Festiwal i Niezapominajki
– „Polskie Niezapominajki” zakwitają w Siedlcach w nietypowej porze – jesienią, wtedy, gdy przyroda szykuje się do zimowego spoczynku – zauważa dr Ryszard Kowalski, główny organizator naukowo-kulturalnego przedsięwzięcia, które na stałe zagościło w siedleckim kalendarzu wydarzeń ważnych. Właśnie jesienią organizowany jest corocznie Festiwal Nauki i Sztuki, impreza popularyzująca wiedzę, w czasie której, honorowane są osoby i instytucje pracujące społecznie na rzecz przyrodniczego środowiska. W tym roku kolejna grupa laureatów zostanie wyróżniona medalem ze stylizowanym kwiatkiem na awersie i napisem, „Nie zapomnij o mnie”, który jest prośbą przyrody kierowaną do każdego z nas.
O medalu słów kilka
Medal Polskiej Niezapominajki powstał z inspiracji śp. Andrzeja Zalewskiego, redaktora radiowej Jedynki. Zaprojektowany przez rzeźbiarza, prof. Mariana Gardzińskiego, wygląda dość skromnie. – Wykonano go nie z cennego kruszcu w państwowej mennicy, ale z mosiądzu, w prostej rzemieślniczej manufakturze. Jego powierzchnia nie jest gładka, gdyż w porowatej strukturze można zmieścić więcej uczuć i podziękowań dla społeczników poświęcających swój czas na prośrodowiskowe działania – podkreśla dr R. Kowalski. Medal Polskiej Niezapominajki ustanowiony został przez przyrodników jako dowód wdzięczności i uznania dla tych, którzy z poświęceniem i pasją realizują ważne sozologiczne cele. Niepozorny kwiatek urósł więc do rangi symbolu skupiającego ludzi wokół ważnych spraw związanych z ochroną przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa. – Z niebieskimi kwiatkami wiążemy obecnie nadzieję na pomyślną ewolucję, a może nawet rewolucję w świadomości ekologicznej społeczeństwa, a niezapominajkowy program edukacyjny jest już z powodzeniem realizowany we wszystkich zakątkach Polski. Niezapominajka zakorzeniła się na dobre w sercach wielu ludzi w różnym wieku i kwitnie w nich przez cały rok oddziałując na umysły i skłaniając do społecznej proekologicznej aktywności – uzasadnia dr Kowalski.
Zgłosić każdy może…
Każdy ma prawo zgłoszenia kandydata lub kandydatki do medalu. Wnioskodawcą może być indywidualna osoba, urząd, organizacja społeczna, instytucja. Wnioski składane na piśmie rozpatruje kapituła medalu, pracująca pod honorowym przewodnictwem prof. dr hab. Anny Stańczykowskiej-Piotrowskiej. Laureaci zapraszani są na Festiwal Nauki i Sztuki, otrzymują medal i pamiątkowy dyplom, którego wierszowana treść brzmi następująco: „Tym, co z zapałem pracują, sprzątają, uczą się, sadzą drzewa, innych zachęcają, Potrafią się zachwycić, mimo złej pogody, liściem drżącym na wietrze, zapachem przyrody. Tym, co w wysiłkach nigdy nie ustają, Polskiej Przyrodzie serce swe oddają”. Od 2005 r. kapituła rozpatruje także wnioski dotyczące osób zmarłych.
Wnioski można składać do 1 września. Powinny być one krótkie (nie więcej niż jedna strona) i zawierać syntetyczny opis ochroniarskich dokonań kandydata, wynikających z pracy społecznej, a nie z wykonywanego zawodu. Należy także dodać dokładny adres kandydata, koniecznie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej i podstawowe informacje umożliwiające kontakt z wnioskodawcą. Zgłoszenia należy kierować na adres: Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Instytut Biologii, ul. Bolesława Prusa 12, 08-110 Siedlce, lub na adres mailowy: rkow@uph.edu.pl. Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel.: 602-688-622 i na stronie internetowej www.festiwal.uph.edu.pl.
KL