Blisko polskiego rolnika
W wydarzeniu udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa Robert Telus, minister Henryk Kowalczyk, parlamentarzyści z senator Marią Koc, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. Współgospodarzem wydarzenia był starosta garwoliński Mirosław Walicki. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. polową koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, który w homilii podkreślił, że dzisiejsze święto ma wymiar nie tylko społeczny, ale przede wszystkim religijny, duchowy. - Wskazuje nam to odczytana Ewangelia.
Jezus posługuje się w przekazywaniu swojej nauki przykładami wziętymi ze świata przyrody, mówi: „Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani drzewa złego, które by dobry owoc przynosiło. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo”. Prawdziwość tej zasady poznaje każdy, nie tylko rolnik, sadownik. Tę zasadę Jezus przekłada na życie człowieka – przypomniał bp Gurda.
Pasterz Kościoła siedleckiego pobłogosławił bochny chleba, płody ziemi i dożynkowe wieńce. Po nabożeństwie korowód z wieńcem dożynkowym i orkiestrą dętą Komendy Głównej Policji w Warszawie przeszedł pod scenę główną, gdzie rozpoczął się ceremoniał dożynkowy w wykonaniu zespołu Czerniczanki z kapelą.
Oddzielić ziarno od politycznych plew
Następnie starostowie dożynkowi Monika i Marcin Sitnikowie z Oblina w gminie Maciejowice przekazali premierowi M. Morawieckiemu wypieczony z tegorocznych zbiorów okazały bochen chleba z prośbą, by dzielić go sprawiedliwie. – Dziękuję za ten chleb, owoc pracy rąk ludzkich, uświęcony tradycją naszych ojców. Obiecuję, że będę go mądrze i sprawiedliwie dzielił tak, by wystarczyło dla wszystkich, a dla nikogo nie zabrakło – obiecał szef rządu i dodał, że polski rolnik potrafi oddzielić ziarno od politycznych plew. Mówił też, iż dzisiaj toczy się walka polityczna, która zadecyduje o polskiej wsi. – To mieszkańcom polskiej wsi zawdzięczamy, że istniejemy jako naród, jako państwo – zaznaczył. – Rząd PiS jest z rolnikami nie tylko na dożynkach, ale zawsze, a przede wszystkim wtedy, kiedy potrzebują pomocy. Dlatego kieruje 15 mld zł na wsparcie rolnictwa – mówił minister rolnictwa R. Telus, zastrzegając, iż nie jest to żadne rozdawnictwo, lecz dopłaty do zboża, paliwa, kredytów, silosów. Od tego wsparcia – zdaniem ministra – zależy bezpieczeństwo żywnościowe i to, czy rząd odbuduje „wyprzedane” polskie przetwórstwo. Nawiązując do jednostronnej decyzji Polski o przedłużeniu embarga na import ukraińskiego zboża do Polski po 15 września, szef resortu rolnictwa powiedział, że „wcześniej nikt nie pomyślałby nawet, iż można podejmować decyzje wbrew Unii Europejskiej”.
Wyróżnienia i podziękowania
Podczas Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” premier, ministrowie, senator M. Koc i starosta garwoliński – współgospodarz wydarzenia – M. Walicki dziękowali rolnikom, podkreślając, że muszą oni być jednocześnie pracownikami, szefami, przedsiębiorcami, i księgowymi. Gospodarstwo rolne to całe państwo w pigułce. Przez pryzmat pracy rolnika można dostrzec problemy dnia codziennego.
Święto było okazją do uhonorowania ich za to, co robią dla Polski. Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości m.in. za pielęgnowanie tradycji oraz przekazywanie ich przyszłym pokoleniom uhonorowane zostały Koła Gospodyń Wiejskich: Unina Kolonii w gminie Górzno, Stafanowa w gminie Żelechów, Łomnicy w gminie Żelechów, Trojanowa, Borowia, Trzcianki w gminie Wilga, Goździczanki z Goździka w gminie Górzno, Paryżanki z Parysowa, Miedznej w powiecie węgrowskim, Zespół Śpiewaczy Sadowianki z Sadownego. Aktu dekoracji dokonał premier M. Morawiecki. Z kolei minister rolnictwa i rozwoju wsi R. Telus za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych wręczył odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali ją: Janusz Zawadka, Rafał Łubian, Piotr Kucharski, Maksymilian Przybysz, Dariusz Cichecki, Marcin Sitnik, Marcin Zając, Stanisław Błachnio, Tomasz Burek, Krzysztof Górka, Sylwester Pieniak, Krzysztof Bokus, Artur Krzysztof Dybała, Teresa Cieślak. Ministrowi Telusowi towarzyszył podczas wręczania odznaczeń minister H. Kowalczyk.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg za „niestrudzoną pracę u podstaw, kształtowanie młodych charakterów, zasługi w zakresie promowania postaw prorodzinnych i patriotycznych” przyznała odznaki Meritis pro Familia „Zasłużony dla rodziny”. Wyróżnienia wręczała senator M. Koc. Uhonorowano nim Agnieszkę i Franciszka Gruszczyńskich za wychowanie dziewięciorga dzieci, w szczególności za rozwijanie w nich poczucia odpowiedzialności, miłości do ojczyzny oraz poszanowania dla wiary i polskiego dziedzictwa kulturowego. Państwo Marianna i Wiesław Kęsikowie otrzymali wyróżnienie za upowszechnianie postaw prorodzinnych i prospołecznych, a także za przygotowanie dziewięciorga dzieci do pełnienia różnych ról społecznych w duchu patriotyzmu i poszanowania tradycyjnych wartości. Grażyna Kierska-Zawadka – za promowanie idei rodzicielstwa zastępczego, za ofiarną opiekę i wychowywanie w ciągu ośmiu lat ponad 30 podopiecznych, dla których zawsze ma serce pełne miłości. Państwo Justyna i Henryk Kołyskowie – za wychowywanie dziesięciorga dzieci, pełną oddania służbę na rzecz ich wszechstronnego rozwoju, a także za przekazywanie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Państwo Barbara i Piotr Łączyńscy – za zasługi na rzecz upowszechniania piękna tradycyjnego modelu rodziny oraz poszanowania dla życia ludzkiego, w szczególności za wychowywanie ośmiorga dzieci w duchu miłości do ojczyzny i kultywowania tradycji.
Na estradzie wystąpiły rodzime zespoły ludowe i śpiewacze, Czerniczanki z Kapelą, Koło Tańca Ludowego z Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie, Kapela Stanisława Staręgi oraz Defis i Miły Pan. Były wystawy, prezentacje, degustacja potraw.
Waldemar Jaroń