Kultura
Biblioteki z Internetem

Biblioteki z Internetem

Swobodne korzystanie z komputera i Internetu, wyrównane szanse mieszkańców z małych miejscowości w dostępie do informacji oraz integracja środowiska bibliotekarskiego - to główne założenia Programu Rozwoju Bibliotek. Mazowsze jest pierwszym regionem, którego władze zaangażowały się w jego realizację.

Program Rozwoju Bibliotek, realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, ma pomóc bibliotekom w małych miejscowościach przekształcić się w aktywne ośrodki życia lokalnego. Dzięki nowoczesnym narzędziom teleinformatycznym oraz szkoleniom dla pracowników biblioteki będą mogły rozwijać swoją działalność. – Rozwój społeczeństwa informacyjnego to przejaw rewolucji technologicznej i komunikacyjnej. Można go porównać do procesu elektryfikacji po II wojnie światowej. Dostęp do Internetu nie może być barierą wynikającą ze statusu społecznego bądź miejsca zamieszkania. Dołożę wszelkich starań, aby mieszkańcy korzystający z bibliotek publicznych na Mazowszu mogli z niego korzystać – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, podpisując 12 marca z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem i Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju bibliotek.

Zdaniem Jolanty Jeżowskiej z FRSI najważniejszą korzyścią płynącą z programu jest dążenie do tego, aby biblioteki stały się centrum życia lokalnej społeczności. – W wielu miejscach są one jedyną instytucją publiczną. Chcemy, żeby zaczęło się tam coś dziać, a to zachęci mieszkańców do ich odwiedzania – mówi Jeżowska. – Biblioteki są uważane za miejsca bezpieczne, gdzie można posłać dzieci i nic złego im się nie stanie – dodaje.

Do instytucji objętych programem trafi sprzęt informatyczny oraz multimedialny, w tym aparaty cyfrowe i projektory, a pracownicy bibliotek przejdą szkolenia. – Dużą wagę przywiązujemy do kompetencji menadżerskich, a więc prowadzenia biblioteki w sposób nowoczesny, by stała się rzeczywistym ośrodkiem aktywności lokalnej. Chcemy, aby pracownicy wychodzili z inicjatywą do społeczności – wylicza Jeżowska. W planach jest również otwarcie portalu oraz organizowanie kongresów mających na celu integrację środowiska bibliotekarzy.

Program rusza na przełomie marca i kwietnia. Wtedy do bibliotek i urzędów gmin trafią pakiety informacyjne ze szczegółami dotyczącymi rekrutacji. – Nabór potrwa do końca czerwca. Potem wnioski rozpatrywane będą w drodze konkursowej – tłumaczy Jeżowska. W pierwszej turze do programu ma przystąpić 600 bibliotek w całym kraju.  

Kinga Ochnio