Posłowie w drodze
12 maja do Krzeska Królowej-Niwy przyjechali ministrowie energii i obrony narodowej: Krzysztof Tchórzewski i Mariusz Błaszczak. Parlamentarzyści przekonywali zgromadzonych w świetlicy wiejskiej blisko 200 mieszkańców, że choć nie wszystkie problemy są rozwiązane i pojawiają się nowe potrzeby, to rząd dotrzymuje obietnic. Ma też przygotowane nowe projekty. K. Tchórzewski przybliżył program inwestycyjny w energetyce. - Przed pięcioma laty polskie gospodarstwa domowe zużywały połowę tej ilości prądu co w „starych” państwach Unii Europejskiej. Obecnie zużycie sięgnęło 60% ich poziomu - tłumaczył.
– Zapotrzebowanie na energię rośnie i musi być ona dostarczona. Stąd budowa wielu nowych elektrowni węglowych. To nie tak, że w ostatnich latach państwo polskie stać było tylko na wysiłek programu 500+. Obecnie z olbrzymim rozmachem prowadzimy potężny program inwestycyjny – zapewnił, a jako przykład podał budowę elektrowni w Ostrołęce. Ma ona kosztować 6 mld zł. Inwestycja będzie wymagała zatrudnienia ok. 7 tys. ludzi. Po wybudowaniu przedsiębiorstwo ma zużywać ma 11 tys. ton, czyli 200 wagonów węgla na dobę. – Nowa elektrownia powstała w Kozienicach. Kolejne – w Opolu, Jaworznie, Turowie. Nowe elektrownie gazowe powstaną w pobliżu gazoportu w Świnoujściu. To inwestycje na poziomie około 40 mld zł, które pod moim nadzorem są robione przez nasze spółki. Jeśli nie stworzymy dostępności do energii elektrycznej, nie będzie rozwoju gospodarczego – tłumaczył szef resortu energii.
Ograniczyć biedę
Z kolei minister M. Błaszczak podkreślił, iż PiS konsekwentnie dąży do zmniejszania obwodów biedy nie tylko w małych miejscowościach, ale także w dużych miastach. Przypomniał, że Lech Kaczyński, gdy był prezydentem Warszawy, wprowadził w stolicy program dożywiania dzieci. – Przez program 500+ ograniczyliśmy biedę, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych, z problemami. To wielkie osiągnięcie. To są pieniądze, które nie są transferowane zagranicę. One są wydawane na podstawowe potrzeby w kraju, w lokalnych społecznościach. Więcej przez to zarabiają ci, którzy prowadzą tam sklepy, dostarczają towar. To też mechanizm gospodarczy – podkreślił Błaszczak, przypominając również o obniżeniu wieku emerytalnego, zwiększeniu wpływów z podatku VAT.
Siedziba w Siedlcach
Szef resortu obrony zwrócił uwagę na znaczenie działań rządu dla poprawy bezpieczeństwa. Mówił o przywracaniu pozamykanych w ubiegłych latach w małych miejscowościach posterunkach policji, utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej, zakupie nowego sprzętu wojskowego, wzmacnianiu wojska na wschodzie Polski. Zapowiedział powołanie nowej dywizji wojsk operacyjnych. – Wszystko wskazuje, że jej siedzibą będą Siedlce – zaznaczył.
Apel w sprawie rolników
Podczas spotkania głos zabrał ks. kan. Stanisław Chodźko, diecezjalny duszpasterz rolników, który zaapelował o pomoc dla hodowców borykających się z rozprzestrzeniającą się na wschodzie Polski chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF). Poinformował, że rolnicy założyli komitet protestacyjny w związku z niezadowalającymi działaniami władz w zwalczaniu ASF, prowadzili rozmowy, które, niestety, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. – Hodowcy zgłosili wiele słusznych postulatów. Zostały one przyjęte, ale nie wprowadzono ich w życie. To dramat. Nie chcemy, żeby rolnicy występowali przeciwko obecnej władzy rolnicy, bo tu większość głosowała na PiS – powiedział ks. Chodźko, zwracając się o pochylenia nad problemami drobnych rolników, którzy hodują niewielką liczbę świń.
Minister Błaszczak zaapelował o cierpliwość. – Wszystko wymaga wysiłku i czasu. Te rozmowy są trudne, tu jest gra interesów – stwierdził M. Błaszczak.
Konsultacji będzie więcej
Natomiast Radzyń Podlaski i Parczew odwiedził eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk. Reforma systemu sądownictwa, realizacja programu 500+, ale także zatrzymanie prywatyzacji w służbie zdrowia – to zdaniem europosła najważniejsze osiągnięcia, które w ostatnim czasie zrealizował rząd. W spotkaniu z politykiem wzięło udział kilkadziesiąt osób. Nie brakowało pytań m.in. o politykę rządu w sprawie uchodźców, wiek emerytalny, ale także problemy sadowników i rolników.
Z. Kuźmiuk zapowiedział w Parczewie, że spotkań i konsultacji z mieszkańcami regionu będzie więcej.
MD