Aktualności
Bez rozmachu
38/2023 (1466) 2023-09-20

Bez rozmachu

Samorząd Ryk chce zmodernizować miejski stadion. Pieniędzy na ten cel zamierza szukać na zewnątrz.
Już budują
38/2023 (1466) 2023-09-20

Już budują

Najpóźniej w kwietniu przyszłego roku zostanie oddany do użytku liczący blisko kilometr odcinek jezdni między miejscowościami Lubowierz i Dominiczyn.
38/2023 (1466) 2023-09-19
Rozmowa z Romanem Strusem, badaczem historii rodu Strusów i dziejów wsi Strusy w parafii Krześlin.

Rodzinne drzewo genealogiczne, strona internetowa Strusowie ze Strus (strus.org), publikacja o historii wsi Strusy i wkład w piękny jubileusz jej 600-lecia to niepodważalne dowody i Pańskiej tożsamości, i wielkiej dociekliwości…

Jakieś dziesięć lat temu znajomy ksiądz przesłał mi kopie kilku dokumentów dotyczących moich przodków. Zadziało to na moją ciekawość jak woda na młyn. Swoim dzieciom mówię, że gdyby w naszym domu zbić tynki, to oczyma wyobraźni można by na każdej z cegieł zobaczyć imię jednego przodków i członków jego rodziny z 15 pokoleń żyjących przed nami w Strusach. Ten dom odziedziczyłem po rodzicach, którzy dziedziczyli po swoich rodzicach, tamci po swoich i tak dojdziemy do początków XV w.
38/2023 (1466) 2023-09-19
W 1933 r. dla wojska zagospodarowano pobliskie koszary, które usytuowane były na wysokiej skarpie nad Bugiem, poza granicami miasta, w odległości ok. 1,5 km na północ od Włodawy. O tym wydarzeniu przypomniano 15 września.

Tego dnia odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu, który został wyeksponowany na ścianie wschodniej budynku mieszkalnego nr 10 przy ul. Czerwonego Krzyża, tuż przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Mural przedstawia żołnierzy 9 Pułku Artylerii Ciężkiej - jednego z rodzajów wojsk, które w okresie międzywojennym były w gotowości bojowej na terenie II Rzeczypospolitej. We Włodawie jednostka pułku stacjonowała od 1933 do 1939 r. Mural powstał dzięki dofinansowaniu ministra obrony narodowej otrzymanemu w ramach konkursu „Mur, ale historia Wojska Polskiego” Stowarzyszenie Bramy Pamięci Włodawa-Sobibór.
38/2023 (1466) 2023-09-19
Rozmowa z ks. Grzegorzem Suwałą, duszpasterzem kół gospodyń wiejskich diecezji siedleckiej.

Z dniem 1 lipca został Ksiądz duszpasterzem kół gospodyń wiejskich naszej diecezji. Zna Ksiądz to środowisko?

Z kołami miałem styczność w parafiach, w których posługiwałem, zwłaszcza że z reguły należą do nich osoby chętne do pomocy w parafii. W ogóle trzeba powiedzieć, w jaki sposób ksiądz biskup powziął myśl o tym duszpasterstwie. Zaangażowanie pań z kół zawsze widać podczas parafialnych misji ewangelizacyjnych odbywających się w naszej diecezji. Panie nie tylko zapewniają ewangelizatorom posiłek, ale też mocno zaznaczają swoją obecność, np. przez fakt, że to one często przyjmują znaki święte, przez modlitwę, nawet przez strój.
38/2023 (1466) 2023-09-19
Rozmowa z Paulą Gosą, dietetykiem Centrum Dietetycznego Online Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH-PIB w Warszawie.

W ostatnim czasie dużo mówi się o poście przerywanym. To bardzo modny ostatnio trend. Na czym polega?

Określenie „post” znane jest wszystkim. Okresy wstrzemięźliwości są istotnym elementem tradycji religijnych np. katolickiej (Wielki Post) czy muzułmańskiej (ramadan). Post często stosowany jest nie tylko w celach duchowych, ale też zdrowotnych. Wówczas okresy poszczenia trwają zazwyczaj od 12 godzin do nawet miesiąca i zakładają całkowite lub częściowe powstrzymywanie się od jedzenia czy picia.
38/2023 (1466) 2023-09-19
Rozmowa z bp. Grzegorzem Suchodolskim, przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Za nami kolejne Światowe Dni Młodzieży. Jakie refleksje towarzyszą Księdzu Biskupowi odnośnie do tego wydarzenia?

Przede wszystkim na nowo odkrywam młodzież. To bardzo ważny aspekt mojej posługi jako kapłana i biskupa. ŚDM dają mi możliwość bycia blisko młodego człowieka, który jest bardzo otwarty na poszukiwanie sensu, prawdy, życiowego powołania. Potrzebuje jednak przestrzeni do refleksji, gdzie dochodzi wewnętrzny głos Pana Boga, który każdego z nas zaprasza do rozeznania i realizacji konkretnego powołania. Odkrywanie młodych jest dla mnie wielkim darem. Druga refleksja wiąże się z tym, że ŚDM pokazały piękny, żywy, budowany na wzajemnych relacjach i otwarty na słuchanie Kościół.
38/2023 (1466) 2023-09-19
Rozmowa z premierem RP Mateuszem Morawieckim.

Panie Premierze, przed kilkoma dniami spółka polskiego przedsiębiorcy sprzedała udziały w autostradzie A2 francuskiemu funduszowi. Co to oznacza dla kierowców w kontekście opłat, a także planów budowy kolejnych odcinków autostrady A2?

Koncesje udzielone tym, którzy budowali autostrady w Polsce, powodują, że kierowcy jeżdżą bardzo drogo. Docierają do mnie informacje, że autostrada A2 między Koninem a Nowym Tomyślem jest jedną z najdroższych w Europie. Dlatego nasz rząd zaproponował, aby autostrady, na które państwo ma wpływ, czyli A2, A4 i częściowo A1 (na północ od Torunia), były bezpłatne dla kierowców. Zrealizowaliśmy to zgodnie z naszą obietnicą, można powiedzieć, że nawet przed czasem.