Kultura
Źródło: MK
Źródło: MK

Od przedszkola do seniora

10 stycznia w Szkole Podstawowej nr 2 w Siedlcach odbył się koncert „Kolędy pokoleń”. Była to już siódma edycja wydarzenia, w którym wystąpili: przedszkolaki i seniorzy, młodzież oraz dorośli.

- Idea wspólnego kolędowania narodziła się w 2012 r., kiedy obchodziliśmy 100-lecie szkoły. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie uczniów, absolwentów, emerytów. Wszystkich, którzy pracowali w naszej szkole. Od tamtej pory co roku organizujemy „Kolędy pokoleń” - tłumaczyła Jadwiga Zgorzałek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gabriela Narutowicza. - Inicjatywa powstała również po to, by przypomnieć, jak kiedyś się kolędowało. Zależy nam na podtrzymaniu tej tradycji w naszej szkole. Celem była też integracja środowiska.

Z roku na rok mamy coraz więcej wykonawców. Niektórzy są z nami już siódmy rok. W tej edycji wystąpiło blisko 120 osób, które zaprezentowały 36 kolęd – podkreśliła J. Zgorzałek.

 

Wykonawców przybywa

W tym roku do grona wykonawców dołączyli podopieczni Domu Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami” w Siedlcach. – Jesteśmy bardzo otwarci na wszelkie inicjatywy i bardzo się cieszymy, że możemy wziąć udział w tym koncercie – mówiła Maria Wierzejska, dyrektor DPS „Dom nad Stawami”. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele siedleckiego samorządu i różnych instytucji oraz stowarzyszeń, a także absolwenci szkoły, dyrektorzy, opiekunowie i rodzice.

 

Cel: integracja

W tegorocznym koncercie wystąpili wykonawcy z Miejskiego Przedszkola nr 27, szkół podstawowych: nr 1, 2, 3, 4, 6, 8 i 10, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, niesłyszących studentów z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, chóru z parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach, podopiecznych „Domu nad Stawami”, członków Kapeli Zbuckiej ze Zbuczyna, panie z Klubu Seniora z Suchożebrów oraz z zespołu Kress.

Wszystkie występy zostały przez publiczność nagrodzone gromkimi brawami. Niezwykłym wydarzeniem był występ niesłyszących studentów UPH, którzy wykonali kolędę w języku migowym. Tradycyjnie spotkanie zakończyła słodka niespodzianka przygotowana dla uczestników i gości przez rodziców uczniów SP nr 2.

Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły, J. Zgorzałek podziękowała uczestnikom wspólnego kolędowania za możliwość zatrzymania w magicznej atmosfery świąt Bożego Narodzenia i zaprosiła wszystkich na kolejną edycje koncertu. Tegoroczne kolędowanie miało szczególne znaczenie, gdyż wpisało się w jedno z wielu działań mających na celu uczczenia 105-lecia istnienia SP nr 2.

Monika Król