołały zarejestrować komitet wyborczy kandydata na prezydenta Polski.
Anna Wolańska

Dojrzejemy?

Nie pamiętam takiego rejwachu (a szmat czasu już się po tym świecie przemieszczam), jaki przed paru tygodniami rozpętał dostępny na Netflixie serial „Dojrzewanie”.

Historia 13-latka oskarżonego o zamordowanie koleżanki wywołała dyskusję o przyczynach takiego zachowania. Przerażeni rodzice prześcigają się w domysłach, co może do tego prowadzić i jak podobnym zdarzeniom zapobiec. Trudne do uwierzenia wydaje się oskarżenie chłopca o taki ogrom agresji. W dodatku na tle seksualnym. Wszak jest jeszcze dzieckiem - nie mógł dokonać zabójstwa. A skoro jednak - to kto winien?
Janusz Eleryk

Klocków układanie

Anna Wolańska

Dzieje się

Ks. Paweł Siedlanowski

A mury runą…

Leszek Sawicki

Niezależni w natarciu

Diecezja
W wierności Jezusowemu Sercu
14/2025 (1543) 2025-04-02

W wierności Jezusowemu Sercu

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w katedrze spotkały się osoby należące do Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów „Złota Róża”. Ósmą rocznicę erygowania stowarzyszenia w diecezji siedleckiej uczciły darem złotej róży złożonej Maryi jako wotum wdzięczności.

W pielgrzymce wzięli udział członkowie apostolatu z wielu parafii naszej diecezji, jak też z diecezji warszawsko-praskiej, olsztyńskiej i sosnowieckiej. Spotkanie rozpoczęła konferencja pt.: „Kapłan - dar Jezusowego Serca” wygłoszona przez diecezjalnego duszpasterza ds. ruchów i stowarzyszeń maryjnych ks. dr. Grzegorza Koca. - Jesteśmy przy Maryi, chcemy Jej dziękować.
W tych szkołach jest miejsce dla Boga
14/2025 (1543) 2025-04-02

W tych szkołach jest miejsce dla Boga

27 marca w łaskarzewskim Zespole Szkół nr 2 odbył się X Diecezjalny Zjazd Szkół im. Jana Pawła II. W spotkaniu wzięło udział dziesięć placówek, którym patronuje Papież Polak.

Przybyli oni z Brzegów, Huszlewa, Korytnicy, Ulana-Majoratu, Siedlec, Sobieni-Jezior, ze Śmiar, Zbuczyna i Radzynia Podlaskiego. W gronie gości znaleźli się także przedstawiciele duchowieństwa oraz władz państwowych i samorządowych. Zgromadzeni najpierw obejrzeli występy artystyczne w wykonaniu uczniów łaskarzewskiej szkoły noszącej imię św. Jana Pawła II.
13/2025 (1542) 2025-03-27
W nawiązaniu do Roku Jubileuszowego przewodniczący Sumie odpustowej bp Grzegorz Suchodolski życzył, by jako pielgrzymom nadziei towarzyszyło nam trzeźwe myślenie skutkujące odpowiedzialnymi decyzjami.
Region
Jednogłośnie za nową koncepcją
14/2025 (1543) 2025-04-02

Jednogłośnie za nową koncepcją

Mieszkańcy bialskiego osiedla Za Torami protestują przeciwko zamknięciu przejazdu drogowo-kolejowego na ul. Łomaskiej i budowie tunelu na przedłużeniu al. Jana Pawła II. Uważają, że korzystniejszym rozwiązaniem byłby podobny obiekt na przedłużeniu ul. Długiej

. Alternatywna koncepcja została opracowana przez Sławomira Denisiuka, który przez wiele lat pracował w bialskim magistracie. Jest specjalistą w budowie dróg i mostów. - Zamiast robić sam przejazd dla pieszych i rowerzystów przy ul. Łomaskiej, lepiej wybudować tunel w ciągu ul. Długiej.
Kontrowersje wokół nowych bloków
14/2025 (1543) 2025-04-02

Kontrowersje wokół nowych bloków

Siedleccy radni - mimo wielu wątpliwości - zagłosowali za uchwałami zezwalającymi na lokalizację inwestycji mieszkaniowych przy ul. 11 listopada oraz ul. Niedziałka.

