Rozmowy
Źródło: DREAMSTIME
Źródło: DREAMSTIME

Mediom potrzebne jest odrodzenie

Kiedyś, jak władza zakazywała drukowania kogoś, to było jasne, że to represja. Dziś stosuje się bardziej perfidne metody, jak np. stwierdzenie, iż ktoś jest nieudacznikiem, sprowadzenie jego poglądów (fałszywe streszczenie) do absurdu, czy dowodzenie, że nie ma na to popytu.

20 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, ustanowiony w 1991 r. z inicjatywy Reporterów bez Granic, czyli pozarządowej organizacji skupiającej swoje działania na wolności słowa w mediach. Z raportu Freedom of the Press wynika, że z wolnością słowa w Polsce nie jest najlepiej…

Nie jest, choć nie zawsze wygląda to tak, jak opisują autorzy raportu. Tego typu badania i analizy skupiają się bowiem na tym, co uchwytne. A więc są w stanie policzyć sądowe procesy, pozwy, skazania dziennikarzy. I to faktycznie jest problem. Bo już nie tylko dziennikarze śledczy, jak np. Jerzy Jachowicz, są skazywani za swoje słowa czy opinie, ale także publicyści czy pisarze – przykład Jarosława Marka Rymkiewicza jest najgłośniejszy. Przypomnę, że pisarz wyraził opinię o brutalnym często środowisku i liderze „Gazety Wyborczej”. Za to został zmuszony do bardzo kosztownych przeprosin. Pozew spotkał też Romana Graczyka za książkę o środowisku „Tygodnika Powszechnego”. Inna rzecz to kryzys dziennikarstwa śledczego – nie przypadkiem mówi się dziś w środowisku dziennikarskim, że pisanie o korupcji jest bardziej niebezpieczne niż uprawianie tego procederu. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł