Świątecznie, sportowo i… mokro!
Historia seroczyńskiego festynu sięga 1992 r. To jedna z najstarszych tego typu imprez w regionie. Od początku jej celem było wytworzenie rodzinnego i sportowego modelu obchodzenia dwóch ważnych świąt: rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Matki Bożej Królowej Polski. Tegoroczne uroczystości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Bogdana Potapczuka.
Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie Bractwa Jakubowego. Obecne były także poczty sztandarowe miejscowej szkoły i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na plac szkolny.
Moc atrakcji
Część oficjalną festynu zainaugurowało wystąpienie dyrektora ZS Jana Polaka, który powitał przybyłych gości i podziękował za finansową pomoc w realizacji przedsięwzięcia urzędowi gminy Wodynie oraz wszystkim darczyńcom, w tym prywatnym. Następnie głos zabrał wójt gminy Wodynie Wojciech Klepacki, a Elwira Hawryluk z biura senatorskiego Waldemara Kraski odczytała list parlamentarzysty skierowany do organizatorów i uczestników imprezy.
Artystyczną odsłonę spotkania rozpoczął montaż słowno-muzyczny „Nasza Ojczyzna jak Matka piękna…”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego w miejscach pamięci zostały złożone kwiaty.
Z myślą o najmłodszych uczestnikach imprezy zorganizowano plac zabaw i „kącik kulinarny” przygotowany przez radę rodziców. Odwiedzający plac szkolny i salę gimnastyczną mieli okazję obejrzeć także wystawę rękodzieła Klubu 60+ oraz prezentację Klubu Historyczno-Kolekcjonerskiego im. Bogusława Wernera. Uczestniczyli również w kiermaszu książek zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach. Ponadto przygotowana została ekspozycja „Festyn w obiektywie”.
W programie spotkania były też sceniczne popisy przedszkolaków. Po ich radosnym występie nastąpiło małe zaskoczenie. Prowadzący tradycyjnie imprezę wicedyrektor ZS Janusz Eleryk został poproszony o… oddanie mikrofonu. Wtedy też rozpoczął się – stanowiący nie lada niespodziankę – jubileuszowy benefis przygotowany w tajemnicy przez nauczycieli, uczniów i rodziców! Niestety, rzęsisty deszcz, który lunął niespodziewanie, sprawił, iż widzowie „uciekli” do sali gimnastycznej, gdzie nastąpił dalszy ciąg benefisu. Piosenki – ze specjalnie zaadaptowanymi tekstami – śpiewali rodzice i uczniowie. Była też szkolna scenka kabaretowa z „babcią i wnusią”, a dyrektorzy ZS wspominali pierwsze festyny. Na koniec zostali porwani do walca, a na salę wjechał – imponujących rozmiarów – rocznicowy tort przygotowany przez rodziców. Było miło, ciepło, rodzinnie i wzruszająco…
Nad porządkiem i bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwali policjanci z komisariatu w Skórcu. Dzielnie pomagali im druhowie OSP Seroczyn. Obecny był również ratownik z NZOZ „Centrum”.
Tradycyjne biegi
Na skutek ulewy pierwszy z zaplanowanych biegów, w którym miały wystartować „maluszki”, został odwołany. Nagrodzono jednak wszystkie dzieci – „potencjalnych” uczestników. Następnie, już bez oglądania się na pogodę, odbyły się zawody w pozostałych kategoriach.
Kiedy komisja sędziowska pracowała nad protokołem, na scenie pojawiali się kolejni – a wszyscy związani z seroczyńską szkołą – wykonawcy. Publiczność usłyszała „Umyj ręce, Wojtek!” w wykonaniu Katarzyny Babik w towarzystwie córeczki Oli i siostrzenicy Ani, przy akompaniamencie „szalonych gitar” Igora Pawlaka i J. Eleryka. W programie był też pokaz tańca latynoskiego Adriany Drozdowicz. Z „Disco Dance”, tj. autorskim repertuarem, wystąpił natomiast inny z absolwentów szkoły Wiesław Ożarek. Scenicznym popisom towarzyszyły brawa publiczności.
Po dekoracji zwycięzców biegów nadszedł czas losowania nagród wśród wszystkich startujących w zawodach. Jeszcze większą ilość pamiątek wylosowali posiadacze cegiełek samorządu uczniowskiego. To kolejna tradycja festynów, dzięki której uradowani są nie tylko laureaci.
– Mimo pogodowych przygód, drobnych niedociągnięć, ogromu pracy i zmęczenia… warto było to zrobić już 25 raz! – organizatorzy nie mają wątpliwości. Dziękując wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie imprezy, zapraszają też do udziału w kolejnej imprezie – za rok!
Więcej szczegółów związanych z XXV Festynem 3 Maja znajdą Państwo na stronie internetowej: zsseroczyn.pl.
Zwycięzcy biegów
Zwycięzcami poszczególnych biegów oraz zdobywcami pucharów (dyrektora ZS w Seroczynie, przewodniczącego RG Wodynie, wójta gminy i starosty powiatu) zostali: Aleksander Cizio, Kuba Kania, Łukasz Kozicki i Łukasz Staniak. Na podium stanęli również: Damian Kluska, Arkadiusz Kania, Karolina Pielasa, Matylda Kluska, Aleksandra Kania, Paweł Eleryk, Krystian Kania, Aleksandra Sabak, Małgorzata Kublik, Weronika Reda, Rafał Prochenka, Grzegorz Kublik, Ilona Malka, Iza Śledź, Katarzyna Siwek, Kamil Bieniek, Tomasz Skóra, Andżelina Rogala, Lidia Dadacz, Dorota Kuźma, Paweł Rogala, Grzegorz Kosut, Piotr Adamiak, Klaudia Troć, Magdalena Wysocka i Natalia Rycio. W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych zwyciężył Seroczyn, przed Wodyniami i Rudą Wolińska (ex aequo drugie miejsce), a wśród gimnazjów Seroczyn przed Wodyniami.
WA