Rozmawiać dotykiem…
Osoba głuchoniewidoma to taka, u której występuje równoczesne poważne uszkodzenie słuchu i wzroku. W życiu codziennym napotyka bardzo wiele trudności w poruszaniu się, komunikowaniu z innymi ludźmi oraz pozyskiwaniu informacji. Może kontaktować się z otoczeniem, używając specjalnych metod, takich jak: dotykowy alfabet Lorma (kreślenie drukowanych liter łacińskich na dłoni), odbierane wzrokiem bądź dotykiem znaki języka migowego i alfabet palcowy głuchych oraz mowa odbierana przy pomocy aparatu słuchowego, ewentualnie czytana z ruchu warg.
Środowisko głuchoniewidomych jest silnie zróżnicowane. Można je podzielić na 4 grupy: osoby niewidzące i słabo słyszące, osoby niesłyszące i słabo widzące, osoby bardzo słabo widzące i bardzo słabo słyszące oraz osoby zupełnie niewidzące i zupełnie niesłyszące.
Z uszkodzeniem zmysłów można się urodzić, ale może ono być także spowodowane przez choroby (w tym genetyczne), urazy lub po prostu przez starość. Osoba głuchoniewidoma nie jest w stanie zrekompensować uszkodzenia słuchu wzrokiem (jak ma to miejsce w przypadku osób niesłyszących), ani wzroku – słuchem (jak u niewidomych). Aby kontaktować się z innymi ludźmi, pracować lub się uczyć, potrzebuje specjalnie przeszkolonego tłumacza-przewodnika.
Przełamać bariery
TPG powstało w 1991 r. i od początku swojej działalności niesie pomoc tam, gdzie nie są w stanie poradzić sobie inni. Osoby jednocześnie głuche i niewidome wymagają fachowej opieki, którą nie zawsze mogą im zapewnić członkowie rodziny, a nawet personel medyczny z pobliskiej przychodni. Towarzystwo prowadzi więc specjalne szkolenia dla wolontariuszy oraz lekarzy. W ten sposób zdobywają oni bezcenne umiejętności, dzięki którym mogą efektywnie pomóc osobom, którym inni pomóc nie potrafią.
– Jesteśmy organizacją pożytku publicznego – mówi Bożena Więckowska z TPG. – Naszym celem jest przełamanie barier psychofizycznych, będących przyczyną izolacji społecznej osób dotkniętych równoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Staramy się również przekazywać opiekunom naszych podopiecznych narzędzia komunikacyjne i rehabilitacyjne, a także tworzyć profesjonalną bazę informacyjną na temat osób głuchoniewidomych. Chcemy uświadomić osoby niepełnosprawne, że mogą samodzielnie wykonywać codzienne czynności, a także normalnie funkcjonować w społeczeństwie i podejmować różne formy aktywności: edukacyjną, kulturalną czy zawodową – tłumaczy Więckowska.
– Mimo że nasze Towarzystwo ma swoją siedzibę w Warszawie, otacza opieką niewidomych z całej Polski. Nie tylko te, które znamy, ale również te, o których jeszcze nie wiemy. Chodzi nam o to, by znaleźć osoby, które nie są jeszcze w naszej ewidencji, nie są jeszcze rehabilitowane, którymi nikt się jeszcze nie zajął – dodaje. – Naprawdę trudno im pomóc, nawet pomimo szczerych chęci otoczenia. Komunikacja z takimi osobami jest bardzo utrudniona, a my mamy specjalistów, którzy są w stanie pomagać im w jak najbardziej efektywny sposób – wyjaśnia. W tej chwili w rejestrach TPG znajduje się około 2 tys. osób. Jak przypuszcza B. Więckowska, docelowo jest ich kilkakrotnie więcej. – Często to ludzie, którzy siedzą w domach, gdzieś w niewielkich miejscowościach, a do nich również chcielibyśmy dotrzeć.
Pilotażowy projekt
TPG rozpoczyna właśnie realizację niezwykle ambitnego i innowacyjnego projektu „Rozmawiam dotykiem”. – Nasz specjalista będzie dojeżdżał do głuchoniewidomego, przeprowadzi badania, postawi diagnozę i dobierze odpowiednią rehabilitację – mówi B. Więckowska. – Chcemy, aby rehabilitacja odbywała się w środowisku naturalnym, np. w domu czy w szkole, do której uczęszcza chory. I co bardzo ważne, ta pomoc jest zupełnie bezpłatna. Projekt został bowiem współfinansowany przez FIO (Fundusz Inicjatyw Społecznych) – kończy.
Jeśli w Państwa otoczeniu mieszka osoba głuchoniewidoma, której potrzebna jest specjalistyczna pomoc, możecie bez obaw zadzwonić lub napisać do TPG, a z pewnością zostanie otoczona fachową opieką. Dokładne informacje dostępne są pod numerem telefonu: 022 635-69-70 bądź na stronie internetowej www.tpg.org.pl.
Magdalena Szewczuk