Kodeńskie sanktuarium
Mówi o. Mirosław Skrzydło OMI – rzecznik prasowy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu:
Najwięcej wiernych przybyło w sezonie pielgrzymkowym (maj-październik). Wśród pątników były nie tylko osoby z diecezji siedleckiej, ale również z terenu całego kraju. Bez wątpienia jest to owoc promocji sanktuarium, którą prowadzą ojcowie i bracia z Kodnia, wyjeżdżający „w Polskę” z kalendarzami misyjnymi. Dzięki uprzejmości księży proboszczów odwiedziliśmy aż 65 parafii. W promowaniu pomogły też: strona internetowa, audycje radiowe, artykuły prasowe i programy telewizyjne, w których powstanie angażowali się kustosze sanktuarium.
W sierpniu rozpoczęto realizację filmu „Błogosławiona wina”, opowiadającego o początkach sanktuarium, kontekście historycznym Królestwa Polskiego czasów sapieżyńskich i nadprzyrodzonym działaniu Madonny Kodeńskiej w naszych czasach. Produkcja oparta jest na kanwie powieści Zofii Kossak-Szczuckiej. Towarzyszy jej niezwykły rozmach. Film z pewnością przyczyni się do promocji sanktuarium nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. Będzie również swoistą lekcją patriotyzmu i religijności dla młodego pokolenia.
Ważną dziedziną działalności gospodarzy sanktuarium jest dbałość o zabytkowe świątynie oraz okazałe tereny kalwaryjsko-parkowe. W tym roku podjęliśmy się renowacji kodeńskiej kalwarii i rewitalizacji terenów zielonych. W bazylice kodeńskiej zainstalowano ogrzewanie podłogowe i położono nową, marmurową posadzkę. Udało się też zachować fragmenty starej, granitowej podłogi. Odrestaurowano dach i elewację zabytkowego ołtarza polowego, czyli dawnej zbrojowni Sapiehów (przy kościele Świętego Ducha). Wymieniono pokrycie dachu(z blachy ocynkowanej) nad połową klasztoru, w części, którą zamieszkują zatrzymujący się u nas pielgrzymi. Poświęcono i oddano do użytku kolejny segment domu pielgrzyma, gdzie w bardzo dobrych warunkach może nocować 36 osób. Odnowiono zaplecze gospodarcze i zakupiono nowy sprzęt zmechanizowany służący obsłudze i utrzymaniu porządku w części parkowej sanktuarium.
Przy okazji remontów w bazylice zainstalowano kamerę umożliwiającą przesyłanie on-line obrazu i dźwięku (przez 24 godziny na dobę). Mamy sygnały, że dzięki temu z sanktuarium jednoczą się ludzie mieszkający poza Kodniem, także za granicą, nie rzadko na innych kontynentach. Nowinką techniczną było też zastosowanie kamery na ołtarzu polowym na kalwarii w czasie głównego odpustu 14 i 15 sierpnia.
Długo by jeszcze można wyliczać inne dokonania, ale w sanktuarium najważniejsze jest to, czego nie da się zmierzyć i co trudno utrwalić w kadrze, a czego zresztą nawet nie wypada, bo dotyczy najgłębszych pokładów ludzkiego wnętrza. Kodeń jest miejscem potężnej modlitwy płynącej do Boga przez Maryję oraz nawrócenia i pojednania setek ludzi. To przynosi największą radość i satysfakcję.
W styczniu 2015 r. rozpoczniemy dalsze mozolne remonty w bazylice zmierzające do odnowienia ścian, sklepienia i okien. Wiosną będziemy kontynuować prace w parkach i ogrodach kodeńskich (m. in. w nowym miejscu zostanie zlokalizowana kaplica z figurą Chrystusa Miłosiernego). Wybrukujemy zaplecze gospodarcze. Z troską patrzymy również na kościół Świętego Ducha, szukając darczyńców, którzy wesprą dzieło wymiany dachu tej jednej z najstarszych murowanych świątyń naszej diecezji.
Całą swą pracę duszpasterską, działalność administracyjno-gospodarczą oraz zaangażowanie przyjaciół sanktuarium ufnie powierzamy niezawodnej MB Kodeńskiej – Królowej Podlasia i ukochanej Matce wszystkich Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
AWAW