O projektach bloków zaskakujących wielkością oraz intensywnością zabudowy dyskutowali podczas sesji rady miasta 27 marca, a także poprzedzającej ją komisji gospodarki. Przy nowym rondzie u zbiegu ul. Cmentarnej i Sokołowskiej ma powstać blok pięciopiętrowy, który znacznie przewyższy okoliczne kamienice, ten przy ul. 11 listopada będzie miał dziewięć pięter.
13/2025 (1542) 2025-03-26
Od lat mówi się o utworzeniu w Polsce nowych parków narodowych. Jeden z nich miałby powstać w okolicach Włodawy i objąć ochroną lasy sobiborskie.
12/2025 (1541) 2025-03-19
Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Wśród miast naszego regionu Siedlce i Łuków nie mają sobie pod tym względem równych.
12/2025 (1541) 2025-03-19
Wszystko, tylko nie Trzaskowski - mówił Jarosław Kaczyński, który w niedzielę 16 marca w sali widowiskowej „Podlasie” spotkał się z mieszkańcami Siedlec.
Kultura
W świecie drapanek i batików
14/2025 (1543) 2025-04-02

W świecie drapanek i batików

Twórczyni ludowa Edyta Sak z Muzeum Regionalnego w Łukowie od kilkunastu lat uczy malowania pisanek. Przyznaje, że podczas święcenia pokarmów w Wielką Sobotę zagląda ludziom do koszyczków i wzrusza się, gdy widzi „wydrapane” czy batikowe jajko, które powstało na jej zajęciach. - Cieszę się, że mogę przekazywać tę tradycję. To chyba moja życiowa misja - mówi.

W kulturze chrześcijańskiej jajko jest symbolem życia. To prawda. Ale malowania pisanek nie wymyślili chrześcijanie. Początki tego zwyczaju historycy dostrzegli już na terenie sumeryjskiej Mezopotamii.
Dźwięki, które przynoszą ukojenie
14/2025 (1543) 2025-04-02

Dźwięki, które przynoszą ukojenie

Rozmowa z Mateuszem Bilskim, dźwiękoterapeutą.

Pochodzisz z Radomia, mieszkasz nad morzem, ale Twoje „dźwięki dla duszy i ciała” znają też międzyrzeczanie. Prowadziłeś m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci w miejscowej bibliotece. Co Cię przywiodło w nasze strony?

Uczucie (śmiech), a konkretnie moja dziewczyna Arleta, która jest międzyrzeczanką. To ona zmotywowała mnie do tego, by wreszcie ruszyć z miejsca i pokazać się publiczności. Arleta bardzo wspiera mnie w rozwoju, a od jakiegoś czasu także koncertujemy wspólnie.
13/2025 (1542) 2025-03-26
W Bialskim Centrum Kultury można oglądać wystawę fotograficzną obrazującą obchody Wielkiego Tygodnia na Sycylii. Autorem zdjęć jest Ryszard Domański.
12/2025 (1541) 2025-03-19
Obrazy dr. Marcina Sutryka, które można oglądać w Muzeum Diecezjalnym, skłaniają do refleksji i prowokują pytania o kondycję współczesnego społeczeństwa.
12/2025 (1541) 2025-03-19
Przetwarzał i upiększał międzyrzecką codzienność. Nadawał miastu koloryt. Po prostu doceniał jego urok i historię - tak o obrazach zmarłego w ubiegłym roku lekarza i artysty mówi jego córka Beata Kubiszyn-Puka.
Historia
Historia ciągle żywa
14/2025 (1543) 2025-04-02

Historia ciągle żywa

W niedzielę 30 marca na zaproszenie proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Hołubli ks. Tomasza Pycki w kościele zaprezentowana została wystawa archiwalna „Unici Podlascy 1874-2024” połączona z prelekcją historyczną.

Wystawa autorstwa historyka regionalisty Bogusława Niemirki przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Siedlcach w ubiegłym roku z okazji 150 rocznicy kasaty unii. Organizatorzy zaplanowali wówczas, że będzie prezentowana przede wszystkim tam, gdzie przed laty doszło do tragicznych wydarzeń z udziałem unitów i gdzie współcześnie żyją ich potomkowie. Inauguracja wystawy odbyła się w sierpniu 2024 r. w Gródku nad Bugiem.
Zachować wdzięczną pamięć
14/2025 (1543) 2025-04-02

Zachować wdzięczną pamięć

Prace podejmujemy z myślą o stworzeniu włodawskiej krypty zasłużonych - stałej ekspozycji prezentującej nasze miasto z perspektywy osób, które tworzyły jego historię i kulturę - mówi o. Marek Nowacki OSPPE, proboszcz parafii św. Ludwika, przeor klasztoru oo. paulinów.

