Kultura
Wakacyjne odmrożenia

Wakacyjne odmrożenia

Mimo obostrzeń epidemicznych lato zapowiada się całkiem ciekawie. Instytucje kultury przygotowały warsztaty w plenerze, koncerty, zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Tegoroczne lato ze względu na pandemię koronawirusa będzie wyjątkowe. Wiele zaplanowanych wcześniej imprez nie odbędzie się. Wielu mieszkańców nie wyjedzie w tym roku na tradycyjny wypoczynek. Dlatego domy kultury przygotowały propozycje spędzenia czasu w mieście nie tylko dla najmłodszych, ale również i dorosłych.

Ogrodowe rewolucje i seans

 

W Garwolinie odbywać się będzie coroczny konkurs „Najpiękniejszy ogród i najciekawsze kompozycje zieleni.” Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lipca w kategoriach: „ogród”, „detal ogrodowy”, „balkon i taras” oraz „zagospodarowanie terenu przed posesją”. Po 27 lipca komisja konkursowa dokona oględzin i wybierze zwycięzców. Zainteresowanych zapraszany do przesyłania zgłoszeń na adres garwolińskiego urzędu miasta, ul. Staszica 15, 08-400 Garwolin, mailowo: umg@garwolin.pl z dopiskiem „konkurs ogrody”, osobiście lub telefonicznie pod nr: 25-786-42-44, 25-786-42-42.

Dla najmłodszych przygotowano seanse filmowe w kinie Wilga ,oczywiście, z zachowaniem obostrzeń. Filmy animowane. jakie dzieci mogą zobaczyć na ekranie, to: od 10-14 lipca oraz 17-21 lipca, o 12.30 oraz 14.50, ,,Wiking i magiczny miecz’’; od 15 lipca, od10.00 i 12.30, „Gang Zwierzaków”, natomiast od 22 lipca, o10.00 i 12.30, „Corgi psiak Królowej.”

 

Kreatywny lipiec

 

W czasach epidemii w Międzyrzecu odbywa się konkurs na stworzenie miejskiej maskotki miasta „Żwirek Międzyrzecki”. Termin upływa 31 lipca. Zwycięzca konkursu może liczyć na nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Prace powinny kojarzyć się z regionem i nawiązywać do legendy „O Złotym, Srebrnym i Brązowym Żwirku” Krystyny i Ryszarda Kornackich. Konkurs skierowany jest do mieszkańców województwa lubelskiego i wszystkich sympatyków Międzyrzeca Podlaskiego. Prace wraz z wypełnionym zgłoszeniem i oświadczeniem należy składać w wydziale strategii i rozwoju (pok.33) lub wysyłać poczta na adres magistratu.

 

Kino w parku

 

17 lipca, o 21.30, rozpocznie się seans „Słaba płeć” w ramach piątek edycji Jetro Cinema Summer. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do amfiteatru.

 

W plenerze

 

Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu wraz z partnerami organizuje projekt pod tytułem „Historia Miasta Plener-Aktywacja!”. Warsztaty filmowe, fotograficzne, malarskie i rzeźbiarskie o charakterze edukacyjno-historycznym, a także interaktywnym i międzypokoleniowym odbędą się w plenerze. Każdy zainteresowany spróbować własnych sił. Wszystkie powstałe podczas zajęć warsztatowych dzieła zostaną zaprezentowane podczas wystaw oraz imprez. Warsztaty filmowe odbędą się od 13 do 19 lipca. Zapisy przyjmowane są do 12 lipca. Zajęcia fotograficzne rozpoczną się 22 lipca i potrwają do 25 lipca. Chętni mogą zapisywać się do 19 lipca. Mile widziany własny aparat. W sierpniu natomiast zaplanowano warsztaty malarskie. Odbędą się one od 1 do 5 sierpnia. Zapisy do 19 lipca. W poszczególnych zajęciach udział może wziąć maksymalnie dziesięć osób.

Do 16 sierpnia przyjmowane są także zgłoszenia na warsztaty rzeźbiarskie, które odbędą się w dniach 22-28 sierpnia. Obowiązuje limit uczestników – sześć osób.

 

Koncerty i kino

 

12 lipca w Radzyniu Podlaskim zaśpiewa Gabriel Fleszar. Koncert rozpocznie się o 17.00 na terenie od północnej strony pałacu Potockich. W przypadku złej pogody impreza zostanie przeniesiona do sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny. W tym samym miejscu 16 lipca, o 21.00, odbędzie się kino pod chmurką. Tym razem będzie można obejrzeć film pt. „Czym chata bogata!”. Dla podniesienia komfortu organizatorzy umożliwiają wypożyczenie leżaka (cena 8 zł). W przypadku złej pogody projekcja filmów odbędzie się w sali kina Oranżeria.

Anna Wolańska