Warto się wybrać!
Inicjatywa odbędzie się na polu doświadczalnym należącym do MODR oddział Poświętne w Płońsku, przy ul. Sienkiewicza 11. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie to służy upowszechnianiu i propagowaniu głównie innowacji w produkcji roślinnej, poprzez prezentację dorobku polskiej hodowli roślin pod kątem Europejskiego Zielonego Ładu oraz bogatej oferty firm zaopatrujących polskie rolnictwo. KDP prezentować będą przede wszystkim wyniki doświadczeń polowych, nowe techniki i technologie upraw oraz odmian roślin. Podczas imprezy zostaną również zaprezentowane dobre praktyki z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich, dorobek hodowlany w produkcji zwierzęcej, a także innowacje w obszarze rolnictwa precyzyjnego.
– Trzeci dzień KDP w tym roku w sposób szczególny poświęcamy przyszłym, młodym gospodarzom. 11% gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej prowadzą dziś rolnicy w wieku poniżej 40 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że to od ich kreatywności i aktywności w gospodarowaniu w przyszłości zależeć będzie cały sektor rolny, w tym m.in. produkcja żywności na całym kontynencie i zwiększenie konkurencyjności polskiego rolnictwa, dedykujemy im „Dzień Młodego Rolnika” – informuje Sławomir Piotrowski, dyrektor MODR w Warszawie. – Pragniemy dostarczyć młodym ludziom argumentów do prowadzenia w przyszłości gospodarstw rolnych, pokazać nowoczesne narzędzia i innowacyjne sposoby gospodarowania – dopowiada.
Pokazy, wystawy, warsztaty
Trzydniowe wydarzenie będzie również doskonałą okazją do pokazów ciągników, maszyn i sprzętów rolniczych, prezentacji systemów nawadniania upraw, demonstrowania dokonań rolnictwa ekologicznego na Mazowszu, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego wsi mazowieckiej, promocji pszczelarstwa. Organizatorzy zaplanowali również wystawę zwierząt hodowlanych, kiermasz kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych. Koła gospodyń wiejskich będą prowadziły warsztaty kulinarne i rękodzielnicze oraz pokazy praktyczne. Nie zabraknie też fachowych porad specjalistów z ośrodków doradztwa rolniczego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dnipola2022.pl.
Stawiamy na nowoczesność
PYTAMY Sławomira Piotrowskiego, dyrektora MODR w Warszawie
Do kogo kierowane jest zaproszenie na Krajowe Dni Pola?
Do rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich, a także wszystkich tych, którym sprawy rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego – z punktu widzenia całości gospodarki kraju – są bliskie sercu. Gorąco zachęcamy również młodych ludzi, zajmujących się gospodarstwem lub dopiero planujących jego prowadzenie. Będzie okazja, by udoskonalić swój warsztat, usystematyzować wiedzę, jaką zdobywa się w trakcie nauki szkolnej oraz podczas obserwowania przemian gospodarczych na wsi. Zostaną bowiem zaprezentowane doświadczenia polowe, nowości hodowlane, technologiczne…
Jakie znaczenie ma temat tegorocznych KDP – „#rolnictwoprzyszłości”?
Chcemy pokazać, jak bardzo istotne jest wykorzystywanie nowoczesnych metod w rolnictwie. Mówimy tu o cyfryzacji, rolnictwie precyzyjnym, systemie wczesnego ostrzegania o zagrożeniach np. agrofagami i – przy okazji – propagowaniu niechemicznych metod ich zwalczania. Podczas KDP planujemy inaugurację działania systemu e-DWIN. To projekt realizowany za ponad 20 mln zł przez wszystkie ośrodki doradztwa rolniczego w kraju. System będzie dokonywał za nas analizy. Efekt? Dzięki aplikacji rolnik będzie np. otrzymywał w odpowiednim czasie powiadomienie na telefon o potencjalnych zagrożeniach dla jego upraw, co pomoże mu zastosować środki ochrony roślin wtedy, kiedy jest to najbardziej potrzebne i efektywne.
Jakie atrakcje będą czekać jeszcze na zwiedzających?
Będą pokazy sposobów zastosowania dronów w rolnictwie, różnych systemów nawodnień, kolekcji odmian z ponad 20 gatunkami roślin uprawnych na blisko tysiącu poletkach doświadczalnych. Ciekawy pokaz planuje siedlecki Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny: nowoczesny sposób pobierania prób glebowych z wykorzystaniem quada. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Sokołowa Podlaskiego będzie z kolei prezentował symulator kombajnu zbożowego. Zobaczymy wiele ciekawych rozwiązań, które rolnicy z powodzeniem będą mogli zaimplementować w swoich gospodarstwach.
KDP będzie można śledzić online…
Zgadza się. Postaramy się w oku kamery pokazać wszystkie atrakcje, jakie zaplanowaliśmy, ale z pewnością większość naszych propozycji zdecydowanie lepiej zobaczyć osobiście. Nieocenioną wartość ma też transfer wiedzy, czyli wymiana doświadczeń między rolnikiem a światem nauki, którego nie da się przeprowadzić online. Warto wspomnieć, że na miejscu będzie też wiele pysznych dań kuchni regionalnej do degustacji, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Zapraszamy!
Dziękuję za rozmowę.
IZU