Aktualności
Jak ukazać piękno życia Kościoła?

Jak ukazać piękno życia Kościoła?

W auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach odbyło się II Szkolenie Medialne: „Ku lepszej komunikacji Kościoła”.

Spróbujmy, aby zdjęcie z uroczystości liturgicznej niosło pewną historię; zatrzymało naszego odbiorcę tak, by odnieść go do czegoś głębszego. W auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach odbyło się II Szkolenie Medialne: „Ku lepszej komunikacji Kościoła”. Tematy, które były podjęte, obejmowały: tworzenie fotorelacji z uroczystości religijnych, prawo do wykorzystania zdjęć, komunikację parafii w social mediach.

Organizatorem drugiego szkolenia były: Wydział Duszpasterstwa Ogólnego oraz Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 osób, w większości przedstawicieli parafii oraz wspólnot.

Pierwszy referat „Trzy kroki do zrobienia lepszego zdjęcia i kilka słów o tym, kiedy mogę użyć cudzego (lub swojego!) zdjęcia do publikacji” przedstawił Kamil Szumotalski. Jako zawodowy fotograf przedstawił praktyczne wskazania w tworzeniu fotorelacji z wydarzeń religijnych w parafii. Pokazał dlaczego warto robić dobre zdjęcia i inwestować w fotografa.

Prelegent przypomniał o trzech krokach do zrobienia dobrego zdjęcia: „Jeśli Twoje zdjęcie nie jest wystarczająco dobre, to znaczy, że nie jesteś wystarczająco blisko” – przypomniał słowa Henri Cartiera Bressona.

– Fotografia jest jednym z najważniejszych mediów i sposobów docierania do współczesnego człowieka. Jest nośnikiem informacji, relacjonuje wydarzenia, zatrzymuje wspomnienia i emocje, dokumentuje też trudne sprawy. Dlatego jako osoby odpowiedzialne za komunikację w Kościele nie możemy sobie pozwolić na porzucenie fotografii. Ważne jest, żeby jako nośnik była ona jak najbardziej profesjonalna. Jej zła jakość nie może być przeszkodą do treści, które chce przekazać – akcentował pierwszy prelegent

Jako drugi wystąpił ks. dr Marek Weresa. Przedstawił referat: „Iść… ale dokąd? Głosić… ale co? O naszej obecności na cyfrowym kontynencie”. Prelegent przedstawił wnioski z analizy profili parafii diecezji siedleckiej, które są na Facebooku. Jest to 97 stron – fanpage’ów, z których obecnie: 17 komunikuje codziennie, 25 prowadzi nieregularne działania w social mediach, 45 czyni to sporadycznie, a 10 parafialnych profili nie działa wcale. Wskazał na kolejne przykłady – pozytywne i negatywne – w działaniach wspólnot za pośrednictwem mediów społecznościowych; jednocześnie ukazał konkretne działania, które mogą usprawnić działania pastoralne parafii na „cyfrowym kontynencie”.

– Kościół musi być tam, gdzie są ludzie. Musi udostępniać Dobrą Nowinę poprzez środki, z których oni sami korzystają. Internet stwarza dziś wyjątkowe możliwości głoszenia orędzia zbawczego, stąd internet przez Kościół jest traktowany jako alternatywny kanał nowej ewangelizacji i komunikacji z pokoleniem cyfrowym. Aby Kościół mógł prowadzić aktywną działalność duszpasterską w przestrzeni mediów społecznościowych, jego obecność musi być zaplanowana, systematyczna i odpowiedzialna – wskazał ks. Marek Weresa.

Temat „Między sacrum a profanum. Fotografowanie podczas liturgii” zaprezentował
ks. dr Łukasz Celiński. – Fotografia ma służyć ukazaniu piękna liturgii. Także fotograf ma uczestniczyć w liturgii, ma duchowo przeżywać wydarzenie. Żeby fotograf nie zrobił z siebie zewnętrznego obserwatora, a czuł się uczestnikiem liturgii – wskazał ks. Łukasz Celiński.

Szkolenie medialne organizowane w diecezji siedleckiej było drugim tego typu spotkaniem. Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w 4 lutego tego roku. Kolejne spotkanie z cyklu „Ku lepszej komunikacji Kościoła” jest zaplanowane na sobotę po trzeciej niedzieli września, która jest przeżywana w Kościele w Polsce jako Dzień Środków Społecznego Przekazu i ma wejść na stałe, jako element formacyjny i edukacyjny osób odpowiedzialnych za komunikację w parafiach i wspólnotach.

XMW