Diecezja
Fot. FARO.TV
Fot. FARO.TV

Miejsce oddane Panu Bogu

W piątek 12 czerwca bp Kazimierz Gurda dokonał poświęcenia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębowej Kłodzie. Dla lokalnej wspólnoty wiernych to historyczny moment, stanowiący zwieńczenie wielu zabiegów o powołanie parafii i budowę świątyni.

Już 29 października 1931 r. biskup podlaski Henryk Przeździecki wydał dekret o erygowaniu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mieszkańcy okolicznych wsi liczyli, że dzięki temu zakończą się uciążliwe dojazdy do oddalonego o około 10 km Parczewa. Mimo formalnego powołania parafii nie udało się jednak zorganizować jej działalności ani wznieść świątyni. Przełom nastąpił dopiero pół wieku później.

Wiosną 1981 r. Urząd Wojewódzki w Białej Podlaskiej wydał zgodę na budowę kościoła. Dzięki ofiarności mieszkańców, którzy przekazali teren pod inwestycję i wspierali ją materialnie, oraz zaangażowaniu duchowieństwa, rozpoczęto realizację długo wyczekiwanego przedsięwzięcia. Budowa świątyni stała się symbolem jedności i wspólnego wysiłku lokalnej społeczności. Ukoronowaniem wieloletnich starań było błogosławieństwo nowego kościoła przez bp. Jana Mazura w 1985 r.

Przygotowania

Do poświęcenia kościoła wspólnota parafialna przygotowywała się poprzez udział w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Jakuba Kozaka, diecezjalnego duszpasterza rodzin. Każdy dzień poświęcony był innemu sakramentowi i pomagał głębiej przeżyć tajemnicę Kościoła. We wtorek wierni skupili się na chrzcie św., a podczas Eucharystii odnowili przyrzeczenia chrzcielne, dziękując za dar nowego życia w Chrystusie. ...

JS

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł