„Sokołowianie” na festiwalu folklorystycznym
W tegorocznych MSF startowało 18 zespołów folklorystycznych, w tym 15 zagranicznych i trzy polskie. Grupy zagraniczne reprezentowały m.in.: Włochy, Czechy, Grecję, Macedonię, Kraj Basków, Chorwację, Indonezję, Rumunię, Ekwador, Kolumbię, Turcję i Łotwę. Z Polski zaprezentowali się „Sokołowianie”, „Tanew” z Biłgoraju i „Grojcowianie” z Wieprza.
Pierwszy występ naszego zespołu odbył się 6 sierpnia w amfiteatrze „Pod Grojcem” w Żywcu. Zaprezentował 30-minutowy program pt. „Obrzędy i zwyczaje wielkanocne na Podlasiu”. Programy pod względem zgodności scenariusza z tradycjami regionu lub kraju, jak też ich wykonanie, oceniała Międzynarodowa Rada Artystyczna.
Nasi tancerze prezentację wykonali z dużym zaangażowaniem i determinacją, nie stresując się tym, że rywalizują z utytułowanymi zespołami z całego świata. Występ „Sokołowian” podobał się kilkutysięcznej publiczności, która nagrodziła go rzęsistymi brawami. Scenariusz i choreografię programu opracowała choreograf zespołu Iwona Kopiwoda, korzystając z konsultacji etnograficznej dyrektor SOK-u. Podczas występów „Sokołowian” przygrywała kapela pod kierownictwem Kazimierza Soszki.
7 sierpnia zespół z Sokołowa wystąpił z koncertem w amfiteatrze w Wiśle. Zaprezentowali program „Zabawa w karczmie”, tańce lubelskie, krakowskie i górali żywieckich oraz piosenki w wykonaniu wokalistek: Ani Ostromeckiej i Pauliny Toczyskiej. Po zakończeniu występu publiczność razem z zespołem zaśpiewała piosenkę „Sokoły”. Wyrazy uznania od tak wyrobionej artystycznie publiczności to duże wyróżnienie.
Dzień później na tzw. małej scenie zlokalizowanej na rynku w Wiśle koncertowała kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Publiczność miała okazję posłuchać piosenek i melodii podlaskich, warszawskich i rzeszowskich. A już wieczorem w amfiteatrze „Pod Grojcem” w Żywcu odbył się koncert finałowy 18 zespołów uczestniczących w 20 Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych.
„Sokołowianie” zaprezentowali kilkutysięcznej publiczności „Zabawę w karczmie”. Na życzenie widzów zespół bisował część występu. Późnym wieczorem odbyła się uroczystość wręczenia Grand Prix. Rozpoczął ją specjalny hejnał festiwalowy skomponowany przez Jana Brodkę, kierownika ZPiT „Ziemia Żywiecka”. Grand Prix Festiwalu zdobył zespół z Ekwadoru, a grupy z Chorwacji, Węgier, Czech, Grecji i Indonezji oraz polski zespół „Grojcowianie” otrzymały wyróżnienia.
„Sokołowianom” i pozostałym zespołom wręczono dyplomy oraz upominki. Prezes Jerzy Chmiel wręczając dyplom naszej delegacji, złożył na ręce Jana Rosochackiego, kierownika organizacyjnego, gratulacje za wspaniałe występy na festiwalu. Na zakończenie wszystkie delegacje uczestniczyły w rundzie honorowej dookoła sceny.
9 sierpnia „Sokołowianie” pożegnali gościnną Wisłę i udali się do Oświęcimia na ostatni festiwalowy koncert.
Udział zespołu z Sokołowa w 20 MSF w Żywcu należy uznać za udany. Mimo że młody wiekiem i stażem (7 lat działalności), skutecznie rywalizował on z utytułowanymi i znanymi na świecie grupami. „Sokołowianie” po raz kolejny udowodnili, że mogą występować tak na scenach Europy, jak i świata.
JAN ROSOCHACKI