Różaniec źródłem siły
Krucjaty różańcowe byłe podejmowane wielokrotnie na przestrzeni wieków na całym świecie. Skuteczność modlitwy potwierdzają wydarzenia historyczne: bitwa pod Lepanto, która zatrzymała atak Imperium Osmańskiego w Europie, powstrzymanie inwazji tureckiej pod Wiedniem czy „cud nad Wisłą”. Warto też przypomnieć cud różańcowy w Austrii okupowanej przez ZSRR po zakończeniu II wojny światowej. Jest on zasługą franciszkanina ks. Petrusa Pavlicka, który usłyszawszy wezwanie Matki Bożej do odmawiania różańca: „Czyńcie, co wam mówię, a będzie wam dany pokój”, postanowił wybłagać dla Austrii pokój i wolność. Z kolei na Węgrzech w latach 40 ubiegłego wieku kard. Józef Mindszenty wzywał rodaków do podjęcia codziennej modlitwy różańcowej za ojczyznę, która miała uratować kraj zdominowany wówczas przez bolszewizm.
W 2006 r. episkopat węgierski – gdy państwo znalazło się w fatalnej sytuacji ekonomicznej, finansowej i społecznej – przypomniał te słowa. Węgrzy szybko odpowiedzieli na wezwanie, składając milion deklaracji modlitwy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 2010 r. wybory wygrała partia Fides z Wiktorem Orbanem na czele. Do konstytucji wprowadzono preambułę zawierającą odwołanie do Boga oraz wpisano ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
O Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę to oddolna inicjatywa świeckich wiernych, zainicjowana przez Marcina Dybowskiego, która rozpoczęta została w czerwcu 2011 r. Pomysł narodził się w czasie, kiedy po tragedii smoleńskiej trwała walka o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Od samego początku poparli ją, czynnie się włączając, m.in. abp Andrzej Dzięga, abp Wacław Depo, bp Stanisław Stefanek, ks. prymas senior kard. Józef Glemp, kard. Henryk Gulbinowicz.
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę została przyjęta na Jasnej Górze u tronu Królowej Polski. Wszyscy rodacy wezwani zostali do codziennego rozważania i odmawiania co najmniej jednej dziesiątki różańca z intencją: „Z Maryją, Królową Polski módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”. ...
Kinga Ochnio