Diecezja
Najważniejsze wydarzenia w diecezji siedleckiej w 2014 r.

Najważniejsze wydarzenia w diecezji siedleckiej w 2014 r.

Synod diecezjalny jest doświadczeniem Kościoła, który daje się prowadzić Duchowi Świętemu, doświadcza bliskości Chrystusa w liturgii, a także wsłuchuje się w głos ludu Bożego, poszukując właściwych rozwiązań prawnych i duszpasterskich.

Czas synodu to czas wspólnych poszukiwań, jakie podejmuje biskup diecezjalny wraz z powierzonym mu ludem, a więc duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi.

Biskup diecezjalny podczas trwania synodu prosi wiernych o podjęcie współodpowiedzialności za Kościół, bo pragnie znaleźć najlepsze rozwiązania w aktualnej sytuacji społecznej, religijnej i moralnej. Synod jest skutecznym narzędziem, za pomocą którego biskup dzieli swoją pasterską troskę o dobro Kościoła z szeroką reprezentacją ludu Bożego.

Zaraz po kanonicznym objęciu diecezji siedleckiej bp Kazimierz Gurda podjął decyzję, by kontynuować rozpoczętą 10 czerwca 2012 r. pracę II Synodu Diecezji Siedleckiej. W tym celu pasterz Kościoła siedleckiego powołał nowych członków synodu, spotkał się z komisją główną, a także zwołał trzecią sesję plenarną, która odbyła się 4 października 2014 r. Ponadto biskup wyznaczył cztery niedziele synodalne we wszystkich parafiach. Pierwsza odbyła się 19 października pod hasłem: „Człowiek wobec słowa Bożego”.

Wśród postulatów, które napłynęły do sekretariatu synodu po pierwszej niedzieli synodalnej, pojawiły się głosy, aby każde dziecko w rodzinie miało własną Biblię, a w szkołach i w parafiach warto pomyśleć o wprowadzeniu spotkań takich jak krąg biblijny. W protokołach przejawiał się apel, aby zachęcać rodziców do czytania Pisma Świętego wraz z dziećmi już od najmłodszych lat, np. zastępując bajki na dobranoc fragmentami z Biblii; zachęcać osoby życia publicznego identyfikujące się z chrześcijaństwem do dawania świadectwa o roli słowa Bożego w ich życiu.

Na pytanie, jaki wpływ na twoje codzienne życie ma słowo Boże, pojawiły się m.in. takie odpowiedzi: „Ewangelia kształtuje moje życie rodzinne. Gdy przebaczamy sobie w małżeństwie, rodzinie, nie walczymy o swoje racje, doświadczamy radości pojednania i pokoju. Słowo Boże przynagla mnie do pełnienia dobrych uczynków. Powoduje, że jestem wrażliwa na potrzeby innych ludzi, staram się im pomóc”.

Odpowiadając na pytanie, czy dostrzegasz w sobie gotowość podejmowania zadań (często związanych z jakimś ryzykiem i ofiarą) ze względu na prawdę słowa Bożego, niektórzy członkowie zespołów synodalnych przyznali, że w najtrudniejszych sytuacjach proszą Boga o pomoc i szukają umocnienia w słowie Bożym. „Niedawno doświadczyłam obecności Boga podczas niedzielnej Eucharystii. Byłam pogrążona w rozpaczy, wydawało mi się, że tym razem trudności mnie pokonają. Stałam i płakałam, nie zwracając uwagi na modlących się obok ludzi, którzy mnie znali. Nie zdarzyło mi się to jeszcze nigdy w życiu. Usłyszałam słowa Ewangelii o tym, jak św. Piotr chciał przyjść do Jezusa po jeziorze, zrozumiałam, że to były słowa Boga skierowane do mnie. Przekonałam się, że nikt nie zna moich myśli, mojej sytuacji tak dobrze jak Jezus” – wyznała jedna z uczestniczek spotkania synodalnego.

Druga niedziela synodalna odbyła się 15 listopada pod hasłem: „Proklamacja słowa Bożego we wspólnocie Kościoła”. Odpowiadając na pytanie, co stanowi największą trudność w słuchaniu słowa Bożego, członkowie zespołów synodalnych zauważyli, że brak woli zmiany własnego życia oraz przywiązanie do własnych przekonań powoduje, iż nie otwieramy się na głoszone słowo Boże. Ponadto proklamowane słowo Boże prowokuje człowieka do skonfrontowania własnego życia, własnego zachowania, czego często się obawiamy.

Wszystkie te postulaty i sugestie będą szczegółowo analizowane przez poszczególne komisje i podkomisje synodalne. Pokazują one, że synod stopniowo przenika do parafii, ożywia jej liturgię i duszpasterstwo, a także stwarza wiernym konkretną możliwość podjęcia współodpowiedzialności za Kościół.

W 2015 r. planowane są jeszcze dwie niedziele synodalne (15 lutego i 26 kwietnia), dzień skupienia dla członków zespołów synodalnych w Sanktuarium Maryjnym w Leśnej Podlaskiej (9 maja) oraz sesja plenarna, na której odbędzie się głosowanie nad trzema projektami statutów synodalnych (23 maja).

ks. Mateusz Czubak