16 Harcerski Dzień Rodzinny w Żabcach
Był to wyjątkowy dzień – pełen dobrej energii, uśmiechu i wspólnie spędzonych chwil. Po raz kolejny spotkaliśmy się w gronie poszerzonej Rodziny: środowiska harcerskie z diecezji, słuchacze kanału Wół i Osioł, dobrodzieje i przyjaciele stanicy, darczyńcy Fundacji DDC oraz mieszkańcy gminy i miasta Międzyrzec Podlaski (choć goście przybyli również i z Warszawy, Lublina, Siedlec, Skierniewic i wielu innych miejsc).
Wydarzenie rozpoczęliśmy Mszą św. w kaplicy w Żabcach, podczas której dziękowaliśmy za wszelkie dobro doświadczone przez cały rok. Następnie udaliśmy się na ognisko harcerskie, gdzie podczas gawędy mogliśmy wysłuchać refleksji towarzyszących nam księży, którzy podkreślali, jak ważna jest rodzina. Nie zabrakło też grilla (w niezawodnej obstawie p. Małgorzaty i Jacka Hetmanów oraz Tomasza Byczyka), pieczonych udźców od p. Michalaków z Zacisza, kiełbasek z ZM Karol w Strzakłach, mnóstwa pierogów przygotowanych przez panie z KGW z Tłuśca i Żabiec, przepysznego bigosu myśliwskiego, a także wyjątkowych w smaku pieczonych ziemniaków (to z kolei dzieło p. Ireneusza Sójki z rodziną). Nie mogło zabraknąć kultowej oranżady z Kąkolewnicy od p. Jędruszczaków oraz wielu smacznych przekąsek i przepysznych ciast przygotowanych przez druhny i druhów.
Podczas wydarzenia świętowaliśmy również szczególny jubileusz ks. dr. Tomasza Kosteckiego – 50 urodziny oraz 25-lecie kapłaństwa. To dopiero były urodziny! Cztery torty: od Fundacji DDC, harcerzy, Wojowników Maryi – rozeszły się w mig wśród uczestników spotkania.
Zatańczyliśmy też już tradycyjnie poloneza na 100 par ( a nawet 110!). Potem nastąpił czas wspólnych zabaw, tańców i atrakcji dla najmłodszych, w tym przygotowanych przez druhów strażaków z OSP Żabce, oraz zawodów strzeleckich z łuków prowadzonych przez Tomasza Stephana i jego syna Jakuba z Fundacji Wybieram Rodzinę. Było również stoisko z rękodzielnictwa: zdobionych i malowanych pamiątek z drewna oraz cierpliwie szydełkowanych chust.
Była okazja do wspólnych rozmów, spotkań, integracji i chwil spędzonych w gronie rodziny oraz przyjaciół. Ważnym momentem wydarzenia było też rozstrzygnięcie wyników loterii, i rozlosowanie dwóch rowerów! – pierwszy ufundowany przez. P. Wieliczkę z Międzyrzeca Podlaskiego, a drugi przez ks. T. Kosteckiego i widzów kanału Wół i Osioł. Spotkanie zakończyliśmy Apelem Maryjnym i zawierzeniem naszych rodzin Bożej Opatrzności.
Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie w ramach programu: Lubelskie: smakuj życie!, starosta powiatu bialskiego Mariusz Filipek, burmistrz Międzyrzeca Podlaskegoi Paweł Łysańczuk oraz wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.
Dziękujemy Fundacji DUCH DUSZA CIAŁO z prezesem Mariuszem Mosakiem za współtworzenie tego wydarzenia, wszystkim darczyńcom (prywatnym i instytucjom) za okazaną pomoc, ludziom dobrej woli, którzy bezinteresownie współtworzyli to wydarzenie, a w szczególności ks. Tomaszowi za zaangażowanie i pracę.
1 Międzyrzecka Drużyna Harcerzy Bór
1 Międzyrzecka Drużyna Harcerek “Watra” im. hm. Józefy Kantor
Fundacja DDC: DUCH DUSZA CIAŁO.
Fot. Bartosz Raczyński