Trwają roboty w podziemiach zabytkowego kościoła. Budynek wzniesiony w latach 1739-1752 to fundacja hetmana wielkiego litewskiego Ludwika Konstantego Pocieja, który także sprowadził do Włodawy paulinów. Celem robót jest m.in. zabezpieczenie i zachowanie korytarza pod łącznikiem między kościołem i klasztorem.
13/2025 (1542) 2025-03-26
Niech Ona czuwa nad wami i waszymi duszpasterzami, byście tworzyli rodzinę Bożych dzieci, która modli się i podąża drogą do Jezusa - mówił bp Kazimierz Gurda.
12/2025 (1541) 2025-03-19
Ks. prał. Jan Gomółka zmarł 31 stycznia br. w wieku 88 lat. W Chrystusowym kapłaństwie przeżył 65 lat - był to czas niezwykle owocny, o czym świadczą nadesłane do redakcji wspomnienia.
12/2025 (1541) 2025-03-19
Założenie pałacowo-parkowe w Branicy Radzyńskiej to przykład dobrze zachowanej XIX-wiecznej rezydencji magnackiej z XVIII w.
Rozmaitości
Szukaj urologa
14/2025 (1543) 2025-04-02

Szukaj urologa

Rozmowa z lek. Jakubem Biedrzyckim, zastępcą ordynatora oddziału urologii i onkologii urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Jak dużo pacjentów z nowotworem pęcherza moczowego jest leczonych na oddziale, na którym Pan pracuje?

Stanowią oni jedną piątą osób u nas hospitalizowanych. W naszym urologicznym ogródku to dosyć częsta choroba. Stanowi on dziesiąty co do częstości nowotwór wykrywany w populacji, a w przypadku mężczyzn - piąty z najczęściej diagnozowanych.
Handel, degustacja i integracja
14/2025 (1543) 2025-04-02

Handel, degustacja i integracja

Amatorów „Wiosny na polu i w ogrodzie” nie brakuje. Dlatego również w tym roku Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce zaprasza na wystawienniczo-targową imprezę.

Odbędzie się ona 27 kwietnia, niezmiennie przy ul. Kazimierzowskiej 21. Oficjalne rozpoczęcie planowane jest na 10.00. Zakupy będzie można robić do 17.00. - Tradycyjne oferty handlowe i usługowe firm działających dla rolnictwa, kiermasz kwiatów, cebul, bylin, traw, drzew owocowych i ozdobnych - te stoiska będą najliczniej reprezentowane. Nie zabraknie również producentów zdrowej polskiej żywności prosto od rolnika.
12/2025 (1541) 2025-03-19
Od kiedy grafiki, ale i realistyczne filmy tworzy w internecie sztuczna inteligencja, trzeba uważać, żeby się nie dać oszukać na nieistniejące rośliny - przestrzega prof. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego.
Sport
Ważne zwycięstwo
14/2025 (1543) 2025-04-02

Ważne zwycięstwo

Pogoń Siedlce odniosła imponujące zwycięstwo na wyjeździe, pokonując Stal Rzeszów 4:2 w emocjonującym meczu.

Od pierwszego gwizdka goście narzucili wysokie tempo. Już w 3 min Lukáš Hrnčiar miał doskonałą okazję na otwarcie wyniku, lecz uderzył wysoko nad poprzeczką. 10 min później bliski szczęścia był Karol Podliński, który po dośrodkowaniu Krystiana Misia główkował tuż obok słupka. W 13 min Cezary Demianiuk trafił do siatki, ale sędzia odgwizdał spalonego. Chwilę później Demianiuk ponownie próbował głową, tym razem niecelnie.
Sukces sportowy i organizacyjny
14/2025 (1543) 2025-04-02

Sukces sportowy i organizacyjny

Puchar Polski seniorów i juniorów w sumo odbył się w hali sportowej Zespołu Oświatowo-Wychowawczego w Strzale. W zawodach wzięło udział 196 zawodników reprezentujących 49 klubów z całego kraju.

Zawody okazały się dużym sukcesem, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym, a rywalizacja dostarczyła kibicom wielu emocji. Walki toczyły się w 16 kategoriach wagowych. Turniej miał wyjątkowe znaczenie, ponieważ stanowił eliminację do mistrzostw świata i Europy w 2025 